Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat




as dori si eu un sfat daca merita acest subwofer sau daca are cineva daca este multumit de el.
mie nu imi trebuie sa disloc masina dar nici sa nu se auda un pic de bass.
detaliile tehnice ar fii urmatoarele:


subwoofer cu amplificator incorporat de 100W RMS pe 4 canale pentru un difuzor exceptional cu 4 bobine
accepta atat intrare high level cat si low level
crossover electronic variabil
telecomanda pentru nivel bass
dimensiuni: (L x W x H) 410mm x 242mm x 312mm
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Il cumperi de nou ? cati bani ?Ce casetofon ai ?
100W rms nu inseamna mult, dar la un hatchback ar putea fi suficienti. La sedan ... nu bag mana in foc.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nou nout! cam 450 ron si va functiona cu cdr 500 al masinii.da masina este hatchback! ce zici?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
atatia bani pt atatia W... nu cred ca merita banii...

ori iti iei ceva mai mare... ori alta solutie...

eu am 250W (statie+tub) la hatchback-ul meu... sunt multumit...

am cheltuit 300 RON pe statie 250W (sony) si tub de bass 250 W MAC Audio.

parerea mea e ca arata fain, dar la acei Watt-i nu merita banii.


Ultima modificare facuta de h0rm0n la Lun 14 Mai, 2007 2:51 pm
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cat de puternic e subwooferul nu ralizezi numai din specificatii.
Avantajele unui subwoofer activ, cum e cel pe care il vrea BAZGANM sunt:
1. se monteza/demonteaza foarte repede in caz ca ai nevoie de tot spatiul din portbagaj
2. aspectul si faptul ca amplificatorul si wooferul au fost gandite sa lucreze impreuna de producator.

totusi cu 450 de ron poti sa cauti un subwoofer separat + amplificator de o putere mult mai mare.

Daca nu esti un impatimit al volumului cat mai puternic eu zic ca isi face treaba jbl-ul.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sunt bune produsele JBL.Pina la urma un dif cu SPL (eficienta sonora) slab cu 500W se aude mai slab decit unul cu SPL bun la 100W asa ca nu doar watii conteaza
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am inteles ideea.bani putin wati putini.oricum la ce am eu nevoie cred ca ma va multumi.am avut inainte ceva cu 25w rms puterea difuzorului si 40w rms puterea statie cu care am distrus difuzorul.cred ca mai slab ca acestea nu se poate auzi jbl care eu stiu ca este firma destul de buna.
va multumesc pt ajutor.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da. Daca nu ma insel 3db inseamna dublarea volumului ... sau p'acolo. 100 W rms o sa te multumeasca acum, dar daca te prinde microbu asta cu audio o sa scapi greu de tot Smile)
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
DA ASA ESTE! am mai avut si mereu am vrut mai mult dar finantele mau oprit.nu inteleg ce inseamna totusi
crossover electronic variabil si difuzor cu 4 bobine !
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Crossover-ul selecteaza frecventa care o reda amplificatorului difuzoarelor. Fiind electronic ... banuiesc ca se selecteaza automat ... si la fel pentru toate cele 4 canale.
Faptul ca difuzorul are 4 bobine ... arata constructia sa. Fiecare canal al statiei "amplifica" o bobina.
Din cate stiu eu in functie de nr bobinelor si de impedanta fiecarei bobine alegi impedanta totala a difuzorului. Spre exemplu un difuzor cu 2 bobine de 2ohm fiecare ... poate fi "legat" ca 1ohm sau 4 ohmi.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da am inteles!multumesc de sfaturi!
cred totusi ca o sa fiu multumit de scula.sint nerabdator sa o achizitionez.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sa o folosesti cu placere.
Skip ads

  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Poate ne zici si noua de cati cm e diful din interior ca n-am gasit niciunde, si la ce fregventa e capabil sa coboare.
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salut .. crossoverul la acest woofer nu se selecteaza automat .. are pe spate un buton din care il reglezi tu cum ti se pare ca se aude mai bine .. difuzorul are 4 bobine intradevar si sunt amplificate separat pentru ca amplificatorul are 4 canale ! sunetul la acest woofer este intradevar foarte cald si conturat .. dar puterea intradevar este foarte mica .. ! aaa. si difuzorul are 16.5 cm diametru ! am avut si eu la magazin acest woofer si puterea m-i sa parut insuficienta ! la 450ron cat zici ca dai pe el gasesti alte variante cu o putere cat de cat acceptabila !
amplificatorul are 100w si acopera frecvente intre 20 - 120hz si crossoveru regleaza intre 70 si 120hz .. difuzorul intradevar pe nicaieri nu are niste caracteristici clare date ..
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
aoleo!bine ca nu l-am cumparat!chiar asa incet sa se auda?dupa diametru difuzorului cam asa pare mica puterea,nu are nici macar 25 diametru!
mercy de sfat
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, nu prea ma pricep in acest domeniu . Am cateva intrebari . Caut mai degraba un subwoofer activ motivul fiind spatiul , daca imi puteti recomanda ceva in limita a 6 mil . spatiul din portagaj nu-mi permite ceva mare .
http://www.be-loud.ro/produ...Pioneer/TS-WX11A/
Acesta este mic , ar fi ideal dar ca putere banuiesc ca e slabut , corect ? care e diferenta dintre putere maxima si putere nominala ? apreciez orice sfat sau recomandare , mersi
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Umblaretz, eu am TS-WX11A. Se aude bine pentru cat e de mic. Personal eu il consider suficient, am stat la cineva in masina cu un sub+statie de vreo 250W, statia era la 100W si imi bubuiau timpanele. Poate ne vedem la o intalnire sa-ti faci o idee.

Puterea nominala este puterea la care poate functiona un timp "infinit" fara sa se defecteze. Puterea maxima este puterea la care poate functiona pe o durata scurta de timp fara sa se defecteze. Puterea nominala conteaza de fapt cand alegi orice chestie care functioneaza cu curent.

Mai exista niste sub-uri d'astea mici, active, facute de Focal (insa mai scumpe de 6 mil) si unele facute de Blaupunkt. Nu stiu insa cum se aud nici unele nici altele.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Te astept la polivalenta. Mersi
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
andrei006 a scris:Cat de puternic e subwooferul nu ralizezi numai din specificatii.
Avantajele unui subwoofer activ, cum e cel pe care il vrea BAZGANM sunt:
1. se monteza/demonteaza foarte repede in caz ca ai nevoie de tot spatiul din portbagaj
2. aspectul si faptul ca amplificatorul si wooferul au fost gandite sa lucreze impreuna de producator.

totusi cu 450 de ron poti sa cauti un subwoofer separat + amplificator de o putere mult mai mare.

Daca nu esti un impatimit al volumului cat mai puternic eu zic ca isi face treaba jbl-ul.



gasesti pachet blaupunkt gt1200+amplif blau. la domo in pretul asta si suna de iti tremura scaunul si iti cad oglinzile ca la mine:P
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR