Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut
Am o problema de vreo 2 ani cu exfolierea benzilor longitudinale negre de pe capotã (am pus poze). Nu e un defect la care sã fi contribuit eu, pur si simplu au fost gândite prost si astea sunt urmãrile. Mie îmi pare cã pe materialul de dedesubt nu aderã vopseaua bine. Care e solutia? Curãtire, vopsire? Ce sã-i fac? Se vede ca naiba.




MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai acuma depinde care vrei sa fie rezultatul
Daca vrei o solutie ieftina (si de durata scurta) le cureti de bucatile mari, le nete4zesti nitel cu un smirghel si poti incerca chiar sa le imbraci cu un autocolant
Daca vrei ceva serios, le da jos, le sablezi si le vopsesti cum trebuie
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Pai nu știu dacã prinde vopseaua. Și cum le sablez? Chiar daca protejezi pe lângã, tot afecteazã.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Se demonteazã. Surprised
Skip ads

  • Bulete

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am fost eu la un service care colanta masini si au zis ca nu le pot face si ca nu tine colantul. Au recomandat vopsirea.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
eu am pus colant la un service , au puncte de exfoliere in unele locuri( apar ''bubite'' sub colant) dar arata mult mai bine decat inainte.Alt avantaj , am rugat sa puna colantul continuu si peste ''usitele '' de acces la prinderea pentru portbagaj aerian si am scapat astfel de spargerea/desprinderea lor la spalare cu jet, coacerea lor de la UV sau soare si chiar furtul ....poate fiind acoperite.
  • man70

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Nu merge autocolantul. Eu am folosit banda neagra din plastic negru lucios, cu banda autoadeziva, asa cum foloseau unii pe vremuri sa decoreze daciile 1300. Se gaseste aceasta banda exact pe latime (trebuie masurata, parca 2,5 cm), se vinde la metru in obor sau la buticurile cu accesorii auto din Turcia (huse, capace roti, embleme autoadezive, etc.) ; arata beton pe masina, doar ca se acopera accesul la suruburile pentru portbagaj. Eu oricum nu pun nimic pe masina.
  • man70

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2018

  • Mesaj Privat
In functie de bugetul alocat, benzile pot fi inlocuite cu altele noi, se trag usor de pe sine. Dar ramane problema capacelor care sunt scumpe si se deterioreaza usor. Cred ca mai bine banda din plastic cu autoadeziv adusa din Turcia.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Merge autocolant sigur, insa trebuie ceva de marca, mie mi-au imbracat ambele sine si a trecut peste 1 an fara probleme.Nu cunosc sigur marca dar este ceva american de provenienta,eu am montata folie antizgarieturi transparenta pe intraga capota,faruri,praguri zona acces si oglinzi capacul exterior.A fost montat in 2013 si nu sa desprins nici macar un coltisor.Nu se vede diferenta de culoare intre elementele colantate si cele fara colant.Pentru sine au folosit aceeasi marca dar pe negru,as fi pus transparent atunci in 2013 dar cine stia de exfolieri la acea data, acum avand mici exfolieri nu ar fi aratat frumos cel transparent desi d.p.d.v personal sunt foarte incantat de el atat ca aspect cat si ca si comportament..

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu le-am lasat asa, am tras jos plasticul negru
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
si asta este o varianta, oricum acolo se va ajunge in timp.
  • RDolta

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Merge autocolantul Smile Am autocolant peste acele șine de peste 1 an de zile și nu s-a deslipit DELOC. L-am pus direct peste acele capace (sã nu mai sarã/fie furate)... am folosit puțin feonul când am avut probleme cu întinsul (cam rar s-a intamplat asta) și cu un card l-am întins de la un capãt la celãlalt.. Colant luat de la Norauto, mãsori cât ai nevoie și iei (sã nu tai exact cât e șina de latã, tai mai mare puțin sã-l bagi și înauntru.. sub șinã ca sã ținã mai bine).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR