Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ion_daniel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare baieti, detin un H GTC 2007 cu faruri cu Halogen si vreau sa-i pun Xenon adaptiv original de fabrica. Am primit multe informatii ca nu se poate, ca trebuie nu stiu ce modificari la instalatia electrica, ca nu se baga nimeni la acest tip de modificari. Si lista poate continua.
Acum va intreb pe voi. Se poate pune Xenon AFL sau AHL pe un GTC cu Halogen de fabrica? Ce modificari implica? A mai facut cineva asta?
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu se poate! adica se poate dar din cate am inteles platesti la bani cacalau. Ce modificari poate sa implice? Din start tech2 pentru programare, calculatoare, farurile in sine, apoi electrician pentru cablaj, sigurante mufare etc...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu, te costa mai mult decat masina
Iti trebuie:
- niste senzori
- niste calculatoare
- spalatoare far
- cablaj electric
- faruri
- montaj
- programare calculatoare

De exemplu: xenonul se autoregleaza pe inaltime, funtie de incarcarea masinii. Care e data de un senzor de pe puntea spate. Deci iti trebuie senzor, si bineinteles iti trebuie fire pana la senzor. In plus xenonul are un calculator care il comanda, pentru partea de AFL. La fel, ala trebuie montat, mufe/fire ca sa il integrezi cu restul calculatoarelor de pe masina. Plus ca poate te trezesti ca ceva calculator de pe masina ta (sa zicem CIM) nu stie sa lucreze cu AFL, si iti trebuie altul, cu alt ident...
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Buna... parerea mea este asa nu te lua dupa ce spune lumea... daca esti bazat in electronica auto si ai vre-o pila la dezmembrari un tara si afara poti pune pe hartie componentele de ce ai nevoie conform TiS 2000 si EPC. Dupa ce ai toate piesele poti purcede la desfacut jumate de masina in caz ca lipsesc fire din cablaj apoi cu multa rabdare te apuci matale de tras fire instalat componente. La final vizita la tech2, mdi... asa sa stie si "dansa" ca are piese noi... daca toate is ok va functiona din prima... daca nu... ai cam "sfeclit-o"... asta deoarece nu e treaba din fabrica... nimeni nu se baga peste ce ai imbredelit tu acolo. Is curios cat vrei sa investesti? Si tot asa is curios cat te vor costa componentele... dar nu pot decat sa te incurajez... spor la treaba!
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Lupane calculeaza in felul urmator, faruri afl fara calculator 1300 de lei, calculator 300 si ceva, senzor punte spate 150, cablaj, mufat, cim 600 de lei, programare cu tech 2 sub 200-300 de lei nu scapi, deja depasim 500 de euro si nici macar nu avem manopera inclusa in pret, daca mai trebuie sa schimbi si UEC situatia e si mai fericita, inca cateva sute de lei. Ar mai ieftin o recarosare cu afl...
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Nu trebuie eu sa calculez... ci persoana care isi doreste modificarea... in cazul de fata domnul Daniel. Eu am spus ca are de lucru... restul is povesti la gura sobei...
  • ion_daniel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
As fi dispus sa investesc 500-600 euro. Spalatoare de fabrica are masina, au intrat in pachetul “drumuri grele”
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te gandesti la un buget de ~1500 EUR (cu tot cu manopera)
Skip ads

  • ion_daniel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Dar xenon AHL ce modificari implica? Am vazut foarte multe Astra H care aveau halogen de fabrica, iar dupaia aveau xenon OEM.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Similare.
Ca si costuri, tot cam pe acolo. Farurile sunt mai ieftine, si nu iti mai trebuie calculatoarele de AFL pe ele.
  • ion_daniel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea imi vine sa cred ca un tip care si-a luat o masina la 2200 euro sa dea in jur de 1000 pe xenon, si sunt foarte multi. Eu personal cred ca ati ramas in urma, facebook-ul a luat-o inainte. Fara suparare. Sunt multi si pe forum care au facut asta, la bani relativ ok... Dar cine sa te ajute cand ai nevoie... Toti te indruma la multe costuri si iti baga pe gat cat nu face de fabrica.... Dar asta e... Desi vad o multime care au halogen nr rosii si dupa maxim o luna au faruri xenon OEM. Chiar si cu, Caravan chel fara absolut nimic, "troaca" ala crezi ca ar fi dat 1600 euro pe xenoane OEM?
P.S: Nu vreau sa deranjez pe nimeni, vreau doar sa stiu ce implica toate aceste modificari....
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Intreaba pe facebook, vezi cat te costa si apoi vino inapoi sa ne spui de preturi. Cat te costa in cazul in care nu trbuie sa schimbi nimic la masina si cat te costa cand ai de schimbat cim+rec+etc...
Skip ads

  • ion_daniel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Toate astea sunt maxim 500 de lei....
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
500 de lei e contul tau... faruri afl sh 1000-1200 de lei goale... mai ai droserele, becuri si calculator de afl, asta doar la far... nu vorbim de panou de sigurante si cim cablaj...
  • ion_daniel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu ai fost atent am specificat AHL
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si asa, gaseste farurile intregi la 500 de lei, becuri, drosere, rec, cablaj, senzor punte si manopera. Ia vezi, iti iese la 500 de lei?
  • ion_daniel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
M-am referit la calculatoare, si la cablaj 500 de lei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR