Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • AStoica758

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am un Opel Astra h 1.6 benzina z16xer din 2008, si astazi mi s-a aprins martorul ABS in mers.
Prima data m-am gandit la senzorul de la roata, unde daca s-a stricat trebuie sa-l schimb cu tot cu rulment 😡
La un moment dat s-a stins.. Ok, poate o fi ceva umezeala sau vreun contact prost.
Dupa ce-am mai parcurs vreo 2km, mers normal, am simtit un mic rateu in mers, iar martorul ABS a reaparut.
Am oprit si-am facut un test de eroare cu ajutorul pedalelor (ECN 13611).
Am pus din nou contactul si am vazut ca inainte sa-i dau la automat, incepe sa bipaie de doua sau chiar de trei ori (video: https://youtube.com/watch?v=TM6atNmyPmM ).
Suspectez sonda lambda, dar nu gasesc legatura cu ABS-ul si beep-urile din bord.
Astept pareri si din partea voasta.
Multumesc!
  • AStoica758

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Update: vitezometrul face figuri si in mers, si imediat se aprinde si martorul ABS in bord.
Sa fie totusi de la senzorul ABS, daca nu gresesc la una din roti are si cititor de vireza?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
La roata stânga fațã ai senzorul de ABS folosit și ptr citirea vitezei de cãtre vitezometru...poate fi și o problemã de conecticã/contact, dupã verificãri specifice se poate ajunge la o concluzie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR