Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut ANan, poti da mai multe detalii despre regenerarea continua SCR pe baza de uree (AdBlue)? Si eu am facut cateva mii de km cu insignia b si n am bagat de seama de vreo regenerare...gen consum crescut, etc.
Skip ads

  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Pai uite aici ca sa te lamuresti exact, explicat ca sa intelegi http://www.youtube.com/watch?v=gzqOXVLyfEc , sau daca nu ai inteles destul google dupa "Selective Catalytic Reduction "(SCR)
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
dupa cum ziceam butoanele de faruri de ceata sunt foarte prost pozitionate (nu le vezi in timpul mersului fara sa te apleci )
deasemenea sistemul de asistenta la parcarea automata nu este vizibil din cauza volanului si trebuie sa te tot apleci sa te uiti printre spitele volanului .
trebuia sa se poata porta pe afisajul mare.
pe afisajul din bord apare comanda stop iar tu nu vezi din cauza volanului, (doar daca te misti dreapta sau stanga) nu vezi cand sa pui frana sau sa schimbi sensul.
si inca ceva referitor la accesibilitatea telefonului: este cam complicat sa dai un telefon sa cauti prin agenda... etc.
sincer la modelul Insignia A este ceva mai usor de manevrat
referitor la consum eu consider ca cei 39 HP in plus fata de modelul celalalt si rapoartele de la cutie diferite dau consumul mai mare chiar daca masina este mai usoara.
  • mirben

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca Insignia nu e cine stie ce masina, dar merita luata pt farurile inteligente.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic de faruri ca nu ma dau pe spate. pe A1 vad ca toti par deranjati de faza lunga. zic de cei de pe sensul opus. Si citisem undeva ca una ca alta ca nu-l orbesc pe cel din fata. Vrajeala.
chiar azi am venit la 5.30 de la Pitesti si pe drumurile DN toti sunt deranjati de faza lunga iar pe A1 la fel.
in rest masina este beton mai ales modelul cu 170 HP. fuge de rupe.
dar noi nu avem sosele pentru genul asta de masini.
o sa ajungem la situatia in care oricine o sa isi permita o masina si nu o sa aiba nde sa umble cu ea.
cel putin acum de cateva zile este nebunie in Bucuresti .si nici pe autostrada nu mai este loc. prima banda este plina cu camioane.
  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca (BMW Laserlight has a visual range of up to 600 metres) cred ca se descurca destul de bine. Intr-adevar ... mai orbesc pe ici si colo dar in mare sunt okay la cat costa.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la cati bani dai pe masina trebuie sa faca exact ce spune reclama. constati ca nu este chiar asa.
la Omega B am avut xenon (un bec xenon 400 lei) .luminau foarte bine.
am la Insignia A faruri normale si nu am tusit deloc 5 ani cat am mers cu ea. (un bec este 20 de lei). lumineaza normal
este drept ca farurile astea de la Insignia B lumineaza mai bine dar nu merg cu ea prin jungla.
nici nu vreau sa ma gandesc cat costa o reparatie dar deocamdata nu este cazul. la astea daca nu mai lumineaza nu gasesti la orice benzinarie bec sa il schimbi in 5 minute.
uite ce zice producatorul despre farurile astea:
IntelliLux LED: luminã similarã celei naturale și funcție anti-orbire
Farurile inovatoare IntelliLux LED matrix au fost lansate în 2015 pentru generația actualã de modele Opel Astra. ÃŽncã o datã datoritã mãrcii Opel, o caracteristicã rezervatã pânã atunci autovehiculelor de lux a fost introdusã în premierã în clasa de autovehicule compacte. Farurile celui mai bine vândut autovehicul compact au în total 16 segmente de LED-uri (opt pe fiecare parte) care ajusteazã în mod continuu și automat lungimea și distribuția fasciculului luminos la situația din trafic, fãrã a-i orbi pe șoferii autovehiculelor care circulã din sens opus sau în fațã. Zero efect de orbire - vizibilitate excelentã. Sau dupã cum se exprimã Jürgen Klopp, ambasadorul mãrcii Opel: „Luminã puternicã la fel ca pe o arenã de fotbal, dar nimeni nu este orbit”.

Modul de funcționare este foarte simplu: imediat ce autovehiculul iese din oraș, farurile cu LED matrix activeazã automat faza lungã și ajusteazã în mod continuu și automat lungimea și distribuția fasciculului luminos fãrã a-i orbi pe ceilalți participanți la trafic.

Farurile IntelliLux LED matrix nu sunt doar accesibile ca preț, ci și deosebit de sofisticate, asigurând o iluminare integralã cu LED-uri. De exemplu, deoarece nu toate autovehiculele Astra au un sistem de navigație integrat, IntelliLux trebuie sã poatã detecta dacã autovehiculul se deplaseazã într-o zonã urbanã sau extra-urbanã. Acest lucru are loc prin intermediul interfeței camerã video/vitezã. Imediat ce viteza depãșește 50 km/h, camera verificã unde se aflã autovehiculul în momentul respectiv. Pe un drum slab iluminat sau întunecat, faza lungã este activatã automat. Sistemul recunoaște autostrãzile și orașele prin iluminatul stradal, printre altele. ÃŽn modul de iluminat pentru autostradã, o parte a segmentelor de LED-uri din partea stângã este dezactivatã permanent pentru a nu-i orbi pe șoferii autovehiculelor din sens opus. Astfel, soluția Opel este primul sistem de iluminare LED matrix pentru un autovehicul de serie care se adapteazã continuu la zona înconjurãtoare fãrã a fi cuplat la un sistem de navigație.
Eu nu am vazut sa faca asa ceva. si am si camere 360 si Intelilux.

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pe insignia led matrix-ul are 32 led-uri fata de 16 pe astra. Noaptea pur si simplu is spectaculoase , incepand cu efectul de cortina cand schimba faza scurta cu cea lunga ! Pe facelift au led pixel cu 84 led-uri pe fiecare far !
Skip ads

  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca te deranjeaza faptul ca mai orbeste pe ici si colo?

Pai producatorul nu minte dar profita putin de faptul ca iti poate pune un asterix mix in reclama/anunt adaugand anumite conditii intr-o carte pe care nu o va citi nimeni. Faruri : """care ajusteazã în mod continuu și automat lungimea și distribuția fasciculului luminos la situația din trafic, fãrã a-i orbi pe șoferii autovehiculelor care circulã din sens opus sau în fațã. Zero efect de orbire - vizibilitate excelentã. """ adica ... ele nu obersc pentru ca se ajusteaza singure. Iar ele asta si fac.

Numai ca, la fel ca si in cazul consumului (pe care cu totii il realizam ca este diferit fata de ce scrie in cartea masinii), ca sa iasa intocmai cum spune producatorul si conditiile de testare trebuie sa fie identice.
Mie, cel putin, nu mi-a dat nimeni flash din sensul opus dintr-o masina noua. Toti cei care au facut-o aveau farurile dereglate, unul in cer, iar celalalt in pamant. De la distanta eu realizez ca vine o masina, insa farul acela in pamant nu poate fi detectat de camera masinii mele si prin urmare, pana nu se aproprie mai mult imi pastreaza faza lunga si-l orbeste pe celalalt sofer provocandu-l sa-mi dea flash.

Ar fi ideal ceea ce-ti doresti tu, dar iti garantez ca nici la producatorii mai scumpi nu o sa ai parte de asa ceva pentru ca masina nu gandeste. Ci verifica niste conditii si adapteaza farurile la acele conditii. Eram pe drum serile trecute si nu intelegeam de ce nu vrea sa se aprinda faza lunga automat cand eu nu puteam sa vad nici un pic de lumina in jurul meu. Doar ca... in fata mea era un mic delulet destul de inalt sa nu pot vedea masina de dupa el, dar destul de mic sa vada camera peste el.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La un drum de 1000 km probabil primesc flash-uri de la 1-2 masini ! Cu bixenon-ul de pe insignia A m-a oprit politia chiar in prima seara cand luasem masina(2009). Pana la urma am fost cu ea la dealer si pe stand au reglat farurile sa bata mai jos. La led matrix nici vorba de asa ceva , mai primesc flash-uri cateodata cand e soseaua uda , in rest nici o problema.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Idem și la mine... Nu am primit flash-uri.. Matrix urile sunt superbe la drum lung, noaptea, în special pe drumurile neiluminate deloc....
...
  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Scriu tot aici fiind legat de masina si ca sa nu mai deschid un topic nou.

A vazut cineva poze cu Insignia B "tunata" ? Tot incerc sa gasesc ceva poze/video "low ride" dar nu reusesc. La meeting-urile din germania postate pe youtube nu am reusit sa vad macar o Insignia B... d-apoi una modificata.

ps: ma intereseaza tuning exterior.
Skip ads

  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
@Iulius daca tot nu iti plac farurile atat de mult dece naiba ti-ai luat optiunea de Matrix Led, puteai foarte bine sa ramai la preaslavitul tau Halogen !

Eu am Matrix Led si sincer nu prea e deloc cum spui tu, adica AFL-ul is face singur traba cu mici exceptii, gen drum f in panta sau viraje stranse gen 160 grade.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
o sa fac niste teste sa vad daca nu cumva este ceva in neregula cu farurile.(masina fiind pentru tara noastra posibil sa aiba vreo hiba).
am pus OP-COM pe masina si nu are erori.
nu ma mira nimic avand in vedere ca am avut un coleg care avea cauciucuri atipice pe Astra luata noua din reprezentanta. (nu se regaseau in nici o lista de cauciucuri pentru OPEL).
eu zic ce am constatat avand in vedere ca masina am luat-o vara cand ziua era lunga si nu prea am mers noaptea.
Sincer nu vroiam faruri de genul asta si nici alte optiuni dar asa a fost sa fie.
de exemplu am probleme cu incalzirea banchetelor spate care este activata mereu de catelul meu care apasa cu labuta pe butoane.
treb sa gasesc o metoda sa le blochez cumva sau sa le dezactivez local.
  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Desfaci calul, bagi un switch pe cablu si-l ascunzi in cotiera Smile))
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mai bine scot o siguranta.
puteau si ei sa faca incalzirea in scaune conditionata logic de senzorul de temperatura. ca doar nu incalzesti scaunele la 30 de grade afara.
referitor la faruri am gasit niste setari pe acolo.
nu prea am inteles ce este cu optiunea "curbe si colturi".
adica daca alegi optiunea 3 adica distributie inteligenta nu lumineaza curbe si colturi.
nu vad de ce ai alege aceasta optiune daca ai distributie inteligenta a luminii.
  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Sido a scris:Scriu tot aici fiind legat de masina si ca sa nu mai deschid un topic nou.

A vazut cineva poze cu Insignia B "tunata" ? Tot incerc sa gasesc ceva poze/video "low ride" dar nu reusesc. La meeting-urile din germania postate pe youtube nu am reusit sa vad macar o Insignia B... d-apoi una modificata.

ps: ma intereseaza tuning exterior.

up
  • vvede

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
https://www.magnatuning.com/...uxhall-Insignia-B
  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc... dar ma gandeam ca o sa gasesc ceva de genul

http://www.youtube.com/watch?v=vOp1wADsCwI

video/poze de prezentare la ceva modificat Very Happy (caut inspiratie)
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cred ca am gasit raspunsul la problema mea. nu apasasem butonul de asistenta.la faruri.
dar butonul ala nu se vede noaptea prea bine si nu prea vad logica butonului. daca alegi modul automat atuncea nu mai vad ce rost are acel buton..
apesi pe automat si farurile lucreaza automat nu mai treb sa mai apesi inca un buton ca sa fie total automat..
vrei manual atunci nu ai asistenta automata a farurilor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR