Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • DBogdan69

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 BD11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Simptome:
Opel Astra H 1.7 CDTI 80CP , 2005 , si ma tot chinuie de ceva timp cu fumul.Cand urc o rampa mai serioasa parca nu mai am masina ci o locomotiva;scoate un fum negru si continuu nu doar un nor asa..daca e sa merg pe drum drept fara sa fie "fortata" scoate un norisor din cand in cand...am tot cautat pe internet si cineva spunea sa verific debitmetru..Am verificat debitmetru scotand mufa si am facut o tura cu ea.Nu a mai scos fum ,nici macar un gram fie drum in rampa sau in linie dar chestia e ca puterea motorului a fost injumatatita adica la 3000 de turatii in a 3 aveam 65km/h..pe drum drept Sad..Imi poate spune cineva daca de acolo e problema ?

Cod(uri) eroare: ----
----
Model: Astra H - 1.7CDTI
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z17DTL
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Schimba debitmetru .
  • DBogdan69

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 BD11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am schimbat debitmetru cu unul AUTLOG LM1125 compatibil cu Astra H dar problema persista...chestia e ca fumul nu il da constant are momente cand urc un drum in rampa si nu scoate gram de fum si momente cand cobor o panta si scoate fum de parca are 5 tone in spate..Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea !
De tras,trage foarte bine te baga in scaun si se vede cum se ridica botul daca o calci pana in 3000 RPM dar fumul te omoara
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Sa o pui pe un tester....asta ar fi primul pas...nu o mai lua babeste ca la motoarele clasice..parerea mea stricta si mai ales personala.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cand este vorba de senzori ,este indicat sa se foloseasca numai pe original.Multi au pus aftermarket si nu le-au mers ,sau nu au tinut mult.
Mergi la un tester si la un mecanic bun ,care stie sa citeasca parametri la debitmetru ,injectoare si tot ce tine de problema asta si atunci stii ce sa schimbi.
Daca zici ca ai scos mufa debitmetrului si nu mai scoate fum ,atunci de obicei este debitmetrul defect.
In functie de informatia care o da debitmetrul calculatorului , atunci el stie cata motorina sa dea.
Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR