Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor,

sunt in dileme, intrucat am check engine aprins, primesc eroarea P0134, care inteleg indica sonda lambda defecta, mai exact prima, cea de pe galeria de vacuare, nu cea aflata dupa catalizator.

Ideea este ca incerc sa gasesc aceasta sonda si nu stiu cum sa diferentiaz sonda lambda aflata la motor, acolo pe galeria de evacuare, de cealalta, practic nu stiu ce piesa sa comand.

am gasit ceva info pe net, un catalog de piese, dar tot nu inteleg.

Ma puteti ajuta va rog cu aceasta informatie? consumul este foarte mare si masina e lesinata.

din aceasta schema nu inteleg nimic:

http://ecat24.com/opel/cata...87/102/1235,1237/

acesta este catalogul in care caut:

http://ecat24.com/opel/catalog/types/1/9

VIN-ul masinii este WOLOAHL48B2062472
ASTRA H 1.6 benzina, 85kw, an 2011. Codul de motor, l-am identificat corect A16XER?

Multumesc Smile

edit: si va rog sa ma indrumati catre un magazin de unde pot comanda piesa, cu preturi prietenoase...

am marcat in poza sonda in discutie.



Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut
cod : 0 258 986 602
O zi buna
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
multumesc, am cerut oferta de la autokarma, pe OEM a inghetat sufletul in mine, gen 800 de lei... wtf?!

sa vad pe producator ce imi dau.

sper sa nu o schimb degeaba, insa chiar nu vad sa fie de la altceva, P0134 este destul de explicit. O2 Sensor Circuit No Activity Detected (Bank 1 Sensor 1)
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Verifica mai intai daca sunt in regula firele. Eu am schimbat sonda 2 pentru ca nu am observat ca un fir era rupt, desi m-am uitat.
Am inlocuit-o cu o sonda bosch universala care functioneaza fara probleme si costa cam 200 de lei. Cablurile se leaga la mufa sondei originale cu un conector.
https://www.autokarma.ro/pie...amp;grupa_order=1
Skip ads

  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
salut, ce fire ar trebui sa verific? cele ale sondei, de la senzor la mufa? sau de la mufa mai departe?
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut... treaba nu e usoara sa stii.. fara un op-com sau o solutie de diagnoza... sa vezi cum se comporta sonda1... la mine era in parametrii dar masina incepuse sa ia cu 1l de benzina mai mult... acum dupa ce le-am schimbat pe ambele... totul este in parametrii si consumul si-a revenit la normal.


p.s. nu recomand alta sonda decat Bosch... faza tare va fii cand trebuie sa o scoti de pe catalizator... a mea era "sudata" doar cu fexul a iesit.... la care mai pui ca trebuia sa refac si filetul.... fara sculele necesare uita... direct la service meri.. sa isi frece aia nervii...
Sonda Bosch universala si pui matale firele...economisesti 250lei... poate chiar mai mult...
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
acum am fost si mi-au schimbat sonda 1, pe tester aia dadea defecta, treaba e ca s-a aprins iar check engine. cica trebuie berificata HEATING SENSOR FUSE, s-a schimbat eroarea din 0134 in 0135, adica heated oxygen sensor heater circuit malfunction bank 1 sensor 1.

unde mm e acea siguranta? ca nimeni nu stie.

edit, deci acum am 0135 si 0130
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
e clara treaba, adica nu e clara deloc, inainte aveam p0134, am pus lambda nou, a disparut p0134 insa au aparut doua erori noi, p0135 si p0130, ambele erori de lambda, una circuit incalzire si cealalta ceva cu voltaj incorect.

am mers iar la service, aia dau din umeri, imi plezneste o vena cred.

help!
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai pus sonda universala? Au conectat corect firele? Sunt 2 de masa, unul de semnal si unul pentru incalzire.
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
am pus o sonda cu mufa, ca cea originala, deci n-a fost nevoie de conectat fire etc, plug and play gen...
  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ev poate gasesti prin dezmembrari o sonda lambda originala de test, eu din ceva experienta sonda lambda si debitmetrul de aer trebuie sa fie originale sa mearga masina in parametri .
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Ia verifica... precum in poza siguranta
Skip ads

  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
multumesc, dar nu imi dau seama care siguranta este, in panou, adica ce numar...

insa vesti noi, proaste bineinteles, am fost la al tz-spelea service, acum se pare ca sonda primeste curent doar din cand in cand, adica sta pe 0 aproape mereu si doar unori primeste cate un spike de curent, apoi iar 0 si tot asa, practic daca merg asa, o ard si pe asta. Asadar i-am scos mufa. Ideea e ca nu primeste curent constant ci doar cand vrea, oscileaza intre 0 si 50, 2000, etc.

nimeni nu stie ce are si unde sa verifice...
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
deci asa sta treaba cu voltajul:

http://www.youtube.com/watch?v=KVqKLWghk6Q

edit: siguranta 26, am vazut acum ca de aia zici, e buna jegoasa.
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Buna sper ca ai vazut cine comanda chestia? Este ecu motor... ce sonda ai pus? Bosch originala? Daca nu e originala... lasa-o fara...mufa bagata.. dar sa nu ai pretentii de consum corect si noxe ok... in rest... o sa "moara" si catalizatorul dupa ceva vreme...
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
pai eu vreau sa rezolv problema, daca voiam sa merg fara sonda, nu mai dadeam 500 de lei pe ea. Deci frustrarea mea creste exponential cu ocazia asta, intrucat desi am sonda noua, nu numai ca aceasta nu functioneaza cum trebuie, insa risc sa o stric si pe asta daca voltajul oscileaza in halul ala.

vrei sa imi spui ca poate fi ECU defect? s-o pun de un atac cerebral asa inainte de week end? Very Happy

este incredibil cum din 4 service-uri autorizate, nici unul nu reuseste sa depisteze de unde e problema.
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Sincer imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult... logic nici eu nu am avut somn pana cand nu si-a revenit la normal... ce sa zic mai ai o varianta sa masori daca instalatia electrica este in regula sa nu fie vre-un fir intrerupt. Restul ma depaseste... faza cu ecu as pune-o ultima ca ala e mai greu de schimbat... fara scule necesare la programare si un coleg de club care acelasi motor sa il iei de proba.
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
am mai vorbit cu cineva, se banuieste un fir intrerupt sau mufa in care intra sonda... ma rog, imi vine sa-mi bag picioarele sincer, nu stiam ce fac vara asta...

am facut acum plinul, m-a luat cu istericale instant cand m-am gandit ca probabil o sa se duca imediat din cauza acestei probleme... aproape 300 de lei un plin bai nene, o sa o luam razna cu totii in ritmul asta.

scuze pt offtopic.
  • Mihars

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2018

  • Mesaj Privat
da, e rau de tot.

am fost sa vad ce are sonda aia lambda, ca desi e noua, nu primeste curent decat cand in cand, au umblat pe acolo la mufe, au masurat nu stiu ce la ECU si acum masina e moarta complet, deci nu mai trage, are o mie de erori, de la toti senzorii posibili, toti de tensiune scazuta, camshaft intake phasing, exhaust camshaft phasing, selenoid, ventilatie rezervor combustibil, coolant thermostat valve circuit, intake manifold selenoid valve 1, etc etc etc

cert e ca masina este complet lesinata, zici ca are 5 cai putere si are o mie de erori care inainte nu erau, aveam UNA SINGURA, de sonda lambda. acum am o mie si masina e moarta complet.

deci eu cred ca s-a dus dracului ECU-ul masinii, ca au scos mufele de la calculator cu bornele legate.

masina a ramas acolo si mie cred ca imi pocnesc venele.
  • fly_lex

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Intrebare : Inainte de problemele astea, ai spalat cumva motorul ?

Nu cred ca un ECU, poate sa moara asa din senin.

Curentul de la alternator a fost verificat, cablajele, sa nu fie oxidate, etc ?
La ce ploi au fost luna trecuta prin tara, e posibil sa fi patruns apa, unde nu trebuie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR