Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • danker1988

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut
nu stie cineva daca se poate da jos bobina de la compresorul de aer conditionat si apoi sa pui compresorul inapoi pe masina pt a putea circula cu ea? compresorul oricum nu cupleaza acuma pt ca bobina ii arsa, dar trebuie sa ma duc cu ea pt a cumpara alta si nu prea am cu ce sa ma duc daca masina mea tre sa stea in service. (masina mea este un opel astra 1.6i (motor z16se) din 2001)
multumesc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand Bine ai venit pe Forum;
In al doilea rand citeste te rog Regulamentul;
In al treilea rand foloseste cu incredere functia Cautare, cuvinte cheie: A/C, bobina compresor, aer condtionat, etc. Nici nu iti inchipui cate o sa afli. Nu te grabi sa cauti bobina inainte de a citi, o sa ai o surpriza, s-ar putea sa poti salva bobina.
In al patrulea rand, pune in semnatura tipul de masina si motorul, sa stim despre ce vorbim.
In al cincilea rand pune Locatia in Profil.
In al saselea rand, Succes la documentare!
  • danker1988

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sa sti ca am citit si regulamentul forumului si toate mesajele despre aer conditionat, bobina si alte chestii legate de astra.
daca nu am scris pana acum nu inseamna ca nu am citit despre ce s-a scris. si in legatura cu masina, daca ai citit inseamna ca ai vazut ca am specificat ce tip este. nu te grabi sa judeci oamenii asa repede
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai usurel. Sa sti ca intr-un Forum nu intri cu barda la brau. Faptul ca ai scris ce masina ai nu te scuteste de a o pune in semnatura. Idem si Locatia. Asta in ajutorul tau si a altora care iti citesc mesajele si vor sa te ajute.
In alta ordine de idei, raspunsul este da. Se poate monta la loc fulia dupa scoaterea bobinei si se poate circula asa. Dar daca tot ai scos bobina, o verifici vizual sa nu aiba spire iesite afara din rasina si intrerupte, daca nu sunt spire facute peruca, spargi dioda din cutiuta de borne si masori apoi rezistenta. Daca aparatul iti arata 3,5-5,5ohm, ai scapat sa cumperi bobina. Dioda se poate monta in exterior pe cupla compresorului. Daca aveai trecuta locatia (si erai din Bucuresti), te invitam joi la intalnirea saptamanala (cu bobina in mana) si iti aratam mai multe. Dar daca ti se pare ca un moderator iti cere lucruri absurde, faci cum crezi si iti asumi consecintele (bobina originala este 550Ron, au mai cautat si altii).
Skip ads

  • danker1988

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2007

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns.
chiar sper sa nu trebuiasca inlocuita bobina pt ca e scumpa (670 Ron - ieri am intrebat la mai multe magazine de piese auto).
as fi venit cu placere la intalnirile voastre saptamanale de care am mai auzit si cred ca sunt foarte bune, dar daca eram din bucuresti fi sigur ca veneam inainte acolo, si nu te intrebam pe forum, pt ca e clar ca mult mai multe se pot spune daca si vezi despre ce vorbim.
  • danker1988

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2007

  • Mesaj Privat
in legatura cu semnatura, eu am completat inainte datele despre masina acolo unde scrie despre profil, dar vad ca tot nu apare. altundeva nu stiu unde sa scriu pt a se vedea semnatura, de aceea am si scris in mesaj despre masina. oricum scuze daca crezi ca am gresit cu ceva

Editat de Iulian: Semnatura se activeaza dupa mai multe posturi. Tu ai abia 4.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai incearca, asa cum ti-a aparut locatia o sa apara si semnatura.
In ce priveste bobina, daca ai citit tot ce s-a scris, ai toate informatiile sa o rezolvi.
  • nick_dita

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
in legatura cu bobina, am patit-o si eu la fel.....As vrea sa stiu daca gasesc doar bobina sau numai sistemul de cuplare, cu tot cu fulie, sa nu mai cumpar tot compresorul ....ca ma indoaie. Poate sa-mi dea cineva un sfat, de unde sa cumpar, cum e mai bine?
Eu am un OPEL ASTRA 2.0 DTI, AN 2002, Y20DTH, 74 KW
iar seria de la compreorul meu este:
compresor AC,
marca SANDEN,
seria SD6V12
2415610162 1418F
R134A 09 132 922
Salvati un incepator! Sad
Multumesc mult!
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ce anume ai patit la fel? Ai bobina in scurtcircuit sau intrerupta? Intai se da jos bobina si apoi se vede cum se procedeaza in functie de rezistenta masurata. Am mai spus, nu alergati dupa bobina pana nu decideti daca se mai poate salva sau nu!
  • nick_dita

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am fost cu masina la constatare si cel de acolo mi-a spus ca este clar bobina (elecrobobina sau " ambreajul " il numea el, dupa ce mi-a explicat cum functioneaza). din pacate bobina nu mi-a dat-o jos, a dat doar fulia, am luat seria de la compresor ( pe care , dealtfel , am prezentat-o mai sus) si mi-a spus sa caut asta, ca intra curent pona in bobina, dar ea nu mai da semnalul de cuplare la compresor.....
acum, nici nu stiu ce sa mai zic si cum sa mai procedez......Eu am cautat ceva, un compresor cu totul ca al meu costa in Germania intre 300-350 euro, iar la noi intre 15 si 20 milioane ( ce am gasit pana acum). Nu stiu piesa respectiva, bobina, e de gasit?
banuiesc ca ar fi mult mai ieftina....
poate primesc un sfat, un mic ajutor,
Multumesc mult!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@nick_dita: In primul rand citeste ce s-a scris pe Forum referitor la A/C, Compresor, Bobina compresor, folosind functia Cautare. Apoi daca ai in continuare neclaritati, iti instalezi un YMess, ma adaugi in lista (ID: ldivora) si te aprovizionez cu documentatie la greu (macar nu mai pierzi timp sa o cauti). Pe urma, mai vezi tu daca mai cumperi bobina sau nu.
  • nick_dita

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
merci mult ldivora!
Skip ads

  • mariuscerneagalati

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
off topic un pic.ldivora te-am adaugat in lista de mess si eu pt a te ruga sa ma ajuti intr-o problema cu documentatiile
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
off: stie careva daca este vreo cauza anume care sa duca defectarea bobinei?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, supraincalzirea excesiva a compresorului, mai precis al ansamblului fulie-platan.
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ok, inca una: din ce cauza se supraincalzeste compresorul? ii lipseste ceva (freon, ulei), utilizare indelungata a AC-ului ? intreb doar ca sa stiu daca poate fi evitata defectarea bobinei
  • cata_famous

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am avut si eu problema cu compresul..ulterior am constatat ca bobina era arsa asa ca am inlocuito..bobina am cumparato de la magazinul Al Padrino si am dat acum 4-5 sapt in jur de 220 ron pe ea..acum functioneaza perfect aerul..salutare
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si cu bobina veche ce ai facut? O vreau eu (evident nu gratis).
  • cata_famous

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sincer ti-o faceam cadou..dar nu am m-ai luat-o din service ca nu m-am gandit ca mai poate fi utila..sorry
  • DanNe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Binenteles se vede ca-s nou. Am si eu aceiasi problema cu aerul, adica am fost la service si am spus ca la dus spre mare am avut aer si la intors nam mai avut, so apucat omu si mi-a bagat freon, avea 430g si trebuia 700,cred eu ca inca ar fi trebuit sa bage rece dar el na zis nimic mi-a completat si degeaba na mers si mi-a cerut si 150ron. Suparat ca nu mi-a spus intai ca am alta defectiune i-am dat 100 si a fost multumit,eu nu. Acum dupa ce am citit din problemele avute de altii ,am alimentat direct compresorul la baterie si nimic, am masurat si nimic,ramane sa dau jos bobina, INTREBAREA mea mare este ! Pot sa scot bobina fara sa demontez compresorul ? ca sa nu pierd freonul ma intelegeti ,ca la urma sigur imi ia 150ron!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR