Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Vreau sa imi cumpar 4 jenti de tabla sa tin pe un set pneurile de vara iar pe celalalt set pneurile de iarna. Incerc sa ma documentez ce e cu aceste coduri inscrise pe janta ca sa cumpar la fel. Chiar am gasit ceva online si codurile sunt asemanatoare 95% dar vreau totusi sa va intreb daca stiti ce reprezinta fiecare cod inscriptionat. Ca exemplu pun o poza cu janta mea (prafuita) si alta janta din comert. Se observa ca au coduri asemanatoare dar difera 41-23 apoi J-JX si X16-16. Oare se potrivesc pentru ce am eu, 205/55/R16? Sau poate stie cineva codul piesei de origine, sigur va fi util.






MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z14XEP
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cele 2 jante sunt identice...diferențele dintre ele, conținute în caracterele menționate de tine, se referã la data, locul fabricației, nr. lot, etc, date care nu au relevanțã ptr tine.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am mai cautat si m-am mai documentat. Postez aici poate e util altora. La mine se pare ca merg, daca se doreste se poate inchide topicul.

Jantele au ca marcaj de exemplu 6JX15 ET40 4X108. Acest cod inseamna:
– Latimea interioara a jantei. Este primul numar din cod – 6Jx…, unde 6 este latimea interioara a jantei, masurata in inci, si este masurata intre marginile jantei, acolo unde intra anvelopa. De exemplu, 7J inseamna 7 inci, mai exact, 170.78 mm, de unde rezulta ca putem folosi o anvelopa in jurul dimensiunii de 170 mm latime. Daca vom avea 9J, o sa putem pune anvelope ce au latimea de 225 mm; si asa mai departe. Luand in consideratie si toleranta marginilor jantei, putem pune si anvelope putin mai mari; in general cu maximum 2 cm. Astfel, pentru performante optime si pentru a respecta specificatiile jantei si cele ale anvelopei, la 7J putem pune anvelope de maximum 175 iar la 9J vom putea pune maximum 235.
– Diametrul total. Diametrul jantelor se masoara in inci si este masurat, dintr-o parte in alta a suprafetei exterioare, trecand prin centrul jantei. Alegerea diametrului unei jante depinde numai de dimensiunile inscrise in talon referitoare la acestea sau de gusturi personale. Diametrul jantei il veti gasi intotdeauna inscriptionat pe jante, de obicei fiind al doilea numar – 6Jx15… , unde 15 este diametrul rotii. Bineinteles ca diametrul unei jante va influenta greutatea, stabilitatea, demarajul sau alti parametri ai masinii.
– Profilul jantei. J, JJ, K, JK, B, P sau D sunt litere care sunt atasate la cifra care arata latimea interioara a jantei, cum ar fi 7J. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa. Majoritatea masinilor au „J”, un profil al jantei des intalnit si universal. Masinile 4×4 au de multe ori jante cu profil „JJ”, in timp ce alte masini mai vechi pot avea, de exemplu, un profil „K”.
– Alezajul central (ET). Reprezinta distanta de la butucul rotii (acolo unde se prinde pe masina) pana la mijlocul jantei. ET=Offset si se masoara in mm. Practic acest ET reprezinta distanta dintre „spatele” butucului jantei si „mijlocul” acesteia. Cu cat ET este mai mare cu atat janta intra mai in interiorul caroseriei si invers. In exemplu dat mai sus, 40 reprezinta ET-ul.


– Numarul de prezoane. Reprezinta numarul de suruburi cu ajutorul carora este fixata roata. In exemplul nostru este 4×108, unde 4 reprezinta numarul de prezoane.
– Distanta dintre prezoane. Reprezinta departare intre prezoane si trebuie cunoscuta exact pentru alegerea corecta a jantelor. Distanta intre prezoane este de obicei stantata si pe janta, sub o forma de genul – 4×108, unde 108 reprezinta distanta in milimetri intre prezoane.
– la masinile cu 4, 6 sau 8 prezoane se masoara din centrul imaginar al celor doua gauri opuse.
– la masinile cu 5 prezoane – se masoara din marginea indepartata a unei gauri pana in centrul celei de-a doua gauri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR