Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Cristi_d0208

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Grandland X 1.2 turbo benzina, cutie automata cumparat nou din reprezentanta din Romania in iunie 2019. Masina are la momentul actual 4700 km si momentan sunt foarte multumit exceptand problema pe care urmeaza sa o descriu.
Am observat ochiometric faptul ca pe puntea fata garda(spatiul liber) de la roata stanga fata la aripa pe verticala este mai mica decat cea de la roata dreapta la aripa. Am facut masuratori cu ruleta precum cele din foto atasate iar acest lucru s-a confirmat sub forma unei abateri de aprox 1,5 cm. In urma unei verificari la reprezentanta Iasi - Casa Auto mi s-a spus ca este o diferenta nesemnificativa cauzata probabil de tasarea asimetrica a unor elemente/bucse din cauciuc ... si ca nu lipsesc spire din vreun arc si nici nu e vreun amortizor curs.
Am masurat de asemenea la un Grandland nou din showroom care prezenta de asememea o diferenta intre partea stanga si partea dreapta situata tot in marja de aprox 1,5 cm. In concluzie totul e ok au spus cei de la Casa Auto Iasi, ca e normal ca in urma unor incarcari inegale sa apara astfel de diferente....
A mai observat vreun alt posesor de Grandland aceasta problema si daca da, a facut ceva in sensul asta pentru a o remedia? Mie nu mi se pare normala situatia cata vreme la alte masini comparabile ca si clasa/gabarit nu observ sa fie discrepante de genul acesta. Atasez foto pentru a se intelege la ce ma refer mai exact.


MODEL: Grandland X
MOTOR: 1.2 turbo benzina 130 cp
Skip ads

  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Logica mea spune ca toate drumurile au o anuminta inclinatie care sa perimita drenarea apei. Un producator care se respecta ar trebui sa compenseze aceasta inclinatie prin unghi de fuga, garda la sol, etc.
Ceea ce ai descoperit tu mi se pare oarecum normal, masina sa stea dreapta pe un drum inclinat.
P.S. Tu ai prea mult timp liber la dispozitie.
  • Cristi_d0208

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu prea sta in picioare ce spui. E ca si cum in loc sa pui jgheaburi si burlane la o casa construiesti casa inclinata ca sa se dreneze apa...Detii un astfel de model? M-ar interesa un posesor de OGX sa-mi impartaseasca informatii despre masina lui cu privire la subiectul postarii mele...poate e o problema generalizata care-ar face obiectul unei campanii de rechemare in service.
Pareri proprii nefundamentate pe nimic nu ajuta in nici un mod. Cat despre timpul meu liber mult sau putin. nu cred ca face obiectul acestui forum.
  • Adrian_68

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Eu am masurat la mine si nu am diferentele astea. Cu abaterea data de pozitia ruletei, am maxim 5 mm diferenta. Si zic de abaterea pozitiei ruletei deoarece si din pozele tale se vede ca ruleta are pozitii diferite fata de orizontala. In special la prima poza. Cel mai bine la masuratoare ar fi sa folosesti si un boloboc (bula/nivela).
Skip ads

  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am mãsurat și eu acum și la mine e diferențã de 2mm .Stânga e mai lãsatã fațã de dreapta.Nici nu imi dãdeam seama dacã nu ziceai.WTF...
  • Cristi_d0208

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La 2 mm e ok..aproape nesemnificativ..1,5 e cu totul alta treaba Sad O sa merg la alta reprezentanta si intre timp am facut o sesizare la centrul asistenta clienti la Opel Bucuresti...vedem ce-o sa fie
  • Adrian_68

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Sa ne tii la curent, te rog.
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Scuze.Am scris 2mm.De fapt,am vrut sã scriu 2cm.
Skip ads

  • cosmincvm

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut,
Acum am ajuns acasã și am mãsurat și eu.
Diferența este de aproximativ 4 milimetri.
La fel, stânga este mai lãsatã decât dreapta.

Cosmin
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Am verificat si eu . E o diferențã se aprox 1cm.
  • Cristi_d0208

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare
Asa cum spuneam am facut o sesizare la Centrul Asistenta Clienti Opel iar acesta e raspunsul pe care l-am primit

,,Ca urmare a sesizarii dvs. la Centrul de Asistenta Clienti Opel Southeast Europe , pe data: 30/09/2019, dorim sa va transmitem urmatoarul raspuns.
Va confirmam faptul ca reprezentantii Opel au fost informati si in cooperare cu reprezentanta in cauza,Casa Auto, au investigat aceast caz.
Conform masuratorilor efectuate de fata cu dvs. aceasta diferenta se datoreaza tocirii elementelor de cauciuc. Elementele de cauciuc se tocesc in timp, din cauza drumurilor si a uzurii, astfel aceasta problema nu este un defect.
Seful de service ne-a informat ca , in aceasta situatie, au masurat si o masina noua Grandland X, sesizand o diferenta de 1.0 cm chiar si la o masina nefolosita.
Consilierii de service au facut si o diagnoza confirmand faptul ca masina nu are defecte tehnice, aceasta diferenta nu este cauzata de un defect la arc sau alte piese.Va asiguram ca tehnicienii de la service-ul Casa Auto sunt autorizati de catre Opel, astfel incat constatarile tehnice si diagnozele efectuate respecta standardele Opel.
In situatia in care si in urma acestor confirmari nu suneti satisfacut de serviciile oferite de catre Casa Auto va puteti adresa oricarui Reprezentant Autorizat Opel pentru o a doua opinie. Un alt dealer Opel poate verifica masina si oferi o noua rezolutie."

Asadar m-am adresat reprezentantei din Bacau,de data aceasta iar luni pe 14.10 am programare in sensul asta. Si celor de-acolo la prima vedere li s-a parut ok tehnic, insa au zis ca sa o verifice mai amanuntit pe standul de directie si geometrie tren de rulare. Va tin la curent
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Îți mulțumim.Nu e normal sã fie așa mare diferența asta.Mai las-o încolo de cauciuc.La toți e aceeași problemã, pe aceeași parte din cauza cauciucului?
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Intradevar pare mare diferenta. Eu am verificat azi dimineata la masina mea veche de 8 ani si are cam 0.5 cm diferenta.
Este foarte posibil ca masina sa fie mai grea pe o parte, dar totusi si suspensia ar trebui sa fie poiectata corespunzator si sa compenseze.
  • Cristi_d0208

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Scuze pentru intarziere. Asa cum spuneam pe 14.10 am fost la reprezentanta Bacau de unde am si luat masina. Aici de fata cu mine in service (ceea ce la Iasi nu a fost posibil) a fost examinata masina ceva mai amanuntit pe un stand de directie insa de asemenea nu a rezultat nici o problema.
Pneurile de asemenea nu prezinta uzura asimetrica ca urmare a unor probleme de geometrie. Totul pare sa fie in ordine pe dedesubt din punct de vedere vizual
asa ca seful de service s-a aratat dispus sa desfacem capitonajele din plastic de la motor pentru a ajunge la acele elemente de cauciuc care ar fi supuse unor tasari si despre care se vorbea in raspunsul de la Centrul Asistenta Clienti pe care l-am prezentat mai sus...
Aceasta operatie ar fi presupus operatii de demontare considerabile inclusiv conexiuni electrice multiple de desfacut ceea ce m-a facut sa o aman poate si din neincrederea ca le monteaza la fel ca noi..si a ramas ca reprezentanta ca solicite un punct de vedere de la Opel Germania ceea ce in paralel o sa cer si eu..
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Deci, rãmâne de vãzut ...
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am verificat ieri la masina tatalui meu. Mai jos cu 1 cm pe stanga spate. Cred ca e ceva normal, desi e dubios.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR