Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Edward1995

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am un opel insignia din 2009, 2.0 131 CP si am observat ca de la o vreme can bag mai tare picioru in acceleratei scoate un fum negru de la teava de esapament. Cand urc o coasta la fel se vede si mai urat in oglinda. Am scos filtru de particule si DPF OFF si am si reconditionat turbina( masina trage ). Pun motorina de la Lukoil si Petrom.

Ati patit? idei ? sugestii? un mecanic bun?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai daca ai scos DPF e clar ca scoate fum (inainte il aduna DPF-ul) si probabil este si o problema la injectoare sau EGR-admisie aer-debitmetru. Trebuie facuta o diagnoza in mers si vazut parametrii Wink
Ai cumva chiptuning facut pe masina? cati km are?...
Fumul negru este de obicei de la motorina ne arsa sau filtru de aer imbagsit ori amestec incorect
  • Edward1995

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am fost la diagnoza si turbina nu a fost calibrata cum trebuie si trebuie calibrata din nou. Nu am chip tunning. are 204.000 km. Am inteles ca trebuiesc date jos injectoarele si curatate si mai incolo cumparat debit metru..
  • Edward1995

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2018

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:pai daca ai scos DPF e clar ca scoate fum (inainte il aduna DPF-ul) si probabil este si o problema la injectoare sau EGR-admisie aer-debitmetru. Trebuie facuta o diagnoza in mers si vazut parametrii Wink
Ai cumva chiptuning facut pe masina? cati km are?...
Fumul negru este de obicei de la motorina ne arsa sau filtru de aer imbagsit ori amestec incorect





Am fost la diagnoza si turbina nu a fost calibrata cum trebuie si trebuie calibrata din nou. Nu am chip tunning. are 204.000 km. Am inteles ca trebuiesc date jos injectoarele si curatate si mai incolo cumparat debit metru..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR