Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi este clar ca discurile sunt de calitate proasta si nu, nu intra pe garantie. Sunt consumabile. Nu stiu care este planul de intretinere pe garantie dar daca nu intra si schimbul lor in program, as pune in regim propriu pe cele mai bune de pe piata, bineinteles o data cu placute noi de duritate compatibila cu cea a discurilor... preferabil acelasi brand
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Desigur ca asta e solutia, insa unii se cramponeaza de iluzia garantiei...
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Partea cu jantele de aliaj trebuie privita ca un reper. Eram curios daca constatarea din service e o realitate sau nu si poate merita facut un sondaj. Adevarul e ca rotile spate au tendinta de a aduna mizerie pe interiorul jantei.
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La mine prima data cand am fost in service au zis ca placutele au material dur in componenta si uzeaza neuniform discurile, foarte adevarat. Dar la mine pe fata la 30000 km aveam discurile consumate jumatate din grosime datorita materialului placutelor. Dupa ce au schimbat placutele pe fata s-a redus uzura. Problema a fost la un lot de placute, nu din cauza jantelor. Adica toate marcile auto care au jante de aliaj li se strica discurile ? Penibil raspuns.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Ca sa fiu corect reiterez precizarea ca problema cu placutele a fost constatata la masinile cu jante de aliaj pt ca discurile nu au protectie...nu din cauza jantelor. Au economisit 5 lei. Cred ca vorba de acea bucata de tabla care ar trebui sa previna murdarirea discului. O sa ma uit daca la mine are protectie...fiind iunie 2020. Nu de alta dar am in plan sa cumpar jante de aliaj. 😀
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista autoturisme fara protectie discuri frana (acea tabla din spatele discurilor), deoarece nu poti trece ITP-ul fara ele.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Culmea e ca m-am uitat la postul nr 4 de pe acest topic si nu am vazut protectia.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Ca sa fiu corect reiterez precizarea ca problema cu placutele a fost constatata la masinile cu jante de aliaj pt ca discurile nu au protectie...nu din cauza jantelor. Au economisit 5 lei. Cred ca vorba de acea bucata de tabla care ar trebui sa previna murdarirea discului. O sa ma uit daca la mine are protectie...fiind iunie 2020. Nu de alta dar am in plan sa cumpar jante de aliaj. 😀

Bucata aia de tabla la unele marci are forma sa dirijeze aerul pe disc BMW si la toate este sa protejeze discul incins sa fie stropit brusc si racit ...deci se va deforma.Cei care nu au asemenea protectii nu se vor alege cu discuri murdare ci cu unele strambe cand nimeresc intr-o balta dupa franari prelungite care incing discurile la maxim.
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Crossland x 8novation iunie 2020 nu are tabla de.protectie in spatele discurilor..7k km si discurile au auzura de agata unghia in margine deci probabil disc moale rau
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
La mine in 8k uzura discuri spate e uniforma si nu a facut margine. Nu are protectie antistropire. Am Enjoy 110 CP cu jante tabla.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Uzura pe spate nu este se prezinta ok ,pe fata am deja bavura la 7 mii de km. Si sunt dint-un oras mic cu trafic lejer iar cei 7k au fost facuti peste 70% in exterior.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
La verificarea Start stop am scris pe fisa si problema disc frana fata raspuns..- ati luat o pietricica!Imi vedea sa ii fut un in gura la mecanic de nu mai manca decat cu paiul 1 luna, dar am stras din dinti a vazut si el asta si pe repede inainte s-a apucat sa demonteze roata si ertrierul a dat jos placutele si a suflat pe acolo cu ceva spray de curatare frane.Concluzia asa face toate DOMNLE degeaba va enervati e uzura normala.Carul meu la 7k uzura la disc fata de agata unghia si la el e normala pai mai coaie de mecanic la 15 mii schimb discurile?Asa cum am spus si in postul cu start stop cand a iesit din garantie direct la vanzare si fuguta la Koreea. Am avut 2 coreene, mai am una dar nu se ciompara caliatate asiatica cu cea de la OPEl.De GARANTIE nu are rost sa dezvoltam.Asta e m-am fript suport consecintele

P.S La ambele coreene primele discuri schimbate la 120k deci e diferenta cred ca pana la 120 k la crossland schimb cam 3 seturi.O sa caut la amici discuri ATE sa vedem cat costa bineinteless cu placute noi ATE

Intrebat de cost revizie la 15 k Numai ulei si filtru 480 ron , daca punem si filtru de polen si de aer 800 ron mi se pare exagerat de mult.mai cautam sa vedem daca nu facem revizia la service multimarca si renuntam la pseudogarantia OPEL
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Inscriete in Myopel si cere reducerea de 20%. Eu platesc in Bucuresti 329 fara filtre si 530 cu filtre la revizie. Sau schimba dealerul...evita Focsani si Bacau.
  • Bencovici Andrei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Din pãcate si eu am probleme cu discurile de frânã spate. Am fost la reprezentantã si au zis, cã sunt consumabile si nu intrã în discutie garantia. Vãzând cã nu mã las usor convins îmi propun sã rectifice la strung discurile si plãcutele de frânã. Am refuzat si am cerut doar înlocuirea lor pe motiv cã piesa e defectã si în scurt timp ajung din nou în aceeasi situatie. Au refuzat. Mâine voi merge la protectia consumatorilor.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
cati km are masina si ce perioada a trecut de la achizitionare?Aceiasi problema o am si eu la 13k si 9 luni de la achizitionare, deci nu am nici prima revizie si arata ca dupa 300. 000 de km.Haideti daca suntem mai multi sa ne unimpentru a depun o plangere colectiva la protectia consumatorului, si poate avem o sansa . Asa singuri ne ignora total.Am avut numai masini asiatice pana acum si nu am schimbat disc spate niciodata , doar placute.Aici vad ca se duc mai repede decat filtrul de ulei .Dupa ce iese din garantia de 2 ani valea la alt fraier sa o intretina si koreea scrie pe mine .

Astept pareri
  • Bencovici Andrei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2019

  • Mesaj Privat
ÃŽn iulie face 2 ani și am fãcut doar 15000 de km
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Asa disc de frana nu am vazut in viata mea la Opel-urile mele (sau la masinile avute inaintea lor).

Si sincer sa fiu... chiar nu pot sa-mi imaginez care ar fi motivul care a dus la aceasta uzura avansata.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu vad asa ceva aproape la fiecare masina pe care o repar, daca am avea si niste detalii de pe placuta si etrier va dati seama imediat ,culeg imagini de mai bine de 5 ani de la masini din Franta,Germania,Scotia si Anglia cele Din Scotia aproape toate arata asa dupa max 1 an ei schimba discuri /placute la fiecare verificare tehnica.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu am 9 luni si 10k si discurile sunt uzate uniform, in limite decente. Chiar am urmarit acest aspect de la cumparare, stiind de problema. Nu prea am ce sa reprosez acestei masini. Mers doar oras sau autostrada. Productie iulie 2020, Zaragosa, Spania.
Posibil a prins pietricele intre placute si discuri, intrucat discurile spate nu au protectie antistropire.
Curatati bine cu jet zona placutelor.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Eu vad asa ceva aproape la fiecare masina pe care o repar, daca am avea si niste detalii de pe placuta si etrier va dati seama imediat ,culeg imagini de mai bine de 5 ani de la masini din Franta,Germania,Scotia si Anglia cele Din Scotia aproape toate arata asa dupa max 1 an ei schimba discuri /placute la fiecare verificare tehnica.


Si adica sa intelegem ca la fiecare revizie anuala sa schimbam discurile si placutele spate.Bun asa m-ai convins dupa 2 ani pleca cu succes la altcineva sa se ocupe el de discuri, placute , lspi etc.Bazate am vazut discurile dupa ce am dat jos janta de tabla cu pneu de iarna si pe tabla poti da cu jetul mult si bine ca nu se spala mai deloc.probabil opel a ramas copilul sarac la PSA si se pun piese de cea mai slaba calitate, ce sa mai spun cand discul de pe puntea spate, punte care la franare se descarca de energie, arata jalnic si tine cat un schimb de ulei.....

Mecanik schimbi doar discuriel sau discurile cu tot cu rulment si senzor abs?Ce marca de discuri pui de regula?

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR