Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
3l
Skip ads

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc! Ai gãsit specificat undeva sau e in urma experientei? Experienta mea nu m.a dus la o concluzie clara. Eu am verificat vizual nivelul privind partea de rezervor opusa farului din dreapta. Mai avem aprox 2 cm. Am luat 2 l de lichid si am fost surprins cã am reusit sã pun abia 1.5l. Mi.am zis cã are un rezervor mic, de aprox 2l. Când am privit mai cu atentie rezervorul am vãzut se prelungeste destul de mult spre usa din dreapta, ceea ce m-a fãcut sã cred cã nu are numai 2l. E neplãcut cã nu are un semn vizibil si o precizare mai clarã care sã îti indice cã dacã lichidul e la acel semn trebuie umplut cu X litri de lichid, iar daca ai ajuns sa nu mai ai deloc lichid poti sã pui Y litri de lichid.
Oricum, informatiile oferite in manualul masinii sunt sub asteptãrile mele.
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut!

Azi am pus dintr-o punga de 4l plina, a mai ramas cam 1l.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Odata cu temperaturi sub -5 constat ca in oras se încãlzește la regim destul de greu motorul...practic setarea climei pe auto fura cam toatã caldura motorului din instalație...dupa 10 minute nu trecuse de 70 de grade...odata iesit afara temperatura urca cum trebuie...in primele 5 minute aerul din spate nu apuca sa se încãlzeascã si am preferat sa il inchid.
Skip ads

  • murasys

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Cutia de viteze automata in 8 trepte a aparut de ceva vreme, banuiesc ca sunt deja membri ai forumului care au folosit-o deja la drumuri mai lungi.
Poate cineva sa impartaseasca experienta lui referitor la comportamentul cutiei automate?
Ar fi interesant de comparat cu alte cutii automate.
  • Adrian_68

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma intereseaza un Grandland X. Tocmai ce am maritat in toamna Zafira (pe care am tinut-o 11 ani) si acum ma tot uit la Grandland. Initial am vrut un Crossland dar parca e cam micuta.
Am si eu o rugaminte ca si murasys. M-ar interesa pareri despre cutia automata combinata cu motorul benzina de 130cp. Cum vi se pare masina? E puturoasa? Are consum mare? Pe varianta Enjoy aveti display de 7" la care sa te conectezi cu Android Auto? Mi-am facut o configuratie de Enjoy cu automata, pachet iarna, faruri Matrix (fara Keanu Reeves) si inca ceva maruntisuri. Am fost la dealer si am discutat de Crossland. Acum o sa ma duc sa discut si de Grandland. Numai ca as fi vrut sa mai aflu si alte opinii de la posesori, ca dealerul bineinteles ca are numai laude.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Intre timp am fost si eu la test drive cu GrandlandX motor 1,2 t 130 CP si mi-a placut masina. Spatioasa, confortabila, materiale destul de OK la interior.
Insa era o problema cu ambreiajul: se elibera sacadat, cu tremuraturi, si era nevoie sa il eliberez f incet sa nu se inece motorul....oare asa fac toate?cupleaza cumva foarte jos ambreiajul sau nu eram eu obisnuit cu el? Ma gandesc ca la vara, daca mai dau drumul si la AC, mi se va opri motorul in drum, avand in vedere ca mie imi place sa eliberez repede ambreiajul.
Oare motorul se preteaza la tuning?/ Era putin cam incet in oras.
  • MOvidiu954

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, de curând am intrat și eu in posesia unui glx innovation plus mai multe optionale, motor 2 litri diesel cutie at8. Am fost plecat cu ea pe la munte și mașina este senzaționala. Are un consum de 6,5 afara cu 4 persoane și cam 8,5 in oraș ( mașina are acum 500 km) cât despre cutie, at8 merge f bine și la 140 km/h are cam 2000 rt/m. In concluzie își merita banii. As vrea sa cumpãr niște covorașe care acoperã și partea de pe mijloc spate și nu gãsesc.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Bravo Movidiu, sa il stapanesti sanatos!
Am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori: ce inseamna optiunea ,,comanda automata a fasciculuilui farului? (TQ5)
Ce inseamna Control automat al farurilor? (T83).
Vad ca sunt prinse in pachetul Lumini si vizibilitate dar nu stiu ce inseamna.
Merci.
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Se aprind automat farurile când se întunecã afarã sau când intri în pasaje,tunel etc.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult....mi se pare ca nu merita cei 140 euro..
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic cã își fac banii.Am observat cã își schimbã automat poziția de la faza scurtã la faza lungã și invers.Nu trebuie sã mai schimbi tu.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Asta nu este valabil si la farurile cu halogen. Din ce mi-a spus dealerul este valabil la farurile Matrix-led.
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Te contrazic.Eu am modelul Innovation cu faruri halogen și îmi schimbã automat de la fazã scurtã la fazã lungã și invers.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Inseamna ca dealerul cu care am vorbit nu stie ce vorbeste.
Am discutat de pachetul lumini 1 si am intrebat daca TQ5 si T83 contin si aceasta facilitate de comutare automata faza lunga-faza scurta (ex daca iti vine o masina de pe contrasens, sa se comute automaza din faza lunga in faza scurta cand masina s-a apropiat de noi). Ei bine, el a zis ca nu, ca aceasta optiune nu exista la farurile pe halogen....sau te pomenesti ca nu exista la Enjoy si exista la Innovation? Tu cat ai platit pe pachet?
La Enjoy pachetul lumini 1 costa 140 euro, contine TQ5 si T83 dar dealerul a spus ca nu comuta faza lunga-faza scurta in mod automat.
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pãi Innovation are standard pachetul de lumini și vizibilitae la 140 euro pe care poți sã îl pui pe Enjoy.Mãnâncã castane dealerul ãla.Sunt mulți dealeri afoni.
  • Cristi_d0208

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am dat comanda de OGX 1.2 benzina turbo 130 cp. As dori sa stiu de la posesori cum se comporta cu masina Incarcata in panta si la depasiri. Multumesc!
  • murasys

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Dupa o lunga asteptare de 4 luni, mi-a venit si mie masina ieri.
Echiparea este innovation, benzina 1.2, automata 8 trepte.
Masina este superba din toate punctele de vedere, motorul este incredibil de puternic pentru cilindrea lui, cutia schimba foarte rapid si insezizabil.
Confortul interior este la cote foarte inalte. Comparand cam cu toate masinile din clasa ei, pot spune ca mi se pare cea mai confortabila masina.
La inceput eram convins ca 3008 ar fi o alegere mai buna (bordul acela tehnologizat, dar care este cateodata enervant cand vrei sa vezi anumite date), dar acum dupa ce am mers cu Grandlandul sunt convins ca GX-ul este peste ca si confort interior (se sta mai bine in GX).
Ca si concluzie, masina merita fiecare leu si fiecare zi de asteptare.
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sã te bucuri de ea și fãrã evenimente!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Masina merge fantastic. Am pus si remorca cu sarcina medie si e foarte bine. Turbina intra destul de repede. Trebuie sa nu uiti de recomandarile privind conducerea unui benzinar...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR