Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut!

Misterul s-a rezolvat: primele loturi de GLX (pana in ~noiembrie 2017) aveau optiunea de a dechide geamurile din telecomanda. Apoi s-a gandit Opel (sau PSA) sa dezactiveze optiunea (dar s-a pastrat pe 3008). Din primele cercetari, nu se poate coda optiunea. Mai cercetez...
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Adventro a scris:Se pare ca dupa resoftare nu mai apare problema. Sunt deja cateva zila bune de cand s-a facut resoftarea si nu mai am probleme.

Mda...la mine nu cred ca e din soft. Dupa ce am vorbit la service, se pare ca in ziua respectiva era multa zloata pe drum si cred ca au fost senzorii obturati. Caci din ziua aia nu am mai avut eroarea. Cred ca au dreptate. In orice caz am o programare la ei pentru verificare, dar cred ca stiu rezultatul de pe acum.
Si Sarbatori fericite!
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Este clar problema de la vreme
Pe vremea asta cu ninsori si zloata nu mai are nimeni probleme la drum in afara cu senzorii fata?
Problema de mai sus este intr-adevar de la faptul ca se obtureaza cu zapada. Dupa un drum dus-intors de 240Km, botul era alb tot iar celebrul mesaj de eroare frana automata m-a zapacit
  • FDragomirescuDaniel

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur de la vreme. La mine aparuse Defect radar urmarire.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Si eu am primit eroare Frâna de parcare pe zloata de vineri...am mers in reprezentanta si pana sa o bage in sistem a disparut eroarea....deja se uscase!
Oricum avea mult prea multe erori inregistrate...semnalizare...ambreiaj...geamuri..faruri..etc...semn ca e inca mult de munca pe partea de soft.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cu ocazia reviziei mi s-a comunicat ca tocmai e lansata o rechemare: inlocuire capac termostat. S-a comandat piesa si urmeaza sa vin pt schimbare. Rechemarea nu a fost notificata in MyOpel.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Poți sã ne spui mai multe detalii despre revizie? Ceva de genul:
- km la bord
- operațiuni efectuate
- ce ulei au folosit, eventual alte piese schimbate
- cost
-durata.
Eu am cerut o oferta la Rãdãcini și depãșea cu putin 800 de lei. Ulei+filtre (ulei,aer,polen) +manopera. Asta era valabil cam acum 3luni.
Mã apropii și eu de revizia 1 .Am aproape 7000 km în 6luni.
Mulțumesc,
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
445 lei si 3 ore. S-a schimbat uleiul, filtrul si ceva la buson...plus diagnoza......mașina svea tot felul de erori din care unele pot avea efecte asupra confortului. Masina are 9900 km si 3 luni...motiv pentru care nu s-au inlocuit filtrul de aer si polen. Rãdãcini IM. Recomand.
Skip ads

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pt informații! In legãturã cu capacul pt termostat, ai simțit cã s.a schimbat ceva dupã înlocuire.Se încãlzește mai repede ?
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Inca nu s-a inlocuit capacul...nu e pe stoc si dureaza 10 zile...pe același cod sunt 2 piese...una cu cod negru si una albastra...trebuie verificatã in service pt a se decide ...se schimba doar daca e cu albastru...
  • EnaEna

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Va salut.are cineva idee cum activez liniile de ghidaj pentru canera de mers inapoi?nu ii dau de cap deloc
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Și eu am avut probleme cu senzorii de parcare fațã pe zãpadã dar îmi mai face câteodatã figuri și când sunt uscați.O fi de la plãcuța de numãr despre care s-a mai discutat.
Skip ads

  • EnaEna

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Nu am probleme cu senzorii sau camera masnsalier..doar ca atunci cand bag mansalier nu mi apar liniile de ghidare..alea care se misca cum dai de volan...dealerul mi a zis ca din setari dar sa dea naiba ca am umblat de mi au sarit capacele si tot nu am gasit .sigur e alta pb.
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut @EnaEna

Depinde ce camera ai.
Daca e camera aia mai ieftina, liniile sunt statice .. nu se modifica cand tragi de volan.
Nu stiu cum e la camera 360. Poate acolo se modifica liniile.
Pe IntelliLink 4.0 nu exista nici o optiune pentru asta.

Spor
  • EnaEna

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Am navi 5.0 cu park and go 2Smile
  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce ciudat e sa ai revizie din 10000 in 10000 km! Am crezut ca doar prima revizie se face mai repede dar mi-au spus ca toate se fac la 10000 km și la 100000 se schimba și cureaua de transmisie (și costurile sunt pe mãsura). In 10000 aveam o usa puțin descentratata și o problema singulara cu Navigația (nu intra in meniu/ecran principal). Motor benzina 1.2
  • baiatuliviu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2019

  • Mesaj Privat
La logan merge 15 000 un schimb de ulei ,la opel doar 10000 ?
  • baiatuliviu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Benzina binenteles
  • Adventro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut
Am o problema foarte ciudata.
1.6 diesel, 120CP, transmisie manuala, tractiune fata.
Sunt momente in care trepideaza groaznic motorul si da sa se opreasca in mers. Se intampla doar in treapta 3 si 4 in momentul in care apas acceleratia.
Am semnalat problema si la revizia de 15000 insa "iluminatii" de la Cluj au spus ca mai mult ca sigur e problema de combustibil si sa bag motorina superioara. Le-am urmat sfatul, nu mi-a mai facut probleme pana acu vreo luna. Se intampla absolut aleatoriu, nu e o regula anume, pur si simplu din senin.
Vreo parere? mai e cineva care mai are problema asta sau a avut-o?

Multumesc.
  • eLgin

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este aceasi problema, dar ceva similar am avut si eu acum 6-7 ani pe un Chevrolet Aveo, benzina, cutie automata. Cand era motorul rece trepida ca un tractor si pierdea puterea, apasam acceleratia si pur si simplu nu facea nimic. Problema era ca atunci cand ajungeam cu ea in service nu mai prezenta simptomele si cand o bagau pe tester nu arata nimic, mi-au schimbat bujiile, au mai curatat nu stiu ce si degeaba. Masina fiind in garantie am primit acelasi sfat sa bag benzina 98 in loc de 95 desi in carte specifica clar ca e de preferat 95 plus ca "sa o conduc mai sportiv" pentru ca benzina are impuritati si acestea trebuiesc eliminate prin condus mai sportiv, moment in care am intrebat cum as putea conduce sportiv o masina automata care schimba cand vrea ea vitezele? Am primit un dat din umeri si drum bun. Cam la a treia vizita in service am hotarat sa o las acolo sa o vada si ei dimineata cand motorul este rece si atunci s-au convins. Pana la urma am aflat de ce nu voiau sa o repare sau se faceau ca nu stiu ce are, reparatia costa in jur de 4000 de lei si masina urma sa iasa din garantie cam in 3 luni si nu voiau ei sa suporte reparatia si probabil ca se gandeau ca o sa mai merg cu ea asa vreo 3 luni si apoi sa o fac pe cheltuiala mea. Reparatia a constat in dat jos motorul, desfacearea lui, schimbarea de supape si garnituri si nu mai stiu ce pe acolo, dar pana la urma s-a rezolvat.

Inca o data nu stiu daca este aceiasi problema dar suna similar.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR