Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Xenny

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara , am de mai demult o problema cu lumina din masina (doar la ceasuri si la comutatoare) palpaie din 2 in 2 secunde , am verificat sigurante si toate sunt ok , la relee cel verde ( 03 447 012 ) daca comut pe pozitie releul tzacane , daca scot acel releu nimic nu se schimba .. am tot batut forumurile si nimic similar.. daca aveti vreo idee/sfat e bine primit ! Am sa incerc sa urc un video , vad ca nu ma lasa aici sa fac asta
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil probleme cu timerul Wink
  • Xenny

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Cand ies de la munca am sa incerc sa filmez cum se manifesta problema
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu filmul va rezolva problema...! Incearca sa modifici din potentiometrul,ce modifica intensitatea luminoasa in instrumente si comutatoare,la maxim si la minim. Daca nu sunt modificari de situatie,va trebui verificat,reparat sau inlocuit timerul,din el plecind tensiunea de alimentare a iluminarii respective...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
grija mare cand scoti timer-ul (scoate bornele bateriei inainte). trebuie sa scoti toate releele de pe randul de sus si siguranta pe care o are. daca nu ai mai facut asta mergi la un electrician sau un service specializat. succes si sa ne ti la curent
  • Xenny

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Stau prost cu timpul.. electricieni buni in iasi nu prea gasiti.. sau daca gasiti nu se uita la masinu vechi.. acel timer unde il gasesc ? E maneta de la stergatoare sau e modulul de comfort din dreapta la pasager ? specific ca este o zafira A din 2003
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate in loc de becuri are LED
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Xenny a scris:Stau prost cu timpul.. electricieni buni in iasi nu prea gasiti.. sau daca gasiti nu se uita la masinu vechi.. acel timer unde il gasesc ? E maneta de la stergatoare sau e modulul de comfort din dreapta la pasager ? specific ca este o zafira A din 2003
Stai prost cu timpul,nu gasesti meseriasi sau nu vor sa se ocupe de masini,relativ vechi...! Faptul ca transmiti atita negativism,ma face sa ma abtin in a mai comunica cu dumneata...,imi plac persoanele pozitive!
  • Xenny

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca am facut o impresie rea ... nu am vrut sa sune asa sincer , sunt deschis la orice parere/solutie , voi incerca sa umblu la timer eventual sa dau si ceasurile jos , au niste beculete (5-6) si restu presupun ca pe placa sunt led smd , nu am inteles la relee ..cele negre de sus si cele 2 galbene de la semnalizare din capat ?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu are rost sa dai instrumentele jos,deoarece becurile(ledurile) se aprind cu tensiunea ce iese din timer...
  • Xenny

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Revin cu un video ( https://m.youtube.com/watch?v=NddR3L3ApZM ) aceasta este problema, scuzati pentru intarziere .. nu am releul la dezaburire deoarece era in scurt .. ii schimbasem rezistenta si cand l-am pus la loc a facut un poc si de atunci nu mai am stergatoare automate nici luminile nu stau locului Smile) dar doar cele interioare , farurile sunt ok
  • Xenny

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sfaturi , intradevar TIMERU era problema , am stat ceva ceva timp sal gasesc.. e bine ascuns si pe net nu gasesti nici un indiciu pe unde ar fii Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR