Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • GCristian414

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
As dori sa imi iau jante, insa nu stiu daca de tabla sau aliaj pentru iarna (cauciucuri am), sau sa schimb cauciucurile mereu (afecteaza cauciucurile?).
Am insa mici intrebari:
1. Tabla vs aliaj
2. Senzorii se pot dezactiva pe timpul ierni?
3. Recomandari de jante?

Am Opel Astra J 1.4 Turbo 140 cp, 16x6.5 si cred ca 105x5 (nu am gasit detalii mai multe in cartea tehnica)
Vara am jantele originare de aluminiu si cauciuc 16 x 215 60


MODEL: J 1.4 T
MOTOR: 140
Skip ads

  • Albinoium

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Abia am venit de la cumpãrarea a 4 jenti de aliaj, exact de Opel. Au costat 1600 lei cu cauciucuri bune. Nu folosesc lanțuri metalice, ci textile deci nu are ce sa le roadã. Am verificat la vulcanizare geometria și gata. De multi ani am renunțat la schimbarea anvelopelor pe jenti, cel puțin pentru uzura talonului la atâtea forțãri. Plus cozi și nervi la schimbãri. Așa, le schimb personal când este nevoie. Singurul impediment poate fi lipsa spațiului când stai la bloc.
Cast privește senzorii, nu știu dacã nu are cumva varianta cu senzorul de inclinare și abs fãrã acei senzori de la valvã.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ce senzori de inclinare si abs? Daca pui roti fara senzori de presiune pe janta iti apare martorul in bord.
Jantele au fost noi la 1600 lei cu cauciucuri?
  • GCristian414

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Albinoium a scris:Abia am venit de la cumpãrarea a 4 jenti de aliaj, exact de Opel. Au costat 1600 lei cu cauciucuri bune. Nu folosesc lanțuri metalice, ci textile deci nu are ce sa le roadã. Am verificat la vulcanizare geometria și gata. De multi ani am renunțat la schimbarea anvelopelor pe jenti, cel puțin pentru uzura talonului la atâtea forțãri. Plus cozi și nervi la schimbãri. Așa, le schimb personal când este nevoie. Singurul impediment poate fi lipsa spațiului când stai la bloc.
Cast privește senzorii, nu știu dacã nu are cumva varianta cu senzorul de inclinare și abs fãrã acei senzori de la valvã.

Acelasi model ca a meu? de unde ati luat?
Skip ads

  • Albinoium

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Cred cã nu este voie sa va spun numele concret dar de pe site-ul cel mai mare de vânzãri online. Erau multe oferte cu sau fara cauciucuri. Doar cã eu aveam de iarna deja noi și am luat cu anvelope de vara, evident fara cãutare la ora aceasta. Oricum, eu folosesc 215/50/17 vara și iarna date fiind lanțurile textile. Daca vreți lanțuri metalice, mai bine ar fi pe 16 și cu jenti metal. La finalul manualului de instrucțiuni gãsiți toate combinațiile de jenti/anvelope recomandate. Orice ați alege, va recomand cãlduros sa nu renunțați la lanțurile din portbagaj, textile (clar mai comode și blânde cu mașina) sau metalice.
  • Albinoium

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2019

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Ce senzori de inclinare si abs? Daca pui roti fara senzori de presiune pe janta iti apare martorul in bord.
Jantele au fost noi la 1600 lei cu cauciucuri?

Evit polemicile deci variantele de supraveghere a presiunii in pneuri le puteți cãuta personal.
Referitor la 4 jante noi pe 17 din aliaj, originale Opel cu 1600 lei sunt sigur cã a fost o gluma. Rãspuns final: nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR