Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • greek2008

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va salut forumistilor!
Am urmatoarea problema cu masina mea Astra H cu motorizare Z 17 DTH. Dupa ce am schimbat kitul de ambreiaj (rulment de presiune, placa de presiune, disc de ambreaij si volanta - toate LUK) a incaput sa imi apara ulei pe la imbinarea dintre cutia de viteze si motor in dreptul kitului de ambreiaj. Manifestarea este urmatoarea> in treapta 3 si 4 la o accelerare brusca (cand vreai sa depasesti in scurt) ambreaijul patineaza se tureaza motorul si apoi dupa ce “agata” revine la turatia normala. Mirosul uleiului este specific, culoarea este translucid spre rosiatic, nu este ca cel de motor. Din cele citite se pare ca problema este de la un simerig de la priza de putere (intre cutia de viteze si motor) . Alte pareri spun ca ar fi de la un simering de la arborele cotit (dar de acolo ar trebui sa ajunga ulei ars de motor negru la culoare. Un al indiciu ca este ulei de transmisie este ca la o verificare dupa vreo 2 mii de km (timp in care a curs ulei) am gasit in cutia de viteze doar 1 litru de ulei si nu 1,7 cum am pus. Care este parerea voastra, daca bineinteles ati intalnit problema si cum gasesc acel simering sa-l cumpar ca la intrebarile adresate magazinelor de piese auto au spus ca nu exista un astfel de simering.
Multumesc anticipat!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mergi la cine a facut lucrarea daca mai este in garantie. - chiar si asa poate face ceva reduce.
Vei stii cand desfaci.

Simering arbore cotit spre CV - Astra H Z17DTH.
94327063 | 614825
https://opel.7zap.com/en/car/a04/e/11/32-2/

Daca desfaci sa schimbi si segmentul acela care intra in rulmentul de presiune si iasa sus pe cutie.
"CONDUCTA RULMENT PRESIUNE"

Vezi ce spun colegi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR