Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
stiti ceva legat disparitia OnStar? Am vazut ca dispare pe 31 dec 2020. Apare altceva sau ne lasa balta complet?


MODEL: Grandland X 2018
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu apare nimic deocamdata... poate o sa faca ceva in toata Europa dar mai dureaza pana atunci
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
de obicei cand renunti la ceva si vrei sa il inlocuiesti, anunti cu surle si trambite noul serviciu, pe cand ei spun doar ca opresc serviciul OnStar si atat
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Dupa o discutie cu un reprezentant OnStar, acesta mi-a confirmat ca la 31.12.2020 se va opri serviciul si ca PSA ar lucra la o varianta alternativa dar nu se stiu mai multe detalii
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Din cate stiu este deja inlocuit de Opel Connect (acelasi lucru cu Peugeot Connect) din 2019. Cred ca pentru cei cu masini mai vechi se face update de soft pentru schimbare pe Opel Connect.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Ma enerveaza lipsa de informatii legate de acest subiect. Cei care ati luat masina in 2019 nu a venit tot cu OnStar?
Eu am masina din martie 2018 si nu spune nimeni ca sa va face vreo rescriere de soft. Am aabonament platit si cand plec in afara folosesc localizarea si WiFi de la masina, asa ca sunt interesat de viitorul serviciu care este total incert sau "incognito"
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Singurele detalii pe care le-am gasit sunt in articole online si aici pe site la opel.
Dar este neclar si aici cum te inregistrezi. Faza e ca masina mea de anul asta a venit cu niste butoane lipsa acolo sus pe centru unde erau cele pentru OnStar. Sunt doar niste capace.
La intrebari frecvente scrie ca ar trebui sa optezi pentru aceste optiuni cand cumperi masina, dar eu nu am vazut nicaieri optiunile si nici dealerul nu mi-a spus de ele.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Acest Opel Connect (fostul OnStar) este prezent pe toate echiparile ? Ma refer la hardware. Sau se cumpãrã optional? Stiu ca este nevoie de abonament dar ma refer exclusiv la prezența butoanelor.
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
sunt dezamagit total de atitudinea PSA. Eu am cumparat Opel tocmail pentru ca a cantarit si serviciul OnStar care l-am platit an de an. Acum cu nebuloasa totala in care nici dealerii habar nu au de problema mi se pare de prost gust din partea PSA sa dea cu flit la cei care au luat deja masinile. Cu alte cuvinte: prostilor luati altele noi, de parca ar fi Logan la 8000Euro
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:Acest Opel Connect (fostul OnStar) este prezent pe toate echiparile ? Ma refer la hardware. Sau se cumpãrã optional? Stiu ca este nevoie de abonament dar ma refer exclusiv la prezența butoanelor.


Cum spuneam mai sus, la mine lipsesc butoanele, deci raspunsul e nu. Din stirile anterioare de la Opel stiam ca trebuie sa fie doar partea de software, dar se pare ca nu e asa. Iar acum pe site la ei dupa cum ati vazut esti neclar. Si nici optiunile de care vorbesc ei acolo nu exista pe configurator.
  • DMax
  • **
  • 75 mesaje
  • din 17 Aug 2019
  • Grandland X 2019 HN05
  • Constanta
  • DMax

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Si la mine lipsesc butoanele. Probabil cand se implementeaza noul sistem se pot pune. Sigur va fi cu abonament, cred.
  • margeann

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Mie imi expira abonamentul la Onstar pe 29.03 si mi-au trimis mesaj sa platesc in continuare Smile
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
margeann a scris:Mie imi expira abonamentul la Onstar pe 29.03 si mi-au trimis mesaj sa platesc in continuare Smile


Pai este posibil ca pana in Decembrie 2020 sa mai mearga. Orium e o oprtunitate buna sa intrebi ce se intampla cu el.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
am fost eu azi. Raspunsul oficial: nu se stie inca nimic.
Da poti achizitiona in continuare OnStar, dar doar lunar. SI la mine expira luna asta si am setat sa se reinnnoiasca la fiecare luna ca sa nu ma mai streseze
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Va puteti conecta pe : https://connect.opel.de/ cu userul si parola de pe myopel.ro
Aici setezi datele masini si in functie de generatia masini primesti activarea diferitelor functii.
Pentru mine la un GrandlandX 2018 Innovation dotat cu OnStar am putut activa doar Harta Live (pentru navigatie) dar exista mai multe optiuni.
Sunt curios la masinile mai noi 2019 daca va permite activarea mai multor servicii (starea autovehicul sau e-telecomanda).
Primi 3 ani sunt gratis - exista si o aplicatie pentru telefon care sa ofere functii similare celei de la on star (myopel - dar nu o gasesc in store - probabil ca nu e disponibila pentru romania momentan).

Aveti o poza cu ce am putut activa:

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am incercat eu dar nu am OnStar si nu am putut activa nimic. Din ce am vazut doar harta live este pentru masinile termice, iar celelalte 2 optiuni sunt pentru hibride.
Aplicatia OnStar o am instalata dar nu ma pot loga fara serviciul OnStar. Daca vrei o gasesti pe store-ul Aptoide. Acolo gasesti cam toate aplicatiile care nu sunt disponibile in RO.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Radu, de pe Aptoide ai instalat si Android Auto ?
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Da, tot de acolo. Si merge bine si ii pot face si update cand apare versiune noua fara sa il reinstalez eu manual.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Super. ÃŽl instalez dineu cã în douã sãptãmâni îmi vine mașina 😀 Sper sã nu fie probleme cu coronavirus ãsta. Ia spune sincer, ce folosești mai mult ? Navigația mașinii sau Waze prin Android Auto ?😃
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am folosit google maps in loc de waze pentru ca eu am un pititc pe creier legat de waze. Oricum ca idee navigatia de Android auto are 2 avantaje fata de cea a masinii:
- este updatat mai des si are mai multe POI
- este mai usor de folosit prin comenzile vocale
Drumuri lungi peste hotare nu am facut inca si probabil o sa fac cand se termina cu nebunia. La asta s-ar putea sa fie mai buna navigatia masinii, pentru ca stiu ca si maps si waze uneori te baga pe niste coclauri de faci cale intoarsa si injuri 10 min.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR