Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Masina a dezvoltat in ultima vreme, sa zic ultimii 2-3 ani, un zdranganit sau zornait care mie imi pare a veni dinspre compartimentul motor in zona dreapta sau cel mult centrala cum privesc dinspre habitaclu. Se aude cel mai bine cand e motorul incalzit bine si incalzeste implicit componentele de plastic din zona motorului, atunci cand de exemplu fac manevre si folosesc doar ambreiajul, sau cand inaintez doar din ambreiaj la semafor. Daca turez motorul la 1200 rpm de ex. la plecarea de pe loc, acest zgomot nu se aude. Se mai aude uneori si la gropi mici luate cu roata dreapta fata si atunci cand intra motorul in trepidatie, daca de exemplu franez la semafor ajung la 10-15 km/h scoasa din viteza si se pleaca, apoi ii dau a 2-a si motorul e subturat, dar nu este o regula. Am incercat sa trag frana de mana si sa dau drumul la ambreiaj usor, dar nu am reusit sa-l reproduc. Printre altele, am scos capacul acela de plastic de pe motor si am mers fara, am strans carcasa filtrului de aer, am scos clapita aceea de scurgere a apei de la parbriz, dar fara rezultat. Pur si simplu nu stiu de unde vine.

Mie imi pare ca este un zdranganit de plastic sau de metal pe plastic pe care l-am reclamat si la ultima revizie, dar dupa o proba de drum cu seful de atelier de la reprezentanta in care s-a auzit o singura data, acesta a invinuit esapamentul, insa nu era foarte sigur. Nici mie nu mi se pare a fi un zgomot produs de esapament, acela se aude ceva mai metalic si de obicei intra in rezonanta la turatii mai ridicate. Daca cineva a mai intalnit zgomotul asta astept pareri. Multumesc.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Suportii motor i-ai verificat ?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu, doar cel antibalans a fost si era ok. Cum ii pot verifica? Cel de sub carcasa filtrului de aer arata bine si nu are crapaturi.

P.S. Sunetul pare a fi cel din filmulet https://youtube.com/watch?v=YGfybBJhSto de la minutul 1:09, nu fluieratul/chitaitul motorului, ci acele 2-3 lovituri sa le zicem care se aud peste, dar care uneori pot fi mai intense/vibrante. Conditiile de aparitie par a fi similare si in cazul meu.


Ultima modificare facuta de Aantonio la Sam 04 Aug, 2018 12:11 am
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Ciocaneste in capitonajul stalpului A. Posibil sa fie de acolo.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@Cosmin: nu pare a fi un zgomot de interior. Am incercat capitonajul, dar zgomotul nu are aceeasi rezonanta. Sunt aproape sigur ca vine din compartimentul motor, dar nu il pot identifica...

Daca are cineva idei de verificari le astept cu interes.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR