Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Și cum verificãrile nu pot fi efectuate pe forum, ne mulțumim și noi cu ghicitul.
Partea buna este ca unii ghicesc mai bine decât verifica mecanicii🍻
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca ar cheltui bani inutil cei ce ghicesc...,n-ar fi nici o problema!
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu cred ca unii chiar se baga aiurea in discutie. Fara suparare. Daca stii ca la motoarele astea regulatoarele pica anual, se constata un mare semn, oscilatiile, se recomanda verificarea cu opcom a presiunii iin rampa, daca variaza si apoi inlocuirea regulatorului. La ce ne mai bagam sa ne dam interesanti?

Regulatorul se poate schimba personal, daca nu esti afon in ale suruburilor. trebuie un pic de atentie la suruburi, la garnitura metalica si gata. Ce mare branza. Sa merg la reprezentanta sa dau 1500 ron pe un regulator care costa 380? Mi se pare absurd.

Am curatat admisia si am pus furtunasul de vacuum rau. Nu mai functiona turbo. Daca mergeam la service, tare ma gandesc ca se propunea chiar si inlocuirea / reconditionarea turbinei. Din intamplare am remediat inainte sa merg la service.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Timpul și experiențele neplãcute te fac sa fii rezervat în concluzii ,decizii și multe altele...
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
vladutsss a scris:Eu cred ca unii chiar se baga aiurea in discutie. Fara suparare. Daca stii ca la motoarele astea regulatoarele pica anual, se constata un mare semn, oscilatiile, se recomanda verificarea cu opcom a presiunii iin rampa, daca variaza si apoi inlocuirea regulatorului. La ce ne mai bagam sa ne dam interesanti?

Regulatorul se poate schimba personal, daca nu esti afon in ale suruburilor. trebuie un pic de atentie la suruburi, la garnitura metalica si gata. Ce mare branza. Sa merg la reprezentanta sa dau 1500 ron pe un regulator care costa 380? Mi se pare absurd.

Am curatat admisia si am pus furtunasul de vacuum rau. Nu mai functiona turbo. Daca mergeam la service, tare ma gandesc ca se propunea chiar si inlocuirea / reconditionarea turbinei. Din intamplare am remediat inainte sa merg la service.

Doar ca sa te citez, daca stii ca la motoarele astea regulatoarele pica anual, poate ca ar trebui sa NU-ti iei asa un agregat in ograda. E ca atunci cand on 2003 au aparut primele Astra G 1.7cdti EURO4 in Romania cu cerinte clare de motorina EN590. Nici atunci, nici acum... motorina din RO nu e ceea ce ar trebui sa fie. Dar HEI!, nu e niciun stress... exista mai multe tipuri de regulatoare, unele tin (rezista) mai mult decat celelalte... dar intr-un final [pe RO] se ajunge la schimbarea regulatoarelor, yet un motiv in plus sa NU cumva sa-mi treaca prin cap sa-mi schimb motorul 1.7cdti EURO4 cu injectie BOSCH cu unul DENSO japonez... mai modern ,,AKA cel EURO 5,, dar la care ,,regulatorul vietii,, este doar un consumabil pe termen mediu, sau chiar scurt -> in functie de motorina folosita si de nr. de km parcursi. NO WAY, JOSE !
  • GCalin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,am si eu problema cu regulatorul....numai ca.......

800 RON!? m-am tot uitat si... gasesc numai pretul asta! cum zicea cineva mai sus...se strica anual...pai ... dam asa 800 ron anual?
Stie cineva ... mai ieftin? Multumesc
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
375 ron și nu se schimba anual: combinația cu regulator nou și motorina de la mol pare câștigãtoare, cel puțin pt mine.
Am cumpãrat și regulator varianta lunga + flansa de adaptare, dar nu l-am mai montat pt ca nu-mi mai face probleme.
Scrie pe google scv astra j și vei gãsi suficiente site-uri de piese cu preturi rezonabile.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu cand am studiat subiectul mi-am pus problema : Accept 400 ron anual in plus? Si l-am trecut in capul meu la consumabile. Mi-a iesit media 20 000 cu un regulator. Ultimul am vazut ca tine mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR