Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • MToma778

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2020

  • Mesaj Privat
La jante! Scuze!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aruncã un ochi:
https://www.e-pneu.ro/blog/c...iile-de-pe-janta/
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Astazi am.luat de la un tip din Sacele ce se ocupa numai de jante si cauciucuri-nu dam nume sa nu semene a reclama-jante de tabla pe 16 4x 108,jante ce erau de pe un citroen c4.Stare foarte buna si pret imbatabil.Deasemeni trebuiesc prezoane deoarece nu se potrivesc cele de pe janta de aliaj.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Jantele de aliaj pe 16 au acelasi ET, 20? Vad ca la Peugeot au 26. Eu am jante de tabla si vreau sa un pe ele gumele de vara si ulterior sa iau aliaj pentru vara.
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
pe janta de aliaj nu am descoperit ce e ET are, am poza dar nu stiu cum sa o atasez.Jantele de tabla au ET 26 dar se portivesc nu ating, am motat pe masina cu pneu 195/65/R16.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Sunt curios ce ET maxim permite masina. In general e ok un +/-5, dar Crossland vine cu o dimensiune rara (sau mai degraba noua) de janta si nu prea se gasesc SH. Dimensiunile 4x108, cu CB 65 vin mai ales la Peugeot si Citroen. Si aici C4 si 2008 au acum ET 20 dar in trecut modelele de la aceste marci aveau, in functie de model, ET cuprins intre 26 si 37.
Aceste diferente fac ca roata sa intre mai in interior sau sa iasa in afara putand genera modificari de aderenta sau manevrabilitate.
E simplu de luat jante noi. Astept pareri privind ET tolerat si marci si modele compatibile.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Am sa comunic cm se comporta masina cand am sa le montez pe toate 4 cu pneu de iarna.Pneurile sunt 195/65/R16 Toyo, acum pe aliaj am aceiasi dimensiune dar Bridgestone
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Am montat cele 4 jante de tabla oe 16 cu et 26.Masina se comporta la fel nu am sesizat instabilitate.Incarcata cu 4 persoane nu atinge in mers.Se potriveste deci si et 26.Daca a mai folost un alt coleg alta dimesiune asteptam impresii
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Deși este varã, încã, mã gândeam ce anvelope sã aleg pentru vara urmãtoare pentru cã cele de pe jante sunt cele de primã echipare, cu ele am cumpãrat mașina. Sunt Bridgestone Turanza cu dimensiunile 195/60/16.
Vreau sã cumpãr anvelopele urmãtoare cu alte dimensiuni.
Din calculatorul de dimensiuni echivalente doresc sã aleg 205/55/16, nu le am pe CIV, dar le trec, deci nu dezbat aspecte legate de legal/ilegal.
Întreb dacã este aici cineva care are aceste dimensiuni 205/55/16 și vrea sã scrie câteva cuvinte.
Mulțumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR