Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut ! cine stie de ce cu antigel nou, schimbat complet mi sa murdarit borcanul de doar cateva zile . Luat gata facut din Auchan galati G12 rosu. ms
Skip ads

  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Avand in vedere lipsa de detalii tehnice despre antigel/motor, stare vizuala anterioara schimbarii... (te-ai limitat sa ne spui de unde a fost cumparat) ne ceri sa-ti dam o solutie exacta.......''dupa frecara intensa a globului de cristal'' rezulta 3 variante:
- te-ai zgarcit si ai luat ceva ieftin sau ieftin si prost..... ,
- schimb efectuat defectuos, fara curatire prealabila si temeinica a sistemului de racire, fara clatire si spalare cu apa distilata a intregului sistem de racire de 1-2 ori....mai exact lucru de mantuiala, antigel nou turnat peste cel vechi(in motor mai ramane aprox 1-2 litri dupa aparenta golire completa ),
- defecte la instalatia de racire cum ar fi: garnitura chiuasa ciupita,termoflot defect.....dar ignorate, asta deducem din faptul ca la putin timp dupa schimb a aparut mizeria in antigel, probabil ai aleses sa-l schimbi vazandul murdar pe cela anterior fara sa cauti cauza.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cat de des circula masina, in general ?
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns! Antigelul vechi cand l-am avut borcanul nu era murdar precizez. Am scos tot antigelul vechi, apoi pus apa distilata si am mers 2 saptamani cu ea, apoi scoasa toata si pus antigel nou gata preparat la pret de 5 lei Litru din Auchan. Nu stiu daca a avut vreo legatura cu acest schimb de antigel dar la scurt timp mi-a cazut si debitmetru. Schimbat cu unul nou tip Starline..si dupa o luna am mai constatat in tablou 2 sigurante mici topite complet si un releu verde ca este cam cald la atingere. O sa pun si o poza cum arata culoarea borcanului acum de abia se mai vede prin el!
Skip ads

  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Opel astra G 2004 . 1.7ZDTL cdti. Cam 1500 km pe luna circul cu ea. Culoarea la borcan facut poze. nu pare sa aiba ulei sau ceva spuma in antigel.


  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Adaug si poze cu releul care se incalzeste, si pare ca are un picior cel din mijloc taiat sau asa trebuie sa fie?! cu sigurantele mici le-am schimbat si nu mai stiu care erau:) una albastra sigur
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Si eu am completat la a mea dar am pus g12 Hepu nu din auchan
La tine pare sa ai o alta problema nu arata bine deloc mergi cu ea la service sa iti verifice instalatia sau orice alta defectiune..
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
mersi .
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Spala bine instalatia si mergi cu apa cateva zile, si vezi ce se intampla si daca este OK.
Cumperi antigel G12 nediluat (nu din market) - de la piese auto 1.5L este injur de 30 RON.
il diluezi L 1:1

Posibil sa fi avut in compozitie ceva antigelul.
PS: Ce tine de masina nu se cumpara din market.

Daca situatia persista mergi in service.
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Acesta este antigelul care il am pe masina acum si mi-a facut mizerie in borcan... chiar si cu cel vechi borcanul nu arata in halul asta. Nu recomand nimanui acest produs . atasez poza sa nu mai repete nimeni greseala mea.
  • Molnar catalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suedia
  • Masina: Vectra 2000 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara grup.de doua zile ma macina o problema m-am trezit cu ulei in antigel motor (z20net) am inteles ca sar putea sa fie de la termoflot,nu creste nivelul antigelului nici temperatuea motorului.ce sfaturi imi puteti da credeti ca ar fii garnitura de la chiuloasa la 137 mi km.ms fain
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Pune niste poze te rog sunt curios si eu am o problema asemanatoare se murdareste borcanul si numi dau seama ce e! cum arata la tine antigelul si borcanul fa nisye poze . ms
Skip ads

  • Molnar catalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suedia
  • Masina: Vectra 2000 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Maine vin cu poze si un rezultat de la un mecanic,primul a spus ca de la termoflot de baiul dar am zis sa intreb mai unul.eu am curatat o data borcanul dar sa murdarit repede.primul mecanic a spus ca nu e de la garnitura (la mine nu e cazul)sper sa fie doar termoflotul dar si ala costa 100€🤔🤔
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Ce antigel ai folosit facut gata sau facut de tine 1/1 ? si la cat timp ai observat dupa ce ai schimbat complet antigelul? vezi sa nu te inseli mai fa o data curatarea instalatiei cu apa distilata mers dat pe ventilator sa curete toata instalatia, apoi pun un antigel bun sal iei tu nediluat eu recomand Iperfect. din ala am avut inainte sa pun mizeria ssta cumparata facuta ptr Auchan... atasez poza cu ce am pus.. si urgent vreau sal schimb si spal instalatia.
  • Molnar catalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suedia
  • Masina: Vectra 2000 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am avut g12 1/1 acum am pus g13 rosu am auzit caci e mai bun si a revenit ulei dupa 300 km am vazut.
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
esti sigur ca nu a afectat G13 schimbarea asta la tine..poate nu e compatibil sau nu ai curatat inainte instalatia si cand ai pus pe asta sa fi facut o reactie ...poate nu ai nici o problema ai vazut tu ulei in borcan ?
  • Molnar catalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suedia
  • Masina: Vectra 2000 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Da se vede si acum si inainte acum am doar apa sa se spele instalatia poate a mai ramas ulei,maine il va scoate mecanicu si va pune antigel curat sa putem vedea daca ai apare ulei
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
ok bun sa ma tii si pe mine la curent ...si cu niste poze din borcan cum arata daca poti
  • Molnar catalin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suedia
  • Masina: Vectra 2000 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Da maine pun poze cu borcanu inainte si dupa..
  • CaTaLYNnn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Azi spalat borcanul, foarte usoara operatia max o ora durat tot. Pus orez bob rotund cu nisip + axion, pur..si ceva de spalat aragazul de grasime...facut un coktail si agitat bine in borcan. am mai folosit si o periuta de dinti si un burete vase ptr primul compartiment. atasez poze. multumit de cum a iesit
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR