Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • silviu112

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Va salut,

Am o Opel Corsa C 1.2, motor Z12XE, cutie automata, an 2003, 211000 km, la care intampin o problema deranjanta cu care sper ca ma puteti ajuta sa o rezolv. Se intampla ocazional, in 1 din 15 cazuri aproximativ, cutia de viteze sa nu treaca din treapta 1 in treapta 2 decat dupa vreo 3-4 secunde, pe modul automat. In intervalul asta de timp cat nu e cuplat, eu nu am acceleratie si asta devine o problema in trafic, fiind claxonat mai mereu cand se intampla. Am observat ca asta se intampla de cele mai multe ori dupa ce stau un timp mai indelungat in trafic pe loc intr-o coloana. Singura mea solutie de moment e fie sa astept sa treaca acele 3-4 secunde sau sa trec manual in treapta intai, sa o turez, apoi sa trec manual in treapta a doua, apoi iar pe automat. Nu stiu daca e calculatorul de vina ca nu schimba la timp treptele sau e altceva. Nu mi se aprinde niciun martor in bord cand patesc asta. De cand am cumparat-o prin octombrie 2017 nu i-am schimbat deloc uleiul de la cutia de viteze, in caz ca asta ar putea fi o problema. Aveti vreo idee ce ar putea fi?
  • covesanu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2009 z16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Fa o diagnoza pe cutie , sa elimini partea electrica.
  • silviu112

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am eroarea P1120. Probabil e defect senzorul de la acceleratie?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR