Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Ovi06

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Va salut!
Aveti idee care ar fi dezavantajele anularii Egr-ului?
Am o problema cu senzorul Egr de presiune de la galeria de admisie..din cauza egr ului mi se depune “negreala”..mecanicul mi a recomandat anularea egr ului
Ce parere aveti?
Multumesc!


MODEL: Corsa 2008
MOTOR: 1.3 DTH -90 cp -2008
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

parerea mea este ca mecanicul tau NU are experienta si studiile INGINERILOR COMPANIEI OPEL, care au avut un motiv anume sa conceapa si sa realizeze motorul de la corsa ta in acest fel.

probabil consideri ca acei ingineri vor banii tai in schimbul unei rable...daca e asa atunci asculta de mecanic, anuleaza EGR.

o intrebare: toate corsele 2008 cu motorul de 1.3DTH au EGR anulat?

masina e a ta....ca si alegerea! (literle mari scrise in prima fraza nu sint intimplatoare...)
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Operatia de anulare EGR este revesibila ,el poate fi anulat cat si reimplementat in soft.In unele cazuri este mult mai benefica anularea acestuia (mai ales in cazul motoarelor cu un grad avansat de uzura).Poate fi o solutie temporara pana la remedierea celorlate probleme care duc la functionarea defectuoasa a acestuia.Dezavantajul este ca masina nu se va mai incadra in normele de poluare pentru care a fost certificata.
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
NU anula EGR !
Cumpara unul original nou care te va tine cel putin 100.000 km daca stii sa mergi cu un diesel ,daca schimbi uleiul la maxim 12.000 km ,daca pui filtre de origine sau apropiate calitativ .
Tote dieselurile produc mazga in zona de egr .

Eu pe corsa am inlocuit egr la 110.000 km am pus unul nou tot gm am 174.000 km fara nici o problema.

Succes in aleagea solutiei optime.
Skip ads

  • deleted-113157

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand sa il anulezi. L-am avut anulat, cu admisia curatata de calamina si depuneri si a ramas curata de-a lungul timpului. Ref la normele de poluare la ITP nu iti masoara cantiatea de oxizi de azot, ci cantitatea de CO2. In principiu daca ai admisia curata si amestecul carburant este facut corect ( nu ai alte probleme cu senzori, MAF samd), iese chiar mai bine la testele de poluare decat daca ar avea EGR-ul activ.
  • Ovi06

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi....
Cel mai bine il anulez...macar temporar, sa vad cum se comporta.Daca scoate fum rau sau nu mai merge cum trebuie, il schimb cu unul nou
Stiu ca are rolul lui si nu este pus degeaba pe masina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR