Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mai exista si tobe Stelco, produse la BV. Pretul e mic, calitate inca nu stiu ca abia in ianuarie am schimbat finala si intermediara. Atentie doar ca mai fac manareli cei de la ateliere cum mi-a montat mie o finala de tot rahatul made in Italy. Toate produsele Stelco sunt stantate - confirmare primita direct de la producator.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Stelco am vazut ca au reputatie buna pe forum. Asa ca mi-am pus si eu si intermediara si finala.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce tot aveti cu tobele astea finale? Ce doriti pana la urma? Silentiozitate? Ieftinitura? Sportivitate?

Vreti ieftin? Va zic cum am facut: am lucrat o firma de transport din Arad si un mecanic din hala de reparatii mi-a reinvelit toba cu inca un strat de tabla (la vremea aceea nu m-a interesat ce fel de material era sau cum a facut-o, cert e ca am fost martor la operatie) exact pe toate grosimea ei si a sudat-o. Dupa cativa ani mi-am facut eu tobele din tabla de inox (am postat pe un topic de pe pe acest forum cum si ce am facut) si pana si in ziua de azi "traiesc" acele tobe, e vorba de un Vectra A CDX C20NE din 1995.

Dupa ce m-am "cadorisit" cu un Vectra B Z16XE mi-am montat o finala de la Powerfull pe care am folosit-o 3 ani, o toba din material de aliaj din otel cu aluminiu. Un an am scos toba intermediara si am lasat doar finala, ceea ce si cred ca a dus la "capatul vietii" toba din otel si aluminiu.
Anul trecut, adica prin iulie 2010, mi-am luat un Carub de "fi" 110 mm pe care l-am montat pe masina fara toba intermediara. Dar dupa doua saptamani, norocul meu ca am pastrat toba intermediara in garaj ca am fost nevoit sa o montez inapoi pentru a atenua sunetele din masina la anumite plaje de turatie.
Deci acum am cam asa: Toba intermediara de fabrica si toba finala de inox.
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Colegii...nu va suparati... aveti idee daca se potriveste toba de pe opel astra g pe opel vectra b ? ca as dorii sa o schimb ,ca a mea a cam ruginit..si am gasit una de astra g ieftina..multumesc
Skip ads

  • sachageo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o antrebare daca ma puteti ajuta cu un sfat.Am un opel astra g
2.0 dti diesel 2001 hatchback si cele doua flanse de anbinare de la toba intermediara si cea finala sunt mancate de rugina.As vrea sa-mi cumpar toba finala,dar nu stiu cum sa rezolv cu flansa de ambinare de la toba intermediara.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Din aceeasi cauza mi-am schimbat ambele tobe - flansa era varza.

Te poti duce la un sudor dar trebuie sa fie foarte bun pt ca trebuie sa refaca teava si flansa. De aceea am preferat sa schimb cu totul, de la Stelco si sunt multumit
  • kronnos

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Din aceeasi cauza mi-am schimbat ambele tobe - flansa era varza.

Te poti duce la un sudor dar trebuie sa fie foarte bun pt ca trebuie sa refaca teava si flansa. De aceea am preferat sa schimb cu totul, de la Stelco si sunt multumit


Salut,
Cat ai dat pe ele (Stelco) caci simt si la mine rugina cum mananca din ce in ce mai adanc ?!

Numai bine
  • yuli goldenboy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
a inlocuit cineva la opel astra G toba finala cu teava si ornament ? as vrea sa aflu o parere ceva, daca e prea galagioasa sau nu teava in lipsa tobei..
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Din aceeasi cauza mi-am schimbat ambele tobe - flansa era varza.

Te poti duce la un sudor dar trebuie sa fie foarte bun pt ca trebuie sa refaca teava si flansa. De aceea am preferat sa schimb cu totul, de la Stelco si sunt multumit


Poti sa fii cel mai bun sudor si poti sa ai cel mai bun aparat si electrozi de 0.1 mm. O toba finala este prea subtire pentru a fi sudata.
  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Mi-a cazut toba finala si vreau sa o schimb.
Am fost in Cluj pe strada Bulgarilor la Sturimex, si mi-a oferit una universala la 200 lei si una mai buna la 400 lei.
Mi-au zis ca is cam la fel ca si performante?(garantie la ambele 1, 6 luni)
Imi puteti da niste sfaturi in acest sens?
Multumesc.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O mica intrebare legata de subiectul asta. La mine racordul ala flexibil scapa putin aer de la sudura. Ma intrebam daca exista vreun adeziv sau solutie "home made" ca sa astup gaurile.

Mersi,
Cristi.
  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua se potriveste toba completa de la un opel vectra b2 2.2dti pe un opel vectra b2 1,6 16valve Z16XE?As dori un raspuns urgent daca se potriveste exact sau trebuie modificat?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR