Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • MariusLrT

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Simptome: Salut, am si eu o problema cam des aparuta la un Opel Astra G,am xenoane fabrica si acum 2 luni din cauza unei probleme cu un droser m-am decis sa ii schimb droserul care a costat 250lei. Electrianul la care am fost sa imi faca farul mi-a spus ca la masiniile astea sunt des intalnite probleme ba din droser ba din balast..m-am interesat pretul la un balast xenon original si costa undeva la 1300lei.. Acum vin cu o intrebare si fiecare parere este binevenita. Credeti ca ar fi mai bine sa ma mut pe faruri normale? Ma costa doar 200lei ambele faruri si vreo 100 lei sa le fac instalatia si montajul,si la ele nu are ce sa se arda decat becul sau siguranta.. Astept si eu un sfat de la cineva daca a facut vreo schimbare de genul. Ce parere aveti ar fi mai bine sa ma mut pe faruri simple decat sa bag 2600lei pe ambele faruri sa le schimb droserul si balastul?

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2002
Cod motor: Z16XE
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune faruri normale si xenon la vanzare, poate ai sa faci si bani in plus.
Masina face 6000lei si tu dai 2600 pe xenoane ?
  • MariusLrT

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2018

  • Mesaj Privat
dancuciureanu, masina fiind dotata cu xenoane din fabrica m-am gandit sa fac aceasta mutare inca de pe la inceput,dar am tot amanat si acum am observat care este ideea intre xenoane si faruri simple Smile diferenta este ca pe xenon se vede mai clar dar sunt pacatoase,pe faruri simple vad ca nu ar fi nimic de pierdut pentru ca un bec nu se arde pe zi ce trece. La inceput mi-a cazut droserul si am facut o inventie cu droser aftermarket si minunea a fost ca la o luna a picat iar.. dupa balastul,si acum mi s-a ars si becul..si m-am gandit ca doar un far complet cu droser/balast/bec xenon costa in jur de 1200lei.. Multumesc pentru sfat Dl.Dan,am sa caut 2 faruri simple la dezmembrari si sa le vand pe astea cu xenoane.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La dezmembrari le iei deja matuite si trebuie polish, daca te faci cu Anglia sunt bune de aruncat.
Cu 250lei cumperi noi o pereche, pui motorasele tale, becuri normale si gata balciul. Depo sunt ok, TYC nu bag mana in foc.
Vechiturile le vinzi la visatorii care vor cucurele pe o tigaie batrana, ramai si cu bani si fara griji.
  • MariusLrT

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2018

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu am cautat faruri noi si am gasit de la Depo cu 270lei cu tot cu transport.Dau comanda si o sa le montez. M-am interesat si la electrician cat ma costa manopera si ce riscuri am daca fac aceasta modificare. Multumesc pentru sfat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR