Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Problema mea e de nedescoperit. Am umblat cu masina in diferite locuri si am cautat cei mai buni mecanici si tot degeaba. Asa ca desi sunt femeie, încerc sa imi descopãr problema singura.. de aceea apelez la voi. De curând am schimbat distribuția mașinii, egr nou , debitmetru , filtru de particule (da , FILTRU NOU DE PARTICULE) si senzor de temperaturã. Dupa toate astea a început mașina sa aiba o inganare in mers. Am mai schimbat iar una-alta, consumabile. In fine.. într-o zi la un drum lung dupa 400 de km nu se mai accelereaza mașina. Pe tester a aparut eroarea "P1901-74 particulate filter pressure sensor high" si in bord o mașinuțã cu cheie , iar sub kilometraj (mai exact unde dai numãrul km in zero) apare "INSP" . O sa atasez mai jos imaginea. Ce credeți ca ar putea avea? Sa fie ars vreun furtun de pe filtru de la senzorul de presiune ? De ce apare si acel INSP?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eroarea corecta este ECN 190175. Pe tester, la valori reale verifica presiunea diferentiala si gradul de saturatie. Daca cele doua au valori normale, posibil sa fie senzorul de presiune defect. ( Este montat pe suportul filtrului de motorina si are 2 conducte subtiri care merg la filtrul de particule ). Succes.
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Acum mi-a spus la service ca trebuie sa schimb motorul ca nu arde bine motorina si se înfundã filtru prea repede incat sa isi faca regenerarea (desi e filtru nou).. de aceea apare eroare. Mi se pare o aberație. O sa mai merg la inca un service si la reprezentanțã..toate astãzi!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Motorul se repara dacã este defect.
Merge rotund? Ai trepidații? Etc. Consum ralanti?
Eu as schimba service-ul.
Skip ads

  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am schimbat service-ul de zeci de ori dar se uita toți ca la nave spațiale. Merge motorul bine.. se aude bine.. mașina se accelereazã pânã in momentul in care apare eroarea atunci intra într-un mod de avarie si începe sa tragã greu. Motorul a fost verificat. Turbina a fost verificatã. Egr nou , debitmetru nou, filtru nou.. distribuția schimbatã, filtre si ulei..verificate cele 4 injectoare..toate astea in ultimele 4 luni. Si nu poata sa depisteze nimeni ce are. Eroarea din bord e ce mi-o da mie pe un tester. E ceea ce am gasit eu. De-aia va mai intreb aici ce pareri aveți sa le dau la service murã in gurã.


Ultima modificare facuta de ADiana13 la Joi 02 Aug, 2018 11:52 am, modificat de 2 ori in total
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Problema asta persistã de mai mult de o luna de cand ma mut de la un service la altul ,la reprezentanțã si nimeni nu isi poate da seama ce se întâmplã. Inca o precizare are fi ca la 2000-2500 de turatii are o îngânare ..parcã ar trage aer fals.. nu stiu cum sa va mai explic fenomenul.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am scris ce sa urmatesti pe tester...apoi scrie aici rezultatul.
.
  • ga bi

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7zdth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Dc ai umblat la turbina posibil ca tija westgate sã nu mai fie ca la inceput si ori baga presiune mare ori prea mica , de obicei trebuie sã aibã v-am 7_ 8 spire acum depinde de turbina trebuie reglata
Skip ads

  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
La turbina,presiunea e verificatã doar si e bunã . Nu a umblat nimeni la ea e doar verificatã pe tester in reprezentanțã.
Am atasat imaginea cu eroarea, e exact scrisa cum am notat eu mai sus. Si cãutând pe internet am depistat ca e posbil sa fie senzorul defect. Asa ca azi l-am comandat de pe net. Maine la 8 imi vine si il duc sa il schimbe.
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Iar aici va atașez imaginea cu piesa ce vreau sa o schimb mâine. si mai anume, senzorul de presiune care cred ca il da in eroare.
  • ga bi

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7zdth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e de la el
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Acum sunt la service sa incercam sa il schimbãm. Ca asta da pe tester. Furtunele ce pleaca din senzor sunt bune.. nu sunt sparte sau arse. Altceva ce sa aiba ?
Skip ads

  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Cu toate astea nu merge nici asa, dupã 2 luni de schimbat piese sãptãmânal nu vrea.. astazi o duc pentru o anulare dpf fizic si din soft,anulare senzori si inchidere valva Egr. Efectiv alta variantã nu am.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Înainte de dpf off, fa un test de compresie. Sa nu afli ceva trist înainte.
La cat ai bãgat în ea, nu cred sa mai conteze 100 de lei.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Eroarea corecta este ECN 190175. Pe tester, la valori reale verifica presiunea diferentiala si gradul de saturatie. Daca cele doua au valori normale, posibil sa fie senzorul de presiune defect. .
Aici eu vad o contradictie evidenta,in conditiile unui senzor de presiune (posibil)defect,valorile nu pot fi decat (posibil)eronate(false)...! Nu cred ca pot exista valori normale(corecte) si senzor defect,in acelasi timp...
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Daniel, iti mulțumesc de sfat. Am sa fac si asta. Ca doar in data de 15 am programare pentru dpf-off si pânã atunci mai fac investigații.
Cat despre senzorul de presiune..e absolut funcțional. Am ramas si cu cel nou si cu cel de pe mașinã. Ca nu mi-l mai ia nimeni inapoi ca a fost probat ..
  • brandas_style

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 ecotec x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Adiana daca ai rezolvat ceva ,.spunene si nouã....la mine scoate fum de omor tot orasul, timp de 10, 12 min dupa care nu mai scoate ,iar mecanici spun ca ar fi de la filtru de particule ,intra in regenerare
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Brandas, sunt programatã la dpf off si eu dupã 4 luni de investigații sãptãmânale si schimbat piese ca avea masina un efect de "inganare" si nimeni nu avea idee ce e. Ca la inceput nu dadea nici o eroare. Acum s-a ajuns la concluzia ca dupã nici 6 luni de când am cumpãrat un filtru nou de PARTICULE nu face fațã fiind after-market ,motorina din țara noastrã asa cum e.. va mai scriu dupã!
  • brandas_style

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 ecotec x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc ptr raspuns ..si astept sa ne spui ca ai rezolvat ..misterul 😊
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Astãzi mi sa rezolvat misterul. In cele din urma am anulat filtru fizic si din soft, si mașina merge minunat. Trage bine, nu mai scoate fum, se accelereazã, nu mai are acele șocuri in mers la 2000-2500 de turatii. M-am tot ferit sa anulez filtru dar efectiv alta solutie nu mai aveam..cel care il cumpãrasem after-market nu fãcuse fațã si unul original ajunge pana la 2000 de euro,ceea ce ...e exorbitant! Va recomand sa cãutați mașini diesel sdi, cu o motorizare simpla sau benzinã chiar pentru ca eu in ultimele 4 luni am mancat mult stres,nervi, timp si de bani nu mai zic.. toate din cauza filtrului de particule! Drumuri bune si sãnãtate va doresc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR