Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • falexandru

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Ce imi recomandati Astra J sedan dotata si automata😊 sau grandland x.
Astra J sedan cu un consum ceva mai ridicat 1.4 140CP - bi xenon adaptiv , cutie automata 6 trepte , scaune incalzite si volan incalzit , senzor spate , jante aliaj 16, pachet versatilitate - aprox 15000 fara rabla.
Grandland X cu un consum ceva mai redus - 1.2 120CP, manuala 6 trepte , volan - scaune fata - spate incalzite, senzor fata - spate, pachet safety, pachet versatilitate , jante aliaj - aprox 18000 plus rabla.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cred ca este o iluzie consum mai mic la Grandland x, este motorul mai mic dar caroseria mult mai grea, coeficient CX mai mare decat la Astra J,anvelope mult mai late (frecare mai mare), per ansamblu masa masinii mai mare, adica efortul depus de motor este mai mare. Sper sa nu ma insel dar simturile asta i-mi spun.De recomandat, ma abtin fiindca nu vreau sa dau un sfat prost.
PS
Mi-am adus aminte motorul de 1.2 este in 3 cilindri ! - daca nu te dereanjeaza vibratiile in caroserie la relanti poate fi o optiune, la Logan-urile de serviciu ,cele in 3 cilindri motorul da nastere unor vibratii la relanti, bine poate Opel la echilibrat mai bine, insa consider ca e bine sa stii asta macar informativ.
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
As alege Crossland automat, cu dotari si rabla.
  • murasys

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Eu recomand clar Grandlandx, din punctul de vedere al unui posesor de GLX 1.2 benzina automata.
Legat de comparatia cu Astra J pot sa doar sa spun ca automata in 6 trepte de pe Astra J nu are nici o legatura cu automata de pe GLX, este o tehnologie foarte veche.
Chiar daca motorul de pe Astra J in teorie scoate 140 cp, nu se simte puterea, in mare masura cred ca si din cauza automatei, care schimba cu un lag pronuntat (iti da impresia ca patineaza plus ca este zgomotoasa transmisia).
In schimb automata de pe GLX este cu totul dintr-un alt film.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR