Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca te referi la masina din semnatura mea e cutie F10.
Silicon de garnituri am dat o singura data si nu s-a meritat, a tinut foarte putin mai mult si apoi, cand am schimat cu urmatoarea garnitura (la capacul culbutor) am avut de curatat siliconul de pe ambele suprafete.
Skip ads

  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ma refer la masina din semnatura mea. Si ce dimensiune sa aibe semeringul pt cutia mea?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai cel mai bine e sa te uiti pe cutia ta ca sa vezi ce tip de cutie e. Scrie pe ea chiar sub tija care intra in cutie, sterge daca e ulei pe acolo ca sa observi ce scrie. Cred ca dimensiunile sunt la fel si la F10 si la F13 sau F16 dar nu sunt sigur 100%.

Semeringul nu e scump asa ca nu arunci multi bani pe fereastra. Pe mine m-a costat 2,5 ron.
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca ma uit pe deasupra motorului sau se vede doar daca ma bag sub ea ?
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da, pe deasupra se vede stantzat. Tija aia ce intra in cutie obstructioneaza putin vederea si ulei/praf ce mai e pe carcasa cutiei dar in rest se vede fara sa faci contorsionisme. Smile
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Merci mult o sa ma uit maine bine. Imi curge ulei si trebuie sa o rezolv si nu stiam ce cutie am.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
O sa schimb si eu simeringul si garnitura. Astazi la vro 30 de km de casa am simtit ca schimbatorul se misca in gol. Am oprit sa vad daca timoneria e ok si nu e de la timonerie. Din ce am vazut in pozele astea ma gandesc ca e chestia aia patrata cu bila in capat rupta. Mare noroc ca a ramas intra 3a si am putut sa merg pana acasa. Mai greu la plecari dar m-am descurcat. Sper sa nu fie ceva mai mult Sad
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu date noi: Nu e nimic rupt.. e doar iesita din timonerie... sunt bucsile alea prea uzate. Nu stiu daca gasesc bucsi noi sau nu.. o sa mai incerc la Opel ca nu cred ca am alta solutie.
Alta chestie nu am gasit garnitura aia de la capacul selectorului la Unix. nu stiu cum se face asta dar nu au.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La reprezentanta Opel nu cred ca se vinde separat bucsele dar poti incerca. Cu garnitura la fel, eu zic sa incerci la un magazin de specialitate din orasul tau.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare opelisti. Ma bag si eu in seama un pic pe la voi Smile deoarece si eu am probleme cu timoneria si cu minunatul semering: nu mai intra bine in viteze si arunca ulei pe la semering. Stie cineva cat costa un kit de reparatie timonerie (metalica sau de plastic) pe original GM si semeringul respectiv pentru astra G ? Schimbarea semeringului este identica si la astra G ?
Foarte bun si educativ tutorialul vostru.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu cum e la Astra G pentru ca nu am avut si de desfacut nici atat. Eu zic sa te documentezi ce iti trebuie sa schimbi pentru masina ta, sa achizitionezi piesele de la un magazin de piese auto si sa iti faci treaba singur.
In mare ar trebui sa fie cam la fel, adica garnitura si semering.
  • raduemy

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut opelisti!
Stie cineva daca pt cutia de viteze f15 semeringul este la fel ca cel pt f10? Am un astra f 1.6 16 v din 97,motor x16xel si conform unui site german eu am pe masina montata cutia f15.
Multumesc!
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Aceleasi pentru multe cutii :

http://www.transmission-reb...al-p-132.html?osC
  • Bamse_80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am ulei pe cutia de viteze (de la supapa) dar in urma studierii indelungate pe aceasta bucatica de forum am ajuns la concluzia ca trebe sa schimb acel semering de Dacia (numa` piese de Dacia nu am pana acuma pe Corsa mea)

Apropo de unde cumpar un set de chei torx acceptabile calitativ si la pret?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Din orice magazin autgo, sau de la orice taraba.
Pentru lucrarile rare, e suficient.
Daca lucrezi zi de zi cu torx, atunci nu se recomanda.
  • Bamse_80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Din orice magazin autgo, sau de la orice taraba.
Pentru lucrarile rare, e suficient.
Daca lucrezi zi de zi cu torx, atunci nu se recomanda.


Doar pt masina mea, dar ma gandeam ca ca poate sunt prea slabe la unele suruburi, de aceea am intrebat. Oricum daca stai si fac calcule o trusa de scule este mai ieftina decat o vizita la service pentru constatare, nu mai vorbim daca mai si trebe sa schimbe ceva la ea, pe langa faptul ca o sa am cosmaruri noaptea " oare a schimbat piesa defecta cu cea noua?"
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Foarte buna descrierea operatiunii si foarte utila ! Ma voi apuca si eu,numai ca astept sa se mai incalzeasca .
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
O intrebare:
Surubul cu piulita de la cruce (furca sau cum i-o zice) din poza 3 de exemplu, de cat este? De 10 de 13, nu prea imi dau seama si as vrea si eu sa schimb boltu cu surub si piulita ca îmi intra cam greu in viteze si am vazut ca are ceva joc acolo.

Extrem de util tutorialul...multe multumiri Smile
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna. Am schimbat la inceputul lunii semeringul la cutia de viteze. Am un vectra b, 16 16v din 97 caravan. Multumesc lui Cristian TM ca a pus poza cu semeringul aici cind a facut tutorialul. Asa l-am putut gasi si eu la piese auto dupa codul de pe el. Toata treaba m-a costat 11 lei , stiu greu de crezut. Semeringul (made in koreea si scria pe el asa ( D (tc) 13 26 7 pos 5) 6 lei si garnitura (elering) 5 lei. Semeringul cel original (GM MADE IN BRAZIL cod 90182162) ma costa 30 lei si dura citeva zile pina vinea. Dimensiunea semeringului 13-26-7 . M-am tot uitat dupa tip cutie dar probabil am F13 , am gasit doar ceva codurile astea pe cutie. 0073485,1330995. ambalajul semeringului garnitura si semeringul Cel nou in parTea de sus . Se vede diferenta la interior cum era cel vechi uzat. Sper sa fie de folos la cineva tot ce am scris aici.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna. Am schimbat la inceputul lunii semeringul la cutia de viteze. Am un vectra b, 16 16v din 97 caravan. Multumesc lui Cristian TM ca a pus poza cu semeringul aici cind a facut tutorialul. Asa l-am putut gasi si eu la piese auto dupa codul de pe el. Toata treaba m-a costat 11 lei , stiu greu de crezut. Semeringul (made in koreea si scria pe el asa ( D (tc) 13 26 7 pos 5) 6 lei si garnitura (elering) 5 lei. Semeringul cel original (GM MADE IN BRAZIL cod 90182162) ma costa 30 lei si dura citeva zile pina vinea. Dimensiunea semeringului 13-26-7 . M-am tot uitat dupa tip cutie dar probabil am F13 , am gasit doar ceva codurile astea pe cutie. 0073485,1330995. ambalajul semeringului garnitura si semeringul Cel nou in partea de sus . Se vede diferenta la interior cum era cel vechi uzat. Sper sa fie de folos la cineva tot ce am scris aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR