Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ZMihai778

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut! Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
De vreo 2 sãptãmâni am observat ca aerul condiționat nu mai e la fel de rece in partea șoferului ca cel de la pasager.. Se poate sa fie compresorul stricat, sau o problema de soft, sau prea putin freon?
Multumesc anticipat!


MODEL: Opel insignia sport tourer cdti
MOTOR: 2.0 160 cp
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
daca ar fi fost compresorul defect sau prea putin freon nu ar fi functionat deloc.Dvs spuneti ca este o diferenta de temperartura,ceea ce arata ca problema se datoreaza voletilor de dirijare a fluxului de aer.Ei pot functiona defectuos fie din cauze hardware ,fie software.Daca este software ,scapati mai ,,usor",se face SPS.Daca este hardware,pentru a avea acces la actuatorii voletilor este necesara demontarea plansei bord pentru a elimina cauzele care determina functionarea necorespunzatoare,cu costurile de rigoare.
  • tomy69

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mai e o posibilate si prea putin freon, am patit-o, ce-i drept era invers, mai rece la sofer si mai cald la pasager, dar ca si un prim pas, eu personal as umple instalatia cu freon + verificare instalatie daca scapa undeva.
  • ZMihai778

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos de ajutor! Voi încerca întâi varianta software, iar dupa voi face si service clima..
O zi frumoasã!
  • DonCreAtive

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
La mine este o problema cu electrovalva din compresor. Nu functioneaza in parametrii corespunzatori, cand baga rece, cand nu. Dovedit cu aparatele de la service de clima.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR