Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • SDaniel33

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Pana de curant am pus doar ulei GM 5w30 cu filtre originale, tinand cont ca masina are 10 ani am spus sa schimb uleiul cu ceva mai bun si filtrele la fel. Am ales ca ulei Liqui Molly 5w30 si filtre man, toate bune si frumoase pana cand a inceput sa se aprinda ocazional martorul de nivel in bord. La inceput completam cu ulei si nu se mai aprindea o perioada apoi a inceput sa se aprinda tot mai des. La service am schimbat senzorul de presiune si senzorul de nivel din baia de ulei dar problema persista. Cel mai interesant e ca nu are anumite conditii cand se aprinde, cateodata se aprinde dupa ce am plecat de pe loc si altadata se aprinde dupa o perioada mai lunga de condus si nu inteleg care e problema sau rezolvarea...

Cod(uri) eroare:
----
Model: Vectra C
An fabricatie: 2007
Cod motor: X16XEP
Skip ads

  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Probabil ai pompa de vina. Ai observat daca se aprinde cand scoti pe liber?
  • SDaniel33

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Se aprinde in timpu mersului, nu am observat daca se aprinde cand e pe liber
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Georgius a scris:Probabil ai pompa de vina. Ai observat daca se aprinde cand scoti pe liber?
Atentie la subiectul problemei...,e vorba de senzorul de nivel,implicit se aprinde martorul de nivel ulei,deci nu are treaba pompa de ulei cu nivelul din baie.Cat timp ai nivel corect pe joja de ulei si martorul se aprinde in timpul mersului ai probleme pe senzor,instalatie electrica sau calculator.Verificarea va stabili exact punctul sensibil....!
Skip ads

  • SDaniel33

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
senzorul e schimbat, cum pot verifica celelalte 2 ?
La instalatia electrica trebuie urmarit firul si desfacut manunchiul de fire? se poate face o verificare vizuala sa vad daca prezinta urme de deteriorare? cat despre calculator, am inteles ca pentru modelul meu nu se prea gasesc
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Verificarea instalatiei consta in verificarea continuitatii firelor intre cupla senzorului si cupla calculatorului si sa nu existe atingere intre ele.De regula se verifica semnalul senzorului la intrare in calculator si daca se incadreaza in domeniu normal,atunci problema e in calculator...
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
Georgius a scris:Probabil ai pompa de vina. Ai observat daca se aprinde cand scoti pe liber?
Atentie la subiectul problemei...,e vorba de senzorul de nivel,implicit se aprinde martorul de nivel ulei,deci nu are treaba pompa de ulei cu nivelul din baie.Cat timp ai nivel corect pe joja de ulei si martorul se aprinde in timpul mersului ai probleme pe senzor,instalatie electrica sau calculator.Verificarea va stabili exact punctul sensibil....!


De acord cu subiectul!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR