Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La dezmembrari nu gasesc ceea ce caut iar la magazine nu se aduce fara plata in avans. Dat fiind acest aspect prefer o mica tiganeala de 20 de lei + ca este demontabila fara riscul de a rupe grilaje sau alte imbarligaturi. S-a incalzit 15 grade afara? Nici o problema. Tras pe dreapta si desfacut velcroul si vice-versa. Velcro cu adeziv, 2 sectiuni, una pentru grila de jos si una pentru grila de sus. Cea de sus va fi capota-bara iar cea de jos va fi doar bara. Da stiu, va ramane o bucata de velcro lipita permanent pe capota si pe bara. Nu stiu ce material este, l-am cumparat de la mercerie. Este impermeabil iar pe spate se poate pune velcro. Un fel de fata de masa si nu prea.
PS: este roz aiaiiaiaiaiai!

Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cautat azi la AK dupa codurile din prima pagina si cautarea lor de pe site din pacate nu-mi mai intoarce niciun produs... Totusi am gasit o grila undeva pe international, chiar intentionez sa o cumpar... insa vreau mai intai sa arunc o privire in spatele grilei-fata unde cred eu ca deflectorul respectiv ,,se clipseaza,,

Din calculele mele imi iese deflectorul undeva pe la 100lei, doar ca imi ajunge piesa comandata in tara doar la final de Ianuarie.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cu tot respectul , luati ceva corect ca nu merge cu musamaua aia...arata urat rau de tot ce dumnezeu.Este aicia Web Page Name .
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu multumesc, doresc sa vad produsul finit inainte de a-l cumpara
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca in link-ul de mai sus este deflectorul original, sau altceva.

Deflectoarele originale cele gandtite de fabricant sunt aici. Pozitia 16 e pentru GTC, pozitia 17 pentru hatchback. Cu Google Image se pot gasi poze cu ele (deci poti sa-ti faci o ideie despre cum arata in realitate) insa la partea de prindere trebuie studiat putin despre cum si unde se prinde deflectorul (presupun ca in spatele grilei existente).
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Deflectorul este pentru grila superioara, pentru cea de jos nu exista decat cea data de black. Am trimis oferta la cateva magazine si sa vedem la ce pret gasim. Pe ebay vad ca se invart 15-20 de coconei de-ai lor. Daca se invart tot in aceeasi bani m-as risca daca se poate aduce pe stoc in sa zicem 7 zile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Deflector pentru partea de jos eu nu am gasit pe 7zap. Nici nu cred ca exista, la Astra H deschiderea mare pentru aer este grila din fata nu grila de jos (volumetric vorbind). Plus ca jos e direct in calea ghetii si a pietrelor aruncate de masinile din fata.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu exista pentru grila de jos de producator. Exista doar varianta mentionata anterior
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ma tot uit aici si aici la pozele de pe site si incet-incet... incep sa-mi fac o ideie despre cum se monteaza deflectorul. Cred tot mai mult ca se monteaza in fata, peste grila existenta si ar fi logic sa fie asa pentru ca asa îl tin pe loc clemele care le are deflectorul plus nervurile orizontale ale lui care se aseaza peste nervurile grilei din fata, inclusiv efectul pe care-l are aerul din fata ce-l tine presat în mers asezat peste grila. Daca ar sta in spatele grilei fata atunci ar fi tensionat in mod ne-necesar de catre aerul din fata care ar trece prin grila si ar împinge în el.

L.E:
Am gasit inca doua poze mai clare:

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Ce am pus eu mai sus este pentru grila de jos...nu as acoperi niciodata gura pe unde trage aer motorul asta este clar.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu as acoperi, sunt sigur de ce a gandit si testat fabricantul. Cu siguranta ca deflectorul original care are un set de gauri in jurul siglei a fost testat si functioneaza fara a dauna motorului in vreun sens. In plus, motoarele diesel cu injectie directa nu genereaza caldura in excess nici atunci cand stau pe loc, nici in mers.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Deci am stat si am mai cugetat... Se pare ca aici la pozitia 17 din tabel sunt 3 tipuri de deflectoare aer pentru Astra H hatchback (si probabil pentru caravan), desi pe site apare desenat doar unul singur :

- primul, 13 12 682 / 13108464 este cel mai restrictiv privind volumul de aer ce trece prin deflector, in sensul ca are cele mai putine gauri. Insa este exclusa folosirea lui daca ai carlig de remorcare si tragi ceva dupa tine pe perioada de iarna (ex. o remorca grea sau o rulota).

- al doilea 63 12 060 / 13248318 este pentru Holden sau Chevrolet (Australia, or else.. alte continente unde s-au vandut sub numele asta) si este pentru masini care nu au instalat carlig de remorcare. Pentru acest cod nu am avut rabdare sa caut dupa poze, nu cred ca intereseaza pe vreun proprietar de Opel.

- al treilea, 63 12 059 / 13225777 este mai putin restrictiv, are mai multe gauri prin el si il poti folosi inclusiv daca ai carlig de remorcare si tragi dupa tine iarna o remorca sau o rulota.


Insa ce nu inteleg eu inca este asta : de ce primul model este cu doua randuri de prinderi (cleme) si de ce al treilea este cu trei randuri de prinderi (cleme) ? Primul s-ar monta direct pe grila existenta iar al treilea ca sa-l montezi este necesar mai intai sa demontezi partial grila existenta ca sa-i demontezi mai intai partea vopsita in culoarea masinii si abia apoi poti sa montezi deflectorul, ulterior acestei operatii ? Sau se poate baga deflectorul cu clemele de sus direct pe dedesuptul partii vopsite a grilei existente ? Asa arata o grila ,,bulk,, originala de Astra H (eu inca n-am demontat nimic din ce tine de grila fata sau bara fata a masinii mele, deci nu stiu in realitate ce e acolo) :


LE:
Am uitat sa preciziez ca eu am carlig la Astra mea, ar trebui ca alegerea sa fie mai usoara insa nu e.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 10 Dec, 2019 8:33 pm
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Probabil ca unul este penru grila fara sigla? Eu habar nu am. De asta ziceam ca e ciudat iar de gasit nu imi mai gaseste nimeni :
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am dat comanda. 26 de lei, ce o fi o fi, sa vedem ce iese. Din nefericire de pe forumurile rusesti se pune in spatele grilei, adica fix ce incerc eu sa evit. Saptamana trecuta au fost -5 grade dimineata, saptamanea aceasta au fost 9 grade iar saptamana viitoare 14. Daca este sa urmez aceasta cale presimt ca vor urma multe desfaceri de grile si apoi stau sa ma intreb. Sa arate putin mai amuzant cu roz bonbon ca din topor romaneasca si velcroul lipit permanent pe masina(pentru mine nu conteaza, nu este ca si cum i-as scadea din valoarea de 1000 de euro a masinii) sau sa fie frumos acoperit mascat totul dar sa trebuiasca sa demontez de fiecare data grilajul, asta daca nu cumva il uit...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am gasit de cumparat inclusiv deflectorul pentru Astra G pe original. 10EUR nu e un capat de tara, insa deflectorul de Astra G n-are nicio clema de prindere, nicio gaura de fixare doar ceva decupari sus si jos de centrare pe orizontala... presupun doar ca se dau gauri in el si se interpune deflectorul intre tabla si grila, apoi se strang in suruburi impreuna dinspre interiorul capotei.

Intr-un final cred ca o sa comand ambele deflectoare (pentru Astra G si Astra H) pe original. Revin cu mai multe detalii ulterior.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Primul raspuns, nu se poate comanda anul acesta. Incercati anul viitor. Presimt ca nu exista pe stoc la nimeni
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Al doilea raspuns este pozitiv. 6 zile si 30 de lei
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Vezi aici: https://e-heko.com/en_GB/p/W...5d-2007-LIF-/5165

O zi buna
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am comandat azi la un magazin de piese din Sibiu deflectorul de Astra H, cel cu seriile 13 12 682 / 13108464. Ajunge la magazin in 7 zile, pret final 100lei pe original.

Revin cu poze dupa ce il ridic de la ei.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La mine a picat, tocmai ce am fost contactat... Toti furnizorii au spus ca nu se mai fabrica acel reper, deci sanse slabe sa se mai gaseasca pe stoc undeva pierdut. Pana una alta astept sa vad daca il gasesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR