Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Raluca_Raluca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Buna,

Am urmatoarea problema.
In urma cu aproape o luna am achizitionat de la un dealer o masina noua diesel Euro 6.
Mi s-a promis ca in termen de 2 saptamani o sa primesc cartea de identitate a masinii.
Pentru ca numerele sunt valabile pana in Octombrie nu ne-am facut prea mari probleme pentru ca intarzia cartea, pana cand am primit notificare din partea dealer-ului ca dupa data de 31.08.2018 inmatricularea masinii noastre o sa fie imposibila
Nu mai spun de faptul ca programarea la inmatriculare este in septembrie pentru ca am inteles ca se pot da derogari in aceste cazuri exceptionale. Este vorba de o directiva Europeana ce face imposibila inmatricularea masinilor Euro 6 (din cate am inteles) dupa data mai sus metionata.
Problema principala este acum ca ceasul ticaie, iar dealer-ul nu imi da cartea de identitate...ma tot duce cu vorba si nu mai am incredere.
Ce pot face sa obtin cartea de indentitate?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
O zi buna!
Skip ads

  • CZosin

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Și la mine a întârziat cartea mașinii.(câteva sãptãmâni parca)..ce poți sã faci este sa explici dealerului problema și sã l mai sâcâi 1/ sãptãmâna.

Tot n am înțeles de ce nu ai putea inmatricula mașinã. Dealerul auto nu vinde mașini ce nu se pot inmatricula.
  • Raluca_Raluca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Da, intr-o lume si o tara normala acest lucru ar fi imposibil, dar din pacate acesta este adevarul.
Sunt noi directive europene ce interzic inmatricularea masinilor noi Euro 6, diesel, dupa data de 31.08.2018. Nu stiu exact...este ceva legat de normele de poluare care nu sunt respectate...
Nici noi nu am crezut ca asa ceva este posibil dar ne-am interesat si la Politie, RAR, etc...si se stie peste tot.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bataie de joc!
Asta inseamna ca dupa cele 3 luni cu nr rosii, masina va fi inutilizabila pe termen nedeterminat.
Stiam ca au in plan sa elimine usor usor masinile diesel, dar nici chiar asa. Un diesel euro6 (presupun ca are motor sub 2000cm3) polueaza cu muult mai putin decat o benzinara euro6.
Bate cu pumnul in masa la dealer, pentru ca ei trebuie sa rezolve asta. La aproape toti dealerii, pachetul legislativ e gratis!
Skip ads

  • Raluca_Raluca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Exact! Sunt libera sa ma plimb cu masina mea cea noua prin curte cat imi doresc. Nu stiu ce sa spun despre aceste directive. Credeam ca sunt facute sa protejeze consumatorul, dar se pare ca nu.
Deja l-am amenintat scris ca il reclam la Opel Ro si ANPC daca nu am cartea pana Marti. Nu stiu ce cai sa mai folosesc pentru a-l constrange sa imi dea mai repede CIV-ul (Luni se implineste o luna de cand am luat masina).
Sunt dispusa sa merg eu la RAR dar nu stiu daca o pot ridica eu de acolo. Stie cineva daca o pot lua direct de la RAR de vreme ce sunt proprietar?
Nu crezut asa ceva mai ales ca este vorba de unul dintre cei mai mari dealeri Opel din tara.
Multumesc frumos pentru raspuns!
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Iti pot spune ca dealerii sunt sub umbrela Opel Ro, eu am avut probleme cu o masina noua, luata anul trecut, mai exact, scartaiau scaunele. Mi s-a spus la reprezentanta ca motivul este ca masina nu mai e tocmai noua la 8 luni si ~10.000 km si e normal sa scartaie Smile)
Am sunat la Opel Ro, si bineinteles ca nu au facut nimic pentru mine, noroc ca pana la urma un tinichigiu de treaba din reprezentanta s-a aventurat sa-mi greseze articulatiile de la scaune si am rezolvat problema.
Multa bafta in rezolvarea problemei si legat de masina, sa o stapanesti sanatoasa, fara incidente!😊
  • Raluca_Raluca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos! 😊
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
is that simple ..... http://wltpfacts.eu/when-wi...anges-take-place/

noul WLTP a intrat in vigoare pentru noile masini de dupa septembrie 2017 ..... astra k nu este o masina noua, este o masina din 2016 sau -15 ca nu mai tin minte... adica viitoarea astra L sau ce litera o fi nu va mai fi omologata daca nu respecta noul WLTP

din 1 sept 2018 nu mai pot fi inmatriculate masinile "mai vechi de sept 2017 " pentru ca nu respecta noul WTLP.... deci nu vei mai primi omologare.

Dealeru e cacanar pentru ca desi stia de noile norme de cel putin 1 an .... nu te-a anuntat si nici nu isi da interesul sa rezolve rapid problema
  • Raluca_Raluca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Da, intre timp am rezolvat problema si am reusit sa inmatriculam masina.

Masina nu este Astra K, ci Crossland X, produsa prima data in Mai 2017, daca nu ma insel, asa ca nu stiu de ce nu respecta noua normativa.

Si da, dealer-ul Radacini nu a fost chiar cinstit cu noi. Am inteles ca se stia de un an ca acest gen de masini nu vor ma putea fi inscrise dupa 01 Septembrie 2018.
Sincer nu stiu cat sa invinuiesc dealer-ul, cat producatorul. Adica de ce sa mai produci o masina care nu mai poate fi inmatriculata in cateva luni?!
Masina noastra a fost produsa la inceputul luni Iunie 2018 Embarassed

Multuemesc pt raspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR