Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • hate_opel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara!

M.am gandit sa scriu in ideea de a informa potentialii doritori de Opel Crossland x despre posibilele surprize neplãcute de care le pot intampina din partea Opel. Am achizitionat un Opel Crossland X in noiembrie 2018. Masina mea este de 2 luni in service si pana acum am fost cu masina in 3 reprezentante de cel putin 7 ori. Sunt "norocosul" posesor al unei masini care are cateva defecte din fabricatie pentru care Surpriza: nu au gasit nici pana acum rezolvarea. Mai exact: problema la partea electrica de luminozitate, adica masina face ca o instalatie de pom de Craciun si in acelasi timp si farurile. Pe langa aceasta principala problema au mai fost si probleme la incalzirea in scaune. Cert este ca nici pana acum Opel nu poate sa imi rezolve problema ( considerand ca nu este o problema majora ce imi pune viata in pericol), nu imi poate inlocui masina deoarece nu mai fabrica Opel Crossland x cutie automata benzina ( de buna ce e) si nici nu doreste sa imi restituie banii. Acum nu pot decat sa astept suport din partea Anpc sau sa apelez in instanta.
Marr grija de achizitionati!


MODEL: Crossland X 2018
Skip ads

  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu va lãsați, solicitați sa va dea in schimb alta mașina noua, la valoarea aceea, eventual sa plãtiți diferenta.
Faceți plangere la toate instituțiile acreditate, poate va ajuta.
Succes !
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Nimic nou din partea Opel. Am scris pe aici despre zgomotele cutiei de viteze, si refuzul Opel de a face ceva in acest sens. Zgomotele sunt considerate normale si nu vor interveni decat daca survine un defect major. Adica daca se rupe ceva in cutie si raman pe drumuri. Sper sa nu se intample cand sunt intr-o depasire.
  • kopoola

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2016 .
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Probleme la.crossland -ul meu :
* direcția trage dreapta ( de noua );
* discuri frânã spate, la 5000 km uzura accentuatã.
* la ralanti, motorul are un gajait, când apãs ambreiajul zgomotul dispre.
Am semnalat aceste defecțiuni la service. Ei spun ca totul este ok.
Offf....
Skip ads

  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru problema cu directia incearca la Radacini Vitan o resoftare calculator directie + resetare unghi volan + recalibrare senzor cuplu coloana directie.
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
hate_opel a scris:Buna seara!

M.am gandit sa scriu in ideea de a informa potentialii doritori de Opel Crossland x despre posibilele surprize neplãcute de care le pot intampina din partea Opel. Am achizitionat un Opel Crossland X in noiembrie 2018. Masina mea este de 2 luni in service si pana acum am fost cu masina in 3 reprezentante de cel putin 7 ori. Sunt "norocosul" posesor al unei masini care are cateva defecte din fabricatie pentru care Surpriza: nu au gasit nici pana acum rezolvarea. Mai exact: problema la partea electrica de luminozitate, adica masina face ca o instalatie de pom de Craciun si in acelasi timp si farurile. Pe langa aceasta principala problema au mai fost si probleme la incalzirea in scaune. Cert este ca nici pana acum Opel nu poate sa imi rezolve problema ( considerand ca nu este o problema majora ce imi pune viata in pericol), nu imi poate inlocui masina deoarece nu mai fabrica Opel Crossland x cutie automata benzina ( de buna ce e) si nici nu doreste sa imi restituie banii. Acum nu pot decat sa astept suport din partea Anpc sau sa apelez in instanta.
Marr grija de achizitionati!


MODEL: Crossland X 2018


Se pare ca i-au dat de capat problemei de care spui (cu farurile si iluminarea bordului) si acum exista o circulara pe toata tara. Din auzite ar fi o eroare de montare a senzorului de ploaie si lumina de pe parbriz (de la 1 la cativa mm deplasare de la centru) si asta cauzeaza comportamentul respectiv. Mergi din nou la service.
  • LConstantinescu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2017

  • Mesaj Privat
kopoola a scris:Probleme la.crossland -ul meu :
* direcția trage dreapta ( de noua );
* discuri frânã spate, la 5000 km uzura accentuatã.
* la ralanti, motorul are un gajait, când apãs ambreiajul zgomotul dispre.
Am semnalat aceste defecțiuni la service. Ei spun ca totul este ok.
Offf....

Buna, si eu am probleme cu directia care trage dreapta, am fost in repetate randuri cu masia in service, am scris si la Opel, fara nici un rezultat, senzatia este de volan care se misca prea usor chiar si cand viteza creste, si evident trage spre dreapata. Intrebarea mea este daca ai reusit sa rezolvi aceasta problema. Multumesc
  • MRatiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2020

  • Mesaj Privat
hate_opel a scris:Buna seara!

M.am gandit sa scriu in ideea de a informa potentialii doritori de Opel Crossland x despre posibilele surprize neplãcute de care le pot intampina din partea Opel. Am achizitionat un Opel Crossland X in noiembrie 2018. Masina mea este de 2 luni in service si pana acum am fost cu masina in 3 reprezentante de cel putin 7 ori. Sunt "norocosul" posesor al unei masini care are cateva defecte din fabricatie pentru care Surpriza: nu au gasit nici pana acum rezolvarea. Mai exact: problema la partea electrica de luminozitate, adica masina face ca o instalatie de pom de Craciun si in acelasi timp si farurile. Pe langa aceasta principala problema au mai fost si probleme la incalzirea in scaune. Cert este ca nici pana acum Opel nu poate sa imi rezolve problema ( considerand ca nu este o problema majora ce imi pune viata in pericol), nu imi poate inlocui masina deoarece nu mai fabrica Opel Crossland x cutie automata benzina ( de buna ce e) si nici nu doreste sa imi restituie banii. Acum nu pot decat sa astept suport din partea Anpc sau sa apelez in instanta.
Marr grija de achizitionati!


MODEL: Crossland X 2018

Exact acelasi model il am si eu tot din noiembrie 2018, tot automat. Discuri spate uzate cu niste santuri super adanci la 20000 km. Eu zic sa ii dam in judecata intr-un dosar comun. Mai stiu oameni care au probleme cu crossland x din aceeasi perioada
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Observ si eu la Crossland ca trage dreapta, in special peste 100 km/h..disconfortul creste odata cu viteza. E la fel pe orice banda, inclusiv pe contrasens. In primii km nu am remarcat nimic la viteze mici.
S-a redus dupa ce am mai scazut presiunea.
Incerc si o echilibrare si permutare. Idei?
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am patit ceva asemanator cand mi s-a dat jos amortizorul dreapta, mi-a tras dreapta masina, putin peste discret, vreo 3-400 km si apoi si-a revenit de la sine. Tind sa cred ca la voi e o problema din fabrica ce are legatura cu unghiul de cadere. Nu exista nimic ce nu se poate repara la masini.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am discutat cu cei din reprezentanta si se pare ca au multe masini ce trag dreapta....in toate cazurile au reusit sa corecteze problema doar din presiune roti....in unele cazuri adaugand 0.1-0.2 pe dreapta.
S-a verificat totul: uzura, profil, greutate, echilibrare, unghi fuga.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Putin offtopic, dar asta se intampla cand brandurile intra in curtea PSA, masinile franceze nu au excelat niciodata la electrica. Chiar citeam pe aici despre probleme si pareri pentru ca ma batea gandul sa cumpar in viitor un Crossland X sau chiar Grandland X, probabil o sa ma limitez maxim la o Insignia B care a fost ultimul model facut de GM.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Sincer nu ti.as recomanda opel deloc, decat daca il primesti cadou.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu detin un Crossland de doar o luna...am facut deja peste 3k. Mai am de 2 ani si un Grandland...cu multe cararcteristici similare.
Dupa experienta Opel X pot spune ca sunt masini corecte, cel putin acum, cu un procent de masini cu probleme similar marcilor mari.
  • claude2006

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sunt foarte multumit de Crossland x, Innovation, automat, 110 CP. Stabilitate, agilitate, confort. Masina o am din 2018.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Mai ales agilitate, pe crossland!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Inteleg frustarile personale ale unora dar Crossland e o masina ok. Si eu cred ca e suficient de agila, chiar si la 110 CP.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Depinde ce intelegi prin agilitate,mie unul nu imi inspira asa ceva, un dulap pe roti, urat cu spume si 110 cai. Probabil pt un hodorog, care vine de pe 70 cai si aia rahitici , e o afacere buna, e un supercar. Eu mor de ras cand ii vad pe unii cum le birjaresc la extrem si au motoare simple nu turbo, la crosland ma refer.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ignorance is bliss! Smile
  • obscuru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
S-au mai rezolvat din probleme la cele comandate mai recent ?
(mai ales cea cu directia care trage ...)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR