Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • DUretia

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Am plecat în concediu tot bine și la locu lui dupã aproximativ 120 km sa aprins masinuta cu cheie în bord și sa plafonat acceleratia la 3000 rpm. Se aprinde sta aprins 25 secunde și se stinge face chestia asa ta din 2 în 2 minute doar cand se încinge motorul. Când apare senzorul în bord se aude un sunet mai grosut la motor venind din partea distribuției când se stinge dispare sonorul distribuția are în jur de 62000 km. Am schimbata recent de 1 sãptãmâna alternator și baterie noi. Acum 7 luni am schimbat electrovalva turbo originala. EGR este anulat fizic plus soft a rãmas blocat pe deschis. La testul cu pedale am 38008 de la bujii. Am o bujie arsa și este blocata nu am reușit sa o desfac și mai am eroarea 50074. Nu am nici o alta eroare sunt la Onești (Bacãu) pana ajung la Brașov nu cunosc pe nimeni aici sa pun un tester pe ea orice sfat este binevenit. Va mulțumesc de ajutor


MODEL: Astra-H
MOTOR: 1.7 cdti 74 KW 2005 dth
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
EGR blocat pe deschis e cam aiurea. Ideea e sa fie inchis mereu.
Fa testul cu pedalele si spune ce erori ai. Frana + acceleratie in podea si pui contactul.
Pentru bujii arse si rupte poti merge la @Bunicu la Urziceni. Merita efortul.
  • DUretia

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
EGR este anulat fizic și soft la testul cu pedale eroare 038008 și 050074 atât erau mai demult erorile
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
De la P0380 si P0500 nu se plafoneaza.
Pune un tester si vezi ce alte erori mai ai pe motor.
Skip ads

  • DUretia

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Asta e și ideea doar ca nu știu nimic prin Onești o sa ma pun sa vad ce service-uri lucreazã mâine sau poimâine sa fac un tester MC. O sa revin cu rezultatul
  • DUretia

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Am fãcut diagnoza
  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Schimba bujia si repune EGR in functiune, un test complet cu OP-COM o sa fie mult mai util decat un delphi universal.
Mai pot fi diodele de la alternator si/sau turbina imbacsita.
  • DUretia

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Cineva care se ocupa cu softuri a spus ca nu este fãcut bine softul de anulare EGR este posibil?
Skip ads

  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Orice e posibil cand modifici ce nu trebuie, inclusiv sa nu iasa noxele la ITP.
  • DUretia

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Culmea ca noxele chiar au ieșit la itp fãcut recent în luna asta
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
EGR este anulat fizic si soft... pai ar trebui sa te intorci catre cel ce-a facut opertiunea de anulare. Sa-i spui ca treci de 3.000rpm adesea si-ti da eroarea asta. Si vezi ce-ti spune omul, poate iti face ceva recomandari pentru motor.

Nu stiu cu ce viteza mergeti voi astia cu masini de 15+ani, dar eu personal nu mai am nicio pretentie de
la o astfel de masina (cu motor de 15+ani) sa o tin la drum lung la peste 3.000rpm. Mi se pare o enormitate sa fac asta daca nu am bagat bani in sistemul de injectie si in motor ca sa-l aduc (dupa 15 ani de exploatare) la un minim necesar acceptat de functionare pentru turatii de peste 3.000rpm.
  • DUretia

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Nu o țin in 3000rpm se aprinde și dacã sta la relantiu și daca merg în 2000rpm și oricum merg cu ea da tind sa cred ca softul este prost fãcut sau nu este fãcut deloc și doar au scos mufã de la EGR și au anulat senzorul
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Du-te inapoi cu masina la cel ce ti-a facut anularea de soft. Egr-ul se anuleaza fizic prin scoaterea racitorului de gaze si anularea soft.
ahappyuser - saracie, al meu opel inca atinge 200 km/h pe gps si vede des turatii de 4000-4500. La sistemul de injectie nu i-am facut nimic in afara de o reconditionare(sau mai spus doar curatare) acum 6 ani si jumatate.
eltecharch - egr-ul nu are treaba cu itp-ul
  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Asta s-o crezi tu, mai citeste care e rolul EGR - poate e pus degeaba sau ca sa nu mai prinzi tu 200 ... pe...GPS Very Happy
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@ahappyuser sa vezi fosta Zafira ( baba din `99) cu motor de 1.6 si 500 000 km, cum faceam drum in DE cu 4000 de ture Very Happy
  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Daca o sa o tina sub 3000 rpm mai schimba odata turbina si esapamentul Very Happy
3000-3500 e idealul la z17dth.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eltecharch a scris:Asta s-o crezi tu, mai citeste care e rolul EGR - poate e pus degeaba sau ca sa nu mai prinzi tu 200 ... pe...GPS Very Happy

Nu are nici o treaba cu itp-ul intrucat nu se in considerare dar uite iti dau alt exemplu de vazut. Spune-mi tu mie de ce 1.8 z18xe nu are egr si nici filtru de benzin in timp ce vectra are... in romania poti merge linistit fara egr... in caz ca nu stiai egr-ul nu sta deschis tot timpul
  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
In Ro se poate si fara catalizator sau DPF, in tarile civilizate e chiar ilegal, dar nu asta era ideea.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
taxi43edy a scris:@ahappyuser sa vezi fosta Zafira ( baba din `99) cu motor de 1.6 si 500 000 km, cum faceam drum in DE cu 4000 de ture Very Happy

Nu neg, doar ca poate erai cu al doilea motor sau dupa vre-o capitala-ceva si nici macar nu stiai de asta.

Incepand cu EURO4 motoarele sunt deja pline de senzori si daca se aprinde vreunul atunci te limiteaza. In cazul in care senzorii considera ca motorul e in plaja normala de functionare poti sa-i dai blana indiferent de numarul de km si probabil ajungi la destinatie cu motorul curs de ulei pe unde a slabit etansarea necesara pentru turatiile alea.

Eu unul merg la maxim 3.000rpm la drum intins, consider ca e suficient o medie de 130km/h si decent pentru o masina de varsta ei.

In ceea ce priveste problema colegului ce a deschis discutia, daca tot e decis sa mearga cu ea la turatii mai mari eliminarea EGR-ului nu cred ca este o solutie, mai degraba inlocuirea acestuia ar fi calea de urmat (se gasesc SH prin dezmembrari la preturi decente).


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Lun 30 Dec, 2019 9:17 am
  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
O medie de 130 km/h nu ai in Ro nici daca mergi tot timpul pe autostrada. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR