Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am intampinat o problemã. Dacã apasã pedala de accelerație pânã la fund când sunt doar in treapta a 5a sau a6a la 1800 rot/min, imi apare ca mesaj pop up: "putere redusã, reduceti utilizarea ambreajului". Am fost la opel in germania (aici locuiesc) iar pe tester nu apare nici o eroare. Mi.au zis ca au mai întâmpinat problema aceasta la motorizarea pe care o am si eu, si rezolvarea ar fi prin schimbarea kitului de ambreaj (1500€). M.am uitat pe forumul opel din germania si am vãzut cã mai sunt persoane cu aceeași problemã chiar cu km mai putini ca mine (Eu am 27.000). Si ca au rezolvat prin schimbarea kitului de ambreaj, contra cost, deoarece ambreajului este considerat consumabil . Nu sunt de acord indifernt ca e consumabil sau nu, sa trebuiascã schimbat la nici 30k km. Partea interesantã e ca pe forumul opel din uk, https://insignia-drivers.uk/...rformance-Warning
colegii au scris ca de fapt problema ar fi pozitionarea senzorului ambreajului si ca s.ar rezolva doar prin repozitionarea aceatuia. Nu as vrea sa plãtesc 1500 € doar pt o diagnosticare greșitã. Aștept sfaturi si pãreri !




MODEL: Insignia 2017
MOTOR: 2.0 cdti 170 cp
Skip ads

  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Le poți cere diagnosticarea kitului de ambreiaj înainte sa îl schimbe sau te poți duce și la alta reprezentanta. În mom in care le ceri sa demonteze kitul le ceri sa alinieze senzorul dupã care dacã ești convins ca e de la senzor le ceri sa monteze la loc kitul de ambreiaj original. În momentul în care a fãcut lucrul asta dacã nu se mai manifesta problema email la opel și reclamație!

Oricum o dai kitul de ambreiaj e considerat consumabil la fel ca și bateria mi se pare și se asigura cred ca garanție doar în primele luni sau limita de km care intervine prima.
  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare din nou! Dupã lupte seculare, în sfârșit s.a rezolvat problema. Azi am avut programare la opel pentru ultima varianta de soft. Acum daca accelerez in aceleași condiții, imi apare doar sa schimb viteza in treapta inferioarã, si nu imi mai taie puterea. Pt cei ce nu cunosc tema, dacã apasam pedala de accelerație brusc la podea cand eram subturat (1600-1700), în trepeapta a5 a si a6 a, imi tãia putere si imi apãrea în bord mesajul: "Putere redusã. Reduce util. Ambreaj" inițial cei de la reprezentanta vroiau sã îmi schimbe kitul de ambreaj. (1500€). Insgnia B 2.0 D 170cp .
  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
SAncuta, dupa parerea mea, "problema" nici macar nu ti-ar fi aparut daca in loc sa apesi pedala de acceleratie brusc la podea cand erai subturat (1600-1700), în treapta a5 a si a6 a (conform spuselor tale), ai fi retrogradat macar o treapta-doua si apoi ai fi continuat sa accelerezi. Sa apesi pedala de acceleratie brusc la podea in tr. 6 la 1600 rpm e ca si cum ai incerca sa pleci de pe loc cu tr. 3. Experimentezi exact lipsa de putere de care te plangi tu in situatia ta. Daca insisti, ai sanse sa reusesti, dar vai de motorul ala... Nu degeaba cutiile automate retrogradeaza chiar si 3-4 trepte deodata atunci cand accelerezi brusc (kick-down).
Ce ma face sa spun asta: cred ca de fapt ai interpretat gresit mesajul afisat (probabil si din cauza traducerii precare in lb. romana a interfetei Opel). "Reduceti utiliz. ambreiaj" nu vrea sa spuna "Reduceti utilizarea ambreiajului". Nici nu are sens - cum adica sa reduci utilizarea ambreiajului, sa-l utilizezi mai rar sau ce? Il utilizezi ori de cate ori ai nevoie. Logic, nu? Mai degraba vrea sa spuna "Retrogradati utilizand ambreiajul", adica exact ce incercam eu sa-ti sugerez mai sus. Era interesant daca cineva ar fi intampinat aceeasi situatie si ar fi avut limba masinii setata in engleza, germana, etc. cum ar fi sunat avertizarea?
De regula in situatii de genul asta (motor subturat) se afiseaza pe displayul central sugestia de schimbare a treptei de viteza sub forma de cifra (3 - 4 etc) insotita de o sageata care iti indica sa retrogradezi in treapta respectiva (adica ce spui tu ca ti s-a "rezolvat" prin update de soft).
Sper ca m-am facut inteles, nu vreau sa par stie-tot sau lipsit de respect.
Drumuri usoare!
Skip ads

  • SAncuta

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut..sa nu crez ca obișnuiesc sã conduc asa.. eu am descoperit din greseala avema setat pilotul automat la 150km/h, iar masina din fața mea incetinise pana pe la 85, 90, dupã care mi.a eliberat banda.. atunci am vazut prima oara in momentul in care mașina singura a încercat sã urce repede la 150... dupã care am incercat sa reproduc conditiile in care mi.a aparut mesajul si asa am dat de eroare ... Si la o cautare pe google.. am gasit foarte multe persoane cu problema aceasta.. spre surprinderea mea( si a ta) cei de pe forumul opel.de si-au schimbat chitul de ambreaj pe banii lor (1500).. la fel și o parte din colegii de pe opel.uk .. sincer nu ma afecta cu nimic, asa cum spui si tu, la un stil normal de condus.. drept dovadã abia la un an dupã achiziție am descoperit, cum am spus din greșalã, eroarea respectiva.. însã ma deranja psihic ca la o mașinã de nici doi ani, sa stiu ca ceva nu este ok, plus, cum am scris si mai sus, cei de la reprezentanta ziceau ca e stricat chitul de ambreaj. De accea v.am spus si vouã, dacã cumva întâmpinați aceastã eroare, sa nu va ușurați de 1500 €.
Aici puteți citi, cei ce înțelegeți germanã, cum si.au rezolvat nemții problema pe banii lor. Sãnãtate și drumuri bune!
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca a experimentat cineva...in Romania problema cu ambreiajul este solutionata pe garantie?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
problema asta apare si la Insignia A.
daca ai 50 Km/h si esti in treapta 6 poti sa apesi acceleratia pana iesi prin podea nu o sa miste deloc ba chiar "da in nas".
este inca o masura de prevenire a uzurii motorului si chiar un ajutor pentru cei ce nu stiu sa foloseasca o cutie manuala.
ma bucur ca are si avertizare pe afisaj.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
E adevãrat ce zici dar totuși de ce s au schimbat ambreiaje în garanție la problema semnalata. Înseamnã cã s a admis a fi un defect.
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
E adevãrat ce zici dar totuși de ce s au schimbat ambreiaje în garanție la problema semnalata. Înseamnã cã s a admis a fi un defect.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
stii poveste cu ala care s-a dus la reprezentanta sa schimbe uleiul? a vorbit la receptie, totul OK si au zis ca il suna ei cand este gata
a parcat masina nu avea ce sa faca si a asteptat in masina cu scaunul lasat si a adormit omul.
dupa un timp a fost sunat ca masina este ga sa vina sa o ridice.
eu zic ca daca apare un mesaj de genul asta si nu esti sigur treci masina pe manual adica scoti ESP ABS ...si tot ce mai ai pe acolo si o calci. daca merge mai ai o testare banala si anume la 60KM/h apesi la blana acceleratia in viteza 4 daca te baga in scaun nu ai problema mecanica.
asa se testeaza un ambreiaj la orice masina cu cutie normala.
  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
iulius a scris:problema asta apare si la Insignia A.
daca ai 50 Km/h si esti in treapta 6 poti sa apesi acceleratia pana iesi prin podea nu o sa miste deloc ba chiar "da in nas".
este inca o masura de prevenire a uzurii motorului si chiar un ajutor pentru cei ce nu stiu sa foloseasca o cutie manuala.
ma bucur ca are si avertizare pe afisaj.


Daca ai 50 Km/h si esti in treapta 6 problema nu e la masina, ci la sofer. Pentru cine n-are habar, sa incerce sa plece de pe loc cu o bicicleta pe foaia mare si pinionul cel mai mic, sa simta pe pielea lui la ce supune el motorul masinii atunci cand ii cere sa accelereze la viteza mica in treapta superioara...
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pentru cei ce au cat de cat habar de mecanica nu se poate defecta un ambreiaj in felul asta.
poti sa ai rulmentul defect si atunci se aude zgomot, poti sa ai volanta defecta si atunci zici ca se rupe motorul poti sa ai placa de presiune defecta si atunci nu mai intra in viteza poti sa ai discul defect si atunci patineaza.
Dar in nici un caz nu se manifesta asa.
si hai sa fim seriosi cate cazuri de ambreiaj defect pe bune la o masina de top noua.
pana sa aiba o cutie inteligenta si afisaj nu am auzit ca opelul sa aiba probleme de genul asta.
cei care schimba ambreiajul se aleg cu unul de calitate inferioara (piesa de schimb nu este la fel ca cea originala) iar baietii de la service se aleg cu o manopera buna si cu un disc bun de pus la altul.(in mod sigur nu ti-l da pe ala de pe masina daca il ceri)
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pe forumul din UK e scandal mare pe tema asta... Se duc bãieții peste reprezentante sa le schimbe ambreiajele în garanție când apare mesajul asta...
  • CMarin96

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Intampin si eu o problema asemanatoare.

Am pana acum doua cazuri in care motorul nu are putere. In treapta a patra la 100-110km/h, accelerez, motorul se tureaza f mult (ajunge si la 5000rotatii) dar viteza nu creste. Nu am primit niciun mesaj in bord. S-a intamplat la o saptamana distanta, intre timp am mers prin oras (70-80km/h) si afara(140-160km/h) si nu au fost probleme.

Am fost la service Opel, au mers cu masina si au zis ca trebuie schimbat ambreiajul si daca este cazul si volanta.
Am fost la alt service, au facut acelqsi test in mers cu motorul turat puternic si nu au fost probleme, au zis sa nu schimb nimic.

Insignia 2016 B20DTH

Multumesc frumos pentru orice sugestie. Cum sa procedez in continuare?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la o masina de 5 ani este posibil.
cati km are masina?
real nu pe afisaj.
se pune o interfata pe masina si se verifica filtrul DPF si se vede imediat cati km are.
daca nu se vede este umblat si nu mai avem ce discuta.
dupa 250k ambreiajul te poate lasa oricand.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR