Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • alyn_marcos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 20ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Simptome:
Salut
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema? Am un vectra c 2003 mot. 2000 y20dth si de ceva timp imi raman stopurile pe frana aprinse. In momentul in care nu am contactul pus acestea se aprind si se sting normal, dupa ce pun contactul imi raman aprinse continu. Am schimbat becurile toate, am schimbat switchul de la pedal, pus nou, am schimbat rec, tote mufele curatate, sigurante tot, nu stiu ce sa i mai fac.(piesele au fost schimbate in service) la diagnoza se vede switchul inactiv. A mai patit cineva ceva asanator?
Cod(uri) eroare:
----
Model: Vectra
An fabricatie: 2003
Cod motor: 20ydth
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In aceasta speta,pe firul negru/galben(pin 2 la switch) care aprinde lampile stop-frana,ajunge accidental curent prin contact,tinand lampile aprinse cat timp este pus contactul.Cu o lampa de control sau instrument de masura conectat pe pinul 2,din cupla scoasa din switch,o sa vedem ca avem 12v care pot veni din REC,ECM sau ABS,deoarece switch-ul comunica cu cele 3 calculatoare din pinul 2.Scoaterea cuplelor,pe rand, a celor 3 calculatoare(cu respectarea procedurii) si punerea contactului se va observa cand se stinge lampa de control sau dispare valoarea de 12v.Stingera lampii localizeaza calculatorul in care e cauza problemei.Daca nu se stinge problema e pe instalatie si se poate demara cu scoaterea sigurantei F15(10A) din tabloul de la motor,care alimenteaza switch-ul,cu curent prin contact,dar pe celalalt contact(normal inchis),fiind posibila o atingere accidentala...! Bineanteles ca se va continua pana la localizarea si eliminarea acelei alimentari accidentale prin contact.
  • alyn_marcos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 20ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt informatii. Ai idee cumva unde este amplasat ecu la vectra c y20dth?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Inainte de -multumesc-,spune ce ai facut cu problema anterioare sau ce nu ai facut si abia apoi intrebi altceva...!
Skip ads

  • alyn_marcos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 20ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic, am urmat pasii mentionati de tine si la fel, siguranta f15 ok, electricianul mi a spus ca nu stie ce are si ca poat sa o faca clasic, adica sa traga fir de curent separat, doar ca asta inseamna ca nu o sa mi mai functioneze pilotul + eroare de bec ars in bord. Am intrebat de ecu deoarec e singura mufa pe care nu am curatato
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca meseriasul folosea documentatia electrica a masinii,vedea exact unde trebuie sa faca separatiile(demontari de cuple).Eu nu spun ca e usor,dar nici imposibil nu e...! Probleme de acest gen trebuie luate ca o provocare,meseriasul sa-si doreasca sa rezolve problema corect,ca de facut improvizatii suntem plictisiti...!
  • CSilviu317

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Eu am tot un vectra c 2003 diesel îmi stau stopurile pe frina aprinse cit timp am contactul pus am schimbat monocontactul pedalei de frina degeaba aceeași problemã ca și la colegul de mai devreme la diagnoza miau zis cã cicã pompã de abs pt cã dacã scot mufa pompei de abs funcționeazã normal dar nu îmi vine sã cred pt cã în bord nu îmi da nici un martor voi ce credeți vã mulțumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR