Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
OPEL CORSA 1,3 CDTI 90 CP 5 USI 2007
Vreau sa plec in vara asta in Sicilia. Am ales o ruta mai costisitoare prin Bulgaria-Grecia feribotul Igomenitsa-Bari apoi Palermo pentru ca am avut discutii cu doamna care considera ca vom avea un concediu ratat din start daca mergem cu masina. Zice ea ca ne vom intoarce mai obositi decat am plecat.
Drept urmare am ales aceasta ruta in ideea in care plecam pe 30 iulie din Targoviste la ora 4 am si sper sa ajungem in Grecia la ora 18 pm. As mai face in Grecia aprox. 100km si ne-am caza.
A doua zi (31 iulie) vrem sa vizitam Meteora pana pe la ora 14 pm si sa plecam spre Igoumenitsa -250km de drum foarte greu de munte, serpentine, fara parapeti etc. Sper sa ajungem seara pe la 20 pentru ca la ora 24 este plecarea feribotului spre Bari (am deja biletele luate de un amic grec-266E).
Ajungem in Bari pe 1 august la ora 9,30 am si sper ca pana la ora 22 pm sa acopar cei 730 km pana la Palermo. Avem acolo rezervata o vila cu plaja privata pentru 10 zile. La intoarcere o vom lua prin Roma-Padova pentru ca vrem sa vizitam o zi si Venetia si Florenta. Am inteles ca parcarile costa enorm in Venetia (30E/ora) drept pentru care vom lasa masina la niste prieteni in Padova si vom merge cu trenul.
Restul traseului clasic Austria-Ungaria.
Vreau cat mai multe detalii despre traseu in cazul in care ati mi fost pe el (fie chiar si pe bucati din el). Ma sperie foarte tare gandul traversarii Bulgariei si feribotul pentru ca am rau de mare.
Nu am prea vazut pe aici impresii despre Italia. Spuneti-mi cate ceva va rog.
Multumesc de pe acum celor care se vor arata interesati in a ma ajuta.
Vacanta placuta si voua!
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca s-ar putea sa fie gata autostrada care o taie direct catre Iegoumenitsa, anul trecut in iulie era in mare parte gata, si te scuteste de sutele de serpentine si ace de par, documenteaza-te un pic din acest punct de vedere caci nu se compara drumul vechi cu autostrada, e o superba succesiune de viaducte si tuneluri, pe care altfel le-ai ocloli pe drumul vechi, lung si anevoios. Am sa postez poze facute din autocar anul trecut cand soferii nostri care erau chiar greci (am schimbat autocarul in vama la greci din motive tehnice) nu au stiut sa o ia pe acolo si noi ne uitam cu jind la autostrada de sub noi in timp ce abia ne abtineam sa varsam Sad Sad . Atunci mai erau segmente neterminate, dar la cum se miscau tind sa cred ca e gata sau aproape gata. In Bulgaria e relativ ok, doar ca toate indicatoarele sunt in limba slava, si fara un Gps e destul de greu sa te orientezi. De asemenea, sa ai pregatite bancnote de 5 si 10 euro pentru eventualele radare, si sa te pregatesti pentru drumul prost de pe centura Sofiei (daca nu l-or fi facut si ei intre timp). Cu feriboat-ul nu-ti fa griji, ca nu e chiar rau tangajul, e abia perceptibil, vasul avand un bordaj foarte lat, aproape ca nu se leagana (daca e furtuna oricum leganatul e lent si nu creeaza probleme nici la stomacele mai sensibile).
Cand te intorci sa ne povestesti despre Italia, ca eu la inceputul lui Septembrie o tai intr-acolo cu masina, via Austria.
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Merci mult LEXXX.
Autostrada spre Igoumenitsa chiar ar fi o treaba minunata.
Despre Bulgaria grijile mele se indreapta in cu totul alte directii decat cele lingvistice (stiu rusa binisor). imi este teama de raketi, de lipsa indicatoarelor si sunt genul de om de o corectitudine excesiva-nu concep gestul de a da spaga. Stiu ca nu e bine, am pierdut din cauza asta uneori, dar nici nu am de gand sa ma schimb.
Cat despre feribot - ai facut ruta asta? Au cabine comode,resturante bune si accesibile? Sunt oare masinile in siguranta pentru ca cu toate ca pe bilet scrie ca dupa ce au fost bagate in cala nu mai ai acces acolo am o strangere de inima deoarece ei nu isi asuma nici o raspundere asupra unei daune suferite la bordul navei. Imbarcarea/debarcarea cine o executa soferul sau membrii echipajului?
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sorinele, hai sa iti zic eu, cu liniuta:

- parcarea in Venetia costa 20 euro pe zi;
- poti parca masina inainte de podul de 4 km care da in Venetia, dar ai de mers. Eu asa am facut. Dar tre sa fii atent sa nu te iriti ca ai cam mult de mers. Very Happy - eu asa am patit;
- trenurile in Italia: 8 euro - 40 km. Ai grija ca nu prea stiu engleza, pe mine m-au urcat in alt tren cu informatiile lor de proasta calitate.
- in Padova ai mai multe de vizitat decat in Venetia, nu rata Piata din Padova si Domul Sf. Anton;
- in Venetia, biletele de vaporette se pot cumpara single (1 calatorie), pe 12 ore sau pe 24 ore. Mare atentie, deoarece, ei fiind latini, nu au expus la vedere decat abonamentul cu 24 ore. Cere pe 12 ore! Era 10 euro pe 24 ore. (parca)
- in Venetia nu rata insula Murano si Palatul Dogilor (muzeu);
- in Venetia nu ai unde sa mergi la WC, daca vrei este 1 euro. Iti sugerez sa bei o cafea la un bar, cafea care este tot 1 euro si sa iti faci si treaba;
- fa plinul la masina afara din autostrada, deorece difera cu 15 eurocenti/litru;
- mai sunt multe de zis, daca te mai intereseaza iti mai zic.

Eu am fost in Lido di Jesolo, Venetia, Lido di Venetia, Milano, Lacul Como, Padova etc... cel mai mult m-a impresionat stadionul lui A.C. Milan.


Ultima modificare facuta de Cristi_C la Mar 29 Mai, 2007 4:25 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
in cursele interne grecesti soferii garau masinile, nu stiu daca o fi diferit la cele externe, dar tind sa cred ca e la fel, adica ti-o parchezi singur. La bulgari e o greseala sa nu dai spaga, in 3 minute esti din nou pe drum daca le dai 5 euro si te faci ca nu intelegi, daca te pui cu ei pierzi mult mai mult timp, bani si nervi.
Cu fery-ul am mers intre Iegumenitsa si Corfu (vreo 40km, curse regulate la 30 min) deci nu pot sa-ti zic nimic despre ferry-urile de cursa lunga, decat ca sunt uriase in comparatie cu astea interne.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
dupa cum am promis... si niste poze de pe drum:

Aici e intersectia care lega vechiul drum de autostrada data partial in folosinta, unde soferii nostri au zis ca e mai bine pe drumul vechi Sad


La ei se lucreaza non stop, noaptea e la fel, furnicar, dar nu am facut poze...


pe drumuri de munte...


asa arata autostrada vazuta de pe serpentine:


tunele...


si pasarele...


un cadru mai larg:


dupa multi km cand in sfarsit ne-am intepat in autostrada din nou:


apus de soare peste Igoumenitsa, vazut din autocar:


in port:


un ferry de italia cred, daca nu, oricum international:


Igoumenitsa vazuta la intoarcere din ferry-ul nostru, un jaf dar care nu avea de batut decat vreo 20 de mile marine, adica vreo 37km


Sper sa-ti fie de folos in a-ti face o impresie cat de cat, scuze de calitatea pozelor, dar sunt la kilogram, nu am avut rabdare sa ma joc mult cu aparatul la fiecare declansare. Oricum un aparat foto sa-ti fie nelipsit ca sunt multe de vazut si pozat.
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru traversare in Italia vezi LINII FERRYBOAT.

In Bulgaria nu mai sunt probleme de circa 2 ani de cand politia a facut curat cu pistolul mitraliera printre racketi. In orice caz, cauta sa nu te aventurezi noaptea pe drumuri pe la ei si mai ales NU pe sosele secundare. Cu politia lor rutiera te descurci cu 5 sau 10 EUR.

Venetia mi s-a parut superba. Nu vei regreta!
  • gatonisus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag si eu... dar daca e vorba de italia, m-ar interesa si pe mine mai multe informatii.
Eu am planuita o vacanta de 10 zile in Milano, Torino, Genova. Drumul il voi face cu avionul, si m-ar interesa atractii turistice in orasele respective si in imprejurimi.

Pentru mersul trenurilor si tarife in italia eu am gasit: http://www.trenitalia.com/en/index.html
Drumul prin Bulgaria: un prieten mi-a povestit ca un prieten de-al lui a fost atacat acum o luna cand se intorcea din Grecia, cu masina. Noroc ca nu era chiar incepator in ale condusului si a reusit sa scape de ei. Apropo, am inteles ca modul de operare este: Pare ca vor sa te depaseasca, si cand ajung in dreptul tau pe geamul deschis iti arunca pe parbriz un paharel cu vopsea.

P.S. sorin, daca te deranjeaza deschid un thread nou.


Ultima modificare facuta de gatonisus la Mie 30 Mai, 2007 9:37 am
Skip ads

  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
laurentiu19 a scris:Pentru traversare in Italia vezi LINII FERRYBOAT.

In Bulgaria nu mai sunt probleme de circa 2 ani de cand politia a facut curat cu pistolul mitraliera printre racketi. In orice caz, cauta sa nu te aventurezi noaptea pe drumuri pe la ei si mai ales NU pe sosele secundare. Cu politia lor rutiera te descurci cu 5 sau 10 EUR.

Venetia mi s-a parut superba. Nu vei regreta!

Am luat deja biletele pe o linie greceasca-AGOUDIMOS LINES. Am avut la ei avantajul ca au facut reducere 100% la taxele de carburant ce urmau a fi platite in port: 6E/persoana/masina=18E.
Venetia, Padova, Florenta - visez si sper sa nu ratez mai nimic. Despre Sicilia, Palermo nu-mi spune nimeni nimic? Avem acolo Etna, Siracuza... Vacanta asta este un vis ce va deveni realitate pentru mine. E intr-adevar un lucru pe care daca il fac si apoi mor nu-mi pare rau. Va multumesc mult pentru informatii si poze (LEXXX).
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
GATONISUS-nici o problema. Poate aflam impreuna lucruri noi.
  • danpaulmec

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut, salut !
catre Lexxx, sorin, laurentiu si oricine mai poate da ceva detalii despre traversarea cu ferry dela Bari - igomenitza :
- cat costa cel mai ieftin pt masina mica + 2 pers.(traversare de noapte in principiu)
- cum se pot obtine acele reduceri - discounturi la ferry ?
- dak cineva stie precis k s.a dat drumul la autostrada Igoumenitza? pana unde?
ceva detalii pt cei interesati privind Venetia :
- se poate lasa masina la Mestre (aprox 10km de Venetia), apoi autobuz (2-3 Eu) pana la vaporeto in portul principal din Venetzia.
- buna inform. cu abonam. pe 12 ore ! eu nu am stiut.o, da vreau sa va spun k poti lua din start un bilet dus-intors pana la Insula Murano si pe drum cobori si vizitezi, facand practic intreruperi din statie in statie tot ce te intereseaza atat la dus cat si la intors ! si e perfect valabil si cel mai ieftin (cred vre.o 3 Eu)!
- in Bulgaria antiradarele noastre sunt super ! nu m.a luat nimic si am trecut prin vre.o 8 filtre !
- atentie la drumul catre Ro dupa ce iesi din Sofia : exista autostrada de Burgas. Tineti pe ea drept, pana va arata la stanga Russe. sunt cam 200km de autostrada, deci e ceva bun ! scapi de radare+aglomeratie.
multum. anticipat celor care.mi vor raspunde si drum bun tuturor
dan
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
danpaulmec a scris:salut, salut !
catre Lexxx, sorin, laurentiu si oricine mai poate da ceva detalii despre traversarea cu ferry dela Bari - igomenitza :
- cat costa cel mai ieftin pt masina mica + 2 pers.(traversare de noapte in principiu)
- cum se pot obtine acele reduceri - discounturi la ferry ?
- dak cineva stie precis k s.a dat drumul la autostrada Igoumenitza? pana unde?
ceva detalii pt cei interesati privind Venetia :
- se poate lasa masina la Mestre (aprox 10km de Venetia), apoi autobuz (2-3 Eu) pana la vaporeto in portul principal din Venetzia.
- buna inform. cu abonam. pe 12 ore ! eu nu am stiut.o, da vreau sa va spun k poti lua din start un bilet dus-intors pana la Insula Murano si pe drum cobori si vizitezi, facand practic intreruperi din statie in statie tot ce te intereseaza atat la dus cat si la intors ! si e perfect valabil si cel mai ieftin (cred vre.o 3 Eu)!
- in Bulgaria antiradarele noastre sunt super ! nu m.a luat nimic si am trecut prin vre.o 8 filtre !
- atentie la drumul catre Ro dupa ce iesi din Sofia : exista autostrada de Burgas. Tineti pe ea drept, pana va arata la stanga Russe. sunt cam 200km de autostrada, deci e ceva bun ! scapi de radare+aglomeratie.
multum. anticipat celor care.mi vor raspunde si drum bun tuturor
dan

Noi vom pleca cu "Agoudimos lines" din Igoumenitsa la ora 1 am. Traversarea dureaza 9,5-10 ore aproximativ 200 km.
Biltele sunt pe mai multe categorii de pret si confort: on deck, fotoliu avion, camera de 4 persoane(stai la comun cu necunoscuti), camera 2 pers inside- cu/fara dus, dar cu WC, camera 2 pers outside- cu/fara dus dar cu WC, camera 2 pers outside- lux. Noi am ales camera 2 pers inside cu dus. Inside/outside se refera la faptul ca cele outside au ferestre si sunt dispuse pe exteriorul vasului. Pretul platit de noi a fost 266 E- 106 E/pers + 54 E/masina. Pentru ca s-a facut rezervarea cu mult timp in avans, inclusiv plata integrala am beneficiat de un discount de 18E reprezentand taxa de carburanti 8E/pers/masina. In concluzie cel mai ieftin bilet este "on deck", pretul masinii este acelasi. Discountul il obtii daca faci plata biletelor integral si in avans. Nu te baza ca gasesti bilete la fata locului in ziua imbarcarii, stiu sigur ca nu.
Pentru mai multe detalii intra pe situl Agoudimos lines. Preturile de acolo sunt destul de exacte. Depinde mult perioada in care faci traversarea- in plin sezon preturile cresc cu aproape 40%.
Skip ads

  • viorica.mititelu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Draga Sorin, tu pleci in italia pe 30 iulie 2007 dupa cate am inteles si ti-ai luat bilete la feribot prin cunostinta ta daca tu te intorci pina pe 15 august te rog spune-mi si mie care sunt preturile la ferribot si daca gasesc la fata locului.
eu trebuie sa plec pe 18 august in italia -Salerno portul bari sau brindisi la o sindrofie si nu plec singura plec cu tot familionul cu 2 masini in total 9 persoane
si te rog credema ca sunt stresata d.p.v. al biletelor de traversare cu feribotul .
Si daca nu-ti cer prea mult ai putea sa-mi trimiti un mesaj pe tel 0740 131 125 sau viorica.mititelu@tvr.ro care sunt pretuile si daca gasesc.


Multumesc Sad
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
viorica.mititelu a scris:Draga Sorin, tu pleci in italia pe 30 iulie 2007 dupa cate am inteles si ti-ai luat bilete la feribot prin cunostinta ta daca tu te intorci pina pe 15 august te rog spune-mi si mie care sunt preturile la ferribot si daca gasesc la fata locului.
eu trebuie sa plec pe 18 august in italia -Salerno portul bari sau brindisi la o sindrofie si nu plec singura plec cu tot familionul cu 2 masini in total 9 persoane
si te rog credema ca sunt stresata d.p.v. al biletelor de traversare cu feribotul .
Si daca nu-ti cer prea mult ai putea sa-mi trimiti un mesaj pe tel 0740 131 125 sau viorica.mititelu@tvr.ro care sunt pretuile si daca gasesc.


Multumesc Sad

Imi pare tare rau dar abia azi am intrat pe forum - m-am intors oricum pe 19 aug. Erau curse la care mai puteai prinde un loc dar e riscul prea mare in august pentru ca sunt in concediu italienii iar 90% dintre calatori ei sunt. In alte luni - nici o problema sa gasesti bilet pe loc.
LEXX - Ai avut dreptate au dat drumul la autostrada dar sunt decat 30 km spre Ioanina.
Vacanta asta mi-a indeplinit unul din visele mele. Va doresc din suflet sa va puteti indeplini dorintele la care acum doar visati ca sa puteti intelege multumirea, fericirea, satisfactia pe care o traiesc eu acum.
Traversarea Bulgariei - OK.
Grecia-
Am stat 1 zi la Paralia Katerini (nimic iesit din comun-plin de romani-dragut dar nu as face o vacanta acolo) si o zi la KalambaKa- Meteora (superb- nu-ti poti reveni din admiratie). Igoumenitsa un oras cochet. Ferry-ul avea plecarea la 12pm 31 iulie si a pecat la 2,30 am 1 aug. Trebuia sa fie in Bari la ora 10 am si am debarcat la 13.30 pm.
Italia
Am continuat drumul spre Palermo si am ajuns la 11.30pm acolo. Atentie marita in sudul Italiei la indicatoarele de intrare/iesire autostrada si opriti si intrebati cat puteti de des. Am intalnit indicatoare de obligatoriu la dreapta si obligatoriu la stanga unul langa altul, semafor cu verde si rosu aprins in acelasi timp, iar in Mestre/Venetia la intoarcere m-am luat dupa indicatorul lor de intrare pe autostrada spre Padova si dupa 15min am ajuns de unde am plecat. am mai bajbait 15min si tot nu am gasit autostrada a trebuit sa ma duc pe drumul national.
La Mesina aveti grija pe ce bac va urcati. Sunt bac-uri pentru masini, camioane.. si bac-uri care pe langa astea imbarca garniturile de tren-sunt mai rapide dar mai rare. Astia au ajuns la concluzia ca e mai bine sa traverseze de pe peninsula pe insula trenul cu totul decat sa traverseze decat calatorii.
Au urmat 250 km din care cel putin200 eram cand pe poduri cand in tunele.
Palermo e un oras superb cu multe muzee, dom, catedrala, opere, porturi. Intre suburbia Isola de le femine (unde am stat)- vest si Cefalu - est sunt 53 km.
Am fost socat de faptul ca daca nu mancai pana la max ora 14 ramaneai nemancat pentru ca inchideau tot (nici de baut nu mai gasesti-apa) si mai deschideau la 18 pana la 21. Dimineata la 11 sa zicem nu te poti duce la restaurant sa comanzi friptura pentru ca pana la 13 se serveste micul dejun, aperitive reci, etc.
Sfat - plecati de acasa cu provizie de apa, sucuri, bere. Eu nu am gasit decat intr-un supemarchet doza de coca-cola de 0.33 la 1.5 euro pe strada e 2.5 euro, apa- 2.5 sticla de 0.5 l.
Am stat la plaja (2 sezlong+2 umbrele=17 euro/zi) pana pe 9 aug.
Pe 10 am plecat spre Napoli, Pompei. Dupa ce am vazut situl arheologic mi-a rasunat in cap o vreme intrebarea: Nu cumva suntem mai inapoiati decat erau astia acum 2000 ani?
Pe 12 la amiaza ne-am cazat la Roma - 110 euro/noapte
Au urmat 3 zile de vis Vaticanul, Colloseumul, Columna lui Traian, Fontana di Trevi, Piata Spaniei, Boca de la Verita, Castelul S'Angelo. Daca ajungeti pe acolo nu ratati Muzeul Vaticanului cu Capela Sixtina. Face cat restul Romei la un loc. Fiti foarte bine pregatiti financiar. Eu am fost punga stransa si tot am lasat acolo 1100 euro.
Pe 15 am plecat spre Livorno - Pisa (Piata Miracolelor- 3 ore sunt suficiente) - Mestre/Venetia.
2 zile in Venetia - Vizitati neaparat Palatul Ducilor daca vreti sa vadeti adevarata Punte a suspinelor nu pe cea comercial numita asa.
Pe 18 dimineata la ora 7 am plecat spre casa. La ora 21 eram in Arad dar dupa 5 Redbul, 4 cafele, 2l cola eram zmeu si am continuat drumul. A doua zi la 8 am eram acasa in Fieni/Targoviste. Nu as mai face vreodata greseala asta.
Am contorizat in total 6100 km. CB zice: consum mediu 5.1, viteza medie 78.
AAA...in Italia era cel mai scump carburant din tot traseul.
O sa revin cu niste poze.
Concediu placut sau... sa va fie de bine!
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Iata si ceva poze:

METEORA



IGOUMENITSA



OCROTITOAREA ORASULUI PALERMO SI A MARINARILOR



CARTIERUL MAFIEI - PALERMO



PALATUL REGAL - PALERMO



OROLOGIUL DIN MESINA



POMPEI






ROMA / VATICAN





















COMPLEXUL MUZEAL PISA



VENETIA




  • nechita.marian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Citeam pe forum ca ar fi un traseu cu ferry-ul din Igumenitsa pana la Bari de 12 ore, dar vad pe harta ca ar fi si un alt traseu mai scurt, respectiv Kerkyra (E90/E55) - Brindisi (Italia). Ce informatii imi puteti da despre acest traseu?
  • fara

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
igumenitsa - brindisi cu ferry este ok, dureaza cam 10 ore si este sensibil mai ieftin decat pana la bari Shocked
  • IOVANOVICI

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
<sorin> a scris:OPEL CORSA 1,3 CDTI 90 CP 5 USI 2007
[b] Buna! Va rog sa ma scuzati dca intervin , dar as vrea si eu sa imi spuna cineava daca a fost pe plaja din Palermo,sa imi spuna si mie cum e .Merg anul acesta in 15.iulie si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.Merg cu copil mic de 2 ani si chiar nu am timp de vizite ci doar de relaxare.Nu am nevoie decat de apa si nisip.ATAT!Va rog din suflet sa imi spuna cineva care stie cum e plaja acolo.Va rog sa ma contactati pe mailul meu GORDANAMGO@YAHOO.COM./ MERSI!!!!!!


Vreau sa plec in vara asta in Sicilia. Am ales o ruta mai costisitoare prin Bulgaria-Grecia feribotul Igomenitsa-Bari apoi Palermo pentru ca am avut discutii cu doamna care considera ca vom avea un concediu ratat din start daca mergem cu masina. Zice ea ca ne vom intoarce mai obositi decat am plecat.
Drept urmare am ales aceasta ruta in ideea in care plecam pe 30 iulie din Targoviste la ora 4 am si sper sa ajungem in Grecia la ora 18 pm. As mai face in Grecia aprox. 100km si ne-am caza.
A doua zi (31 iulie) vrem sa vizitam Meteora pana pe la ora 14 pm si sa plecam spre Igoumenitsa -250km de drum foarte greu de munte, serpentine, fara parapeti etc. Sper sa ajungem seara pe la 20 pentru ca la ora 24 este plecarea feribotului spre Bari (am deja biletele luate de un amic grec-266E).
Ajungem in Bari pe 1 august la ora 9,30 am si sper ca pana la ora 22 pm sa acopar cei 730 km pana la Palermo. Avem acolo rezervata o vila cu plaja privata pentru 10 zile. La intoarcere o vom lua prin Roma-Padova pentru ca vrem sa vizitam o zi si Venetia si Florenta. Am inteles ca parcarile costa enorm in Venetia (30E/ora) drept pentru care vom lasa masina la niste prieteni in Padova si vom merge cu trenul.
Restul traseului clasic Austria-Ungaria.
Vreau cat mai multe detalii despre traseu in cazul in care ati mi fost pe el (fie chiar si pe bucati din el). Ma sperie foarte tare gandul traversarii Bulgariei si feribotul pentru ca am rau de mare.
Nu am prea vazut pe aici impresii despre Italia. Spuneti-mi cate ceva va rog.
Multumesc de pe acum celor care se vor arata interesati in a ma ajuta.
Vacanta placuta si voua!

  • IOVANOVICI

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna !Va rog daca stie cineva cum e plaja in Palermo.Plec in 17.07 2009 pentru vreo 3 saptamani si nu stiu la ce sa ma astept!
MERSI!

<sorin> a scris:OPEL CORSA 1,3 CDTI 90 CP 5 USI 2007
Vreau sa plec in vara asta in Sicilia. Am ales o ruta mai costisitoare prin Bulgaria-Grecia feribotul Igomenitsa-Bari apoi Palermo pentru ca am avut discutii cu doamna care considera ca vom avea un concediu ratat din start daca mergem cu masina. Zice ea ca ne vom intoarce mai obositi decat am plecat.
Drept urmare am ales aceasta ruta in ideea in care plecam pe 30 iulie din Targoviste la ora 4 am si sper sa ajungem in Grecia la ora 18 pm. As mai face in Grecia aprox. 100km si ne-am caza.
A doua zi (31 iulie) vrem sa vizitam Meteora pana pe la ora 14 pm si sa plecam spre Igoumenitsa -250km de drum foarte greu de munte, serpentine, fara parapeti etc. Sper sa ajungem seara pe la 20 pentru ca la ora 24 este plecarea feribotului spre Bari (am deja biletele luate de un amic grec-266E).
Ajungem in Bari pe 1 august la ora 9,30 am si sper ca pana la ora 22 pm sa acopar cei 730 km pana la Palermo. Avem acolo rezervata o vila cu plaja privata pentru 10 zile. La intoarcere o vom lua prin Roma-Padova pentru ca vrem sa vizitam o zi si Venetia si Florenta. Am inteles ca parcarile costa enorm in Venetia (30E/ora) drept pentru care vom lasa masina la niste prieteni in Padova si vom merge cu trenul.
Restul traseului clasic Austria-Ungaria.
Vreau cat mai multe detalii despre traseu in cazul in care ati mi fost pe el (fie chiar si pe bucati din el). Ma sperie foarte tare gandul traversarii Bulgariei si feribotul pentru ca am rau de mare.
Nu am prea vazut pe aici impresii despre Italia. Spuneti-mi cate ceva va rog.
Multumesc de pe acum celor care se vor arata interesati in a ma ajuta.
Vacanta placuta si voua!

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR