Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aka07

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Un scut la dealer costa 300 ron cu tot cu montaj...e mult?
Skip ads

  • paspalica

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2006

  • Mesaj Privat
aka07 a scris:salut,
Incep prin a multumi acestui forum pentru info-urile care m-au determinat sa cumpar un opel .
Achizitionata de la Radacini, masina in stoc( Ungaria)daca nu e in stoc dureaza si 4 luni, trebuia sa ajunga in 4-8 saptamani...a venit in 2 saptamani Razz
1.4 twinport 90CP productie 2007, carte tehnica in romana
O sg problema in prima luna...furtunas stropitoare luneta iesit( patat tapiterie Sad mai iese?cum?la spalatorie auto merge?)
In rest...totul perfect. Zgomotul la demaraj in tr. I si II suportabil, la consum nu ma pronunt inca(1428 km parcursi), greierasi nu am inca, viteza maxima pana acum 160 km/h, dupa efectuarea rodajului de 1000km, dar vrea mai mult,viatza are in toate treptele cu benzina petrom FP95 iar la demaraj nu mi se pare lenesa deloc.
Dupa acesti 1000 km tre' sa ma duc in service pt verificari?( in carte nu scria)
Multzumesc
Sa auzim de bine si fara evenimente rutiere

Si la mine a iesit acest furtunas de la stropitorul luneta
Cum ai rezolvat problema ?
In service ?
  • aka07

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In service...a durat 5 minute. pretul nu-l stiu pt ca e lucrare in garantie( oricum nu cred ca e scump)
Oricum am vazut ca tapiteria la luneta este prinsa putin in cheder si mai are un arici de prindere...deci probabil ca poti sa faci operatia si in parcare. Tragi tapiteria si montezi furtunasul. Pozitie incomoda( spatiu mic de manevrare dar cred ca poti sa incerci) cum crezi:)
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
aka07 a scris:Un scut la dealer costa 300 ron cu tot cu montaj...e mult?


tinand cont ca daca il comanzi o data cu masina costa doar 40 EUR, zic eu ca emult....pe de alta parte, face toti banii Embarassed
Skip ads

  • angel florea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Vrem si niste poze ... Smile
  • aka07

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut'
Problema...luam 2 astre 1.4 benzina, una neagra una gri(irelevant) le rulam pe drumul Buzau- Urziceni , luni la ora 16.00, la 120 km/h ajung in spatele celui cu astra neagra si incepem...de la 160 a inceput sa se distantzeze, iar la 175 l-am lasat sa-si continue zborul...dc nu m-am putut tine dupa el? Sad Rog posibile cauze.
Am deja 2500 km...impresia generala este buna ...consumul este la 8%(buc- braila si retur,viteza 130-140 km/h in afara loc. si 60km/h in localitati cred ca este mare dat vit de circulatie.Voi ce credetzi?Pt un consum de 5% cam cu cat ar trebui sa merg?Smile
Umezeala la busonul de umplere a radiatorului, umezeala la busonul de golire a baii de ulei. Un zgomot la relanti...zgomot de tacheti(e normal?)Este prezent de cand am luat masina:)
  • adioperator

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
aka07 a scris:Salut'
Problema...luam 2 astre 1.4 benzina, una neagra una gri(irelevant) le rulam pe drumul Buzau- Urziceni , luni la ora 16.00, la 120 km/h ajung in spatele celui cu astra neagra si incepem...de la 160 a inceput sa se distantzeze, iar la 175 l-am lasat sa-si continue zborul...dc nu m-am putut tine dupa el? Sad Rog posibile cauze.


Din cate inteleg masina ta are ~2500, motorul inca este in perioada de rodaj cand e strans si nu poate atinge performantele maxime, masina ce te-a depasit sigur nu mai este in km de rodaj Wink
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
aka07 a scris:Salut'
zgomot de tacheti(e normal?)Este prezent de cand am luat masina:)

nu e de la tacheti. e de la nu stiu ce dispozitiv din motor, chestia aia cu gazele arse din tehnologia twinport.
Skip ads

  • Timmy_eroul09

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare am un opel astra 1,4 twinport de prin ianuarie2007 luat nou de la reprezentanta am facut cam 12oooK .Sunt student si fac naveta aproape zilnic Mangalia-Constanta la o viteza de 150 in afara localitati as vrea sa stiu daca nu ii cer prea mult la 90 de caluti.Am cumparat-o fara sistem audio ca era de tot kk, i-am montat unu ulterior. Nam proiectoare la ea si ma gandeam daca pot sa pun niste becuri mai mari(faza scurta fiind foarte slaba).Zilatele trecute am auzit un zgomot ciudat la motor ,la reprezentanta mi-au zis ca e de la caseta de directie (e o buba mare?) cea noua vine in 10 zile.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
-viteza - e ok, nu se "supara"
-proiectoare - nu se merita aftermark
-becurile faza scurta - iti recomand sa le schimbi cu becuri Phillips (extreme power, de ex)
-cu zgomotu' nu ma "bag" Smile
  • george2010

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare eu am un opel astra-g 2006 1400cm am intrebat mai muti mecanici si la reprezentanta si mi sa spus ca ce e facut de la 2006 in sus are distributia pe lant, stie cineva ceva despre asta
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asa este Z 1,4 XEP are transmisie pe lant.
Skip ads

  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Aceasta este una din putinele discutii exclusiv astra g 1.4 twinport pe care am citit-o din nou de la inceput , integral.
Detin o astfel de masina, urmaresc forumul destul de frecvent ( zilnic chiar) si constat din cele postate aici ca nu sint probleme la acest tip de motor (Z14 XEP) de nici un fel.
Am gasit aici pe forum tot felul de situatii neplacute cu toate tipurile de motoare dar z14xep lipseste din lista celor care au probleme .
As fi curios ca unul dintre cei care au luat masina in anii 2005-2008 si inca o mai au sa ne spuna daca au avut probleme sau ce parere au dupa atitia ani de utilizare. Am o astra g 1.4 twinport (2008) al 2-lea proprietar ( dupa 18 luni primul mi-a vindut-o ca "deja are toata lumea opel si nu mai agat nimic "). Este prima mea masina ( de familie 2+2) , habarnist in ale mecanicii auto ( experienta 1,8 ani numai ca sofer si 21.000 Km).Nu am nici o problema si sper sa nici nu apara Smile
Drumuri bune fara probleme si benzina ieftina Cool
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Intradevar nu prea sunt probleme cu motorul acesta. Acest motor este ultima generatie si se pare ca este fiabil. Singura problema, care am constatato eu, este mai puturoasa cand aerul conditionat functi0neaza si vrei sa faci o depasire rapida. Am masina din 2007 si 34000 km si nu am avut probleme de nici-un fel pana acum.Toate reviziile le-am facut la reprezentanta, desi nu cred ca era cazul.
Drumuri bune.
  • daniel2328

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cele din 2004 tot pe lant au distubutia? Tot twinport?
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am masina din dec 2007, de noua. in prezent am 80 000 km.
reviziile pana la 60 000 inclusiv le-am facut la reprezentanta, din 15 000 in 15 000 km, in garantie. dupa garantie, am schimbat consumabilele la 10 000 km, pe cont propriu.
pana acum nu am avut niciun fel de problema cu ea, am schimbat doar flansele de amortizoare de curand, am un usor troncanit pe fata, se pare din caseta de directie. nu mi s-au aprins niciodata martori in bord, iar starea ei generala este buna.
ulei, dupa garantie, am incercat castrol magnatec 5w40, dezamagit, acum am mobil 1 0w40 american.
si eu cred ca motorul este unul fiabil, modest ca putere dar economic (nu am avut niciodata consum mixt peste 7/100), aspect foarte important pe saracia asta.
in concluzie, nu-mi pare rau de achizitia facuta, sper ca si pe viitor sa fiu la fel de multumit.
  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
DA. Si eu sint incintat de masina , chiar daca nu pot face comparatie cu alte tipuri de motoare sau marci , desi nu stiam cum au fost parcursi cei 42.000Km inainte sa o cumpar eu. La consum pot spune ca de 2 ani aproape am parcurs zilnic 30 km la servici cu viteza medie de 60 km/h ( cu foarte mici exceptii ) in regim de localitate nu prea aglomerata si consumul este aproximativ 6,5 - 7l % cu rezervorul plin ( reusesc sa merg cu rezervorul 75-100% plin) . Reviziile le-am facut la reprezentata prima linga Deva ( sa ma asigur ca nu sint probleme majore ) si la o firma autorizata opel din Petrosani. Prima revizie la 45.000km m-au "jefuit" cei de la reprezentanta de 840 lei , iar la a doua ( de cind am eu masina , normal) am platit consumabile si manopera 400 si ceva . Filtre Mann si ulei GM 5W 30. In prima luna si incepator fiind schimbam treapta la 2200 r/min insa dupa ce am vorbit cu inginerul de la reprezentanta schimb la 3000+ r/min. Masina se simte mult mai bine peste 3000 r/min. multumesc pentru parerile voastre si speram sa ramina ca si pina acum impresia si gradul de multumire al utilizatorilor motorului Z14XEP Cool
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am masina din februarie 2008, 38.000 km si nici o problema pana acum. Sunt multumit de consum si la ultima revizie in regie proprie am dat 230 lei pe 5l ulei GM si filtre Mann. Uneori ma bate gandul sa o schimb cu un model mai nou dar cred ca mai astept o perioada.
  • catalinj

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu un astra cu motor de 1.4 twinport din 2007 cu 120.000 km si in afara de consumabile nu am schimbat nimic la el. Un motor foarte fiabil.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
viorel2123 a scris:Am masina din februarie 2008, 38.000 km si nici o problema pana acum. Sunt multumit de consum si la ultima revizie in regie proprie am dat 230 lei pe 5l ulei GM si filtre Mann. Uneori ma bate gandul sa o schimb cu un model mai nou dar cred ca mai astept o perioada.

Salut
Astra III are acelas motor cum are Astra II. Fratele meu a cumparat de curand Astra III si are aceles motor, doar alta caroserie cu ceva imbunatatiri dar cu un porbagaj mai mic. Mai strange bani si ia macar o Insignia, ca arata bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR