Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Eu dupa ce am arata pozele, mi s-a spus la fel ca este normal. Mie nu prea mi se pare normal si m-am uitat in manualul masinii la pagina 223 daca nu ma insel, spune clar ca la rece, nivelul de antigel trebuie sa fie intre minim si maxim. Nu spune sa fie sub.
Intre timp, temporar si pentru siguranta am completat pana la minim cu apa distilata, desi in manual spune sa pui apa de la robinet, si ma pregatesc sa il schimb pe tot cu acel Dex-Cool
Skip ads

  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut!

Intrucat vine iarna si multi (sper) ca-si verifica nivelul antigelului, reincarc informatiile mentionate in primul post.

Catalogul celui face antigel pentru PSA:

https://www.smb-auto.com/cat...arflip-df_4647/1/

Sunt 2 variante de antigel: galben si albastru inchis: unul la -25 altul la -35. Unul pentru Opel, altul pentru Peugeot. Ambele sunt omologate. Se pot amesteca culorile.


P.s Cei care au luat de la dealer si are culoarea roz/rosu, nu e panica: e varianta de -30grade. Dar toate cele 3 culori sunt OAT G12/G12+.


  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut.Eu aveam la minim antigelul si am comandat la reprezentanta dupa seria de caroserie(motor 1.2 benzina 130cp automata).Mi l-au trimis pe cel din imagine care a venit deja diluat.
Pret: 42 lei, transportul a fost gratis, fiind in Bucuresti.Sorry pentru imaginea stramba, eu cand am incarcat-o era dreapta.


  • ASindila

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutari.Este ok acest antigel? (opel grandland , 2019,1.2 14.000km)
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
da este ok
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
ASindila a scris:Salutari.Este ok acest antigel? (opel grandland , 2019,1.2 14.000km)

da e ok, dar vezi ca este concentrat. Tb sa il diluezi 1 la 1
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am început recent sa am iar probleme cu antigelul. Am observat acum o luna ca a scãzut sub minim, am completat. 1 sãptãmâna mai tarziu, iar sub minim, iar am completat și tot asa. Ultima oara am completat acum 1 sãptãmâna, astãzi am gãsit bazinul complet gol. Antigel cumpãrat din reprezentanta. Nu exista balta sub masina si nu pare ca ar curge. Când deschis capacul de la bazinul de antigel, se evapora f mult antigel, capacul e chiar sub presiune ca la o sticla de apa mineralã. A mai patit cineva? Sa fie antigelul de proasta calitate?
  • Cherpedel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2019 EB2ADT 110CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2022

  • Mesaj Privat
1.2 110HP Am schimbat tot lichidul (sau aproape tot , au iesit vreo 5 litri dupa ce l-am si suflat cu aer comprimat). Am bagat Antigel concentrat G12, Gelsol, tip D, rosu, 1 litru amestecat 1:1.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR