Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • VIRGIL2

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Am cumparat masina din reprezentanta in 2009, am mers 13000 km, vreau s-o vand dar cumparatorul vrea sa scada 300 eur pe motiv ca trebuie schimbata distributia .( ca la 6ani sau 60000 km ar fi trebuit schimbata). Am studiat manualul de intretinere si service care precizeaza ca la acest interval trebuie schimbata cureaua de transmisie care nu are nicio legatura cu distributia. In ce priveste distributia se mentioneaza ca la 6 ani/90000 km se verifica cureaua dintata si rolele de intindere. Deci intrebarea este dacascad pretul sau este un mijloc al cumparatorului de scadere.
Cu multumiri

Cod(uri) eroare:
----
Model: Tigra twintop
An fabricatie: 2008
Cod motor: z18xe
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
90 mii/km sau 6 ani se schimba distributia
  • VIRGIL2

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Eu inteleg punctul dv-stra de vedere dar in manual scrie ca se verifica cureaua dintata si rolele de intindere. Deci practic se verifica uzura, dar la 13 000 km uzura este minima. Putea foarte bine sa scrie inlocuirea distributiei.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Kitul de distributie se inlocuieste la ani sau kilometri
,depinde ce se realizeaza intai.Deci,daca masina are 6 ani se inlocuieste distributia,iar daca face 90000km inainte de a face 6 ani,se inlocuieste distributia. Sper ca am fost destul de explicit...!
Skip ads

  • VIRGIL2

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspuns si il apreciez. Problema a aparut de la manualul de intretinere si service pe care l-am primit de la reprezentanta cand am cumparat masina, manual editat in limba romana in care pentru motorul de 1,8 l Z18 XE in loc sa scrie inlocuire curea dintata si role de tensionare scrie verificare curea dintata si role de intindere. Am cautat pe internet manualul in limba engleza dar aici scrie :" replace toothed belt and tensioning belt roller Z18XE " pagina 159. Deci in manualul romanesc este o greseala grava care poate influenta multi posesori de OPEL cu motoare de 1,8.
Cu stima
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
O observație interesantã, clarificatoare,dar și utilã!
Cine o fi tradus manualul are vreo idee despre implicațiile ”traducerii” lui de 2 bani?
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca masina are doar 13000km, schimba doar curelele, ca alea imbatranesc. Nu are rost sa schimbi rolele.
  • VIRGIL2

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat dar am vandut masina si ca un bun crestin am fost de acord cu scaderea pretului cu 200 eur astfel incat cumparatorul sa-si schimbe distributia desi in manual ( cel romanesc) scria verificare. Din punct de vedere personal stiu ce inseamna o curea dintata, stiu cum se construieste avand o insertie de sirma de inox aliata si nu exista niciun pericol nici la 60 000 km .
Asta este,
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cureaua de distributie nu are sarma in ia,are o ,,,sfoara,,,mai speciala care nu o lasa sa se intinda
asteptam sa ne prezinti noua masina,speram ca tot opel va fi
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
VIRGIL2 a scris: Din punct de vedere personal stiu ce inseamna o curea dintata, stiu cum se construieste avand o insertie de sirma de inox aliata si nu exista niciun pericol nici la 60 000 km .
Asta este,

Problema este cã dpdv tehnic nu stii ce e o curea dintatã, dacã faci afirmații ca mai sus...si împrãstii si informatii false, pe care unii, fãrã cunostinte tehnice corespunzãtoare, ar avea tendinta sã le ia de bune...si sã rezulte niste motoare zdrobite...si nu ne-am dori asta, zic...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR