Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bunã seara! Am și eu un zgomot ciudat la mașinã și nu îmi dau seama de unde este. Se aude ca un zgomot de clopoțel când accelerez în sarcina sau la viraj stânga, cel mai bine se aude când virez strâns în sens giratoriu. Se aude când apãs accelerația în sarcina și dacã o dau pe liber se aude mai puțin, și se aude un pic și la relanti. Am verificat evacuare, plãcute frânã, tampoane, chiar nu îmi dau seama de unde se aude. Cu cât accelerez mai tare, și în linie dreapta, cu atât zgomotul de clopoțel se aude mai tare, dacã nu accelerez și merg constant nu se mai aude, chiar este foarte ciudat. Mulțumesc pentru atenție! O seara frumoasa!


MODEL: (Model) 2001
MOTOR: Z16SE
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
O diagnoza cu op com pentru a vedea eventualele erori, iar daca nu-i de la niciun senzor...
Tacheti uzati, supape uzate, bolt piston uzat, cuzineti uzati... Uleiul la cati km se schimba? Ce ulei se foloseste?
  • Marinus1979

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Segmentare fãcutã, pistoane noi, tacheti, chiuloasa rectificare supape, nu este de la motor.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intai de toate, verifica scuturile termice (atat cel de la toba finala, cat si cel de la intermediara).
Daca astea sunt prinse cum trebuie, lamureste-te daca problema e legata de viraje, sau de motor in sarcina. Daca e legata de viraje, verifici elemente de directie / suspensie (bielete, bucsi, rulmenti sarcina amortizor). Daca e legata de motor in sarcina, verifici motor si anexe (suporti motor, diverse table pe la motor care pot "zdrangani", de exemplu masca de la galeria de evacuare)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR