Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Are cineva o poza cu spuma produsa de bosch aquateq 10?>
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La capitolul asta, toate sunt o apa si-un pamant, adica mediocre. Fara o lance profi nu obtii rezultate prea bune. Daca vrei spuma ca la spalatorie, trebuie sa mai scoti vreo 200 lei pentru lance.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, eu oricum pulverizez spuma activa cu vermorelul pentru o diluatie recomandata de producator, vroiam doar asa sa vad ce poate lancea aia.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut....as vrea sa imi achizitionez si eu un aparat de spalare cu presiunesi nu prea stiu ce sa iau Very Happy
ce imi recomandati ?....asa pana in 300-400 de lei maxim?
mersi
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bosch Aquatak 10 sau 100 sunt cele mai jos din gama dar au pompa metalica fata de Kaercher care sunt toate cu pompa de plastic. Black & Decker sunt iara destul de Ok...
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cand iti cumperi un aparat de curatat cu presiune trebuie sa stii exact la ce il folosesti. Intre bosch si karcher l-as alege pe ultimul, black&d nu e cine stie ce de el.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un Black&Decker PW1300B dar lancea/bidon pentru spumare cu care vine e ridicola. Pentru mai multa spuma cred ca trebuie schimbat furtunul cu tot cu lance dar sunt sanse mari sa nu se potriveasca cel nou cu apratul. L-am cumparat la oferta, venea impreuna cu un aspirator auto pe care nu l-am folosit niciodata. Cred ca undeva la 220 lei a costat, lichidare de stoc dar pentru banii astia isi face bine treaba. Pentru jegul mare de pe masina, limpezire, curatare anvelope, pavaje, etc. e ok. Pentru o spalare cum trebuie a masinii trebuie aplicata metoda manuala cu manusa de lana sau microfibra si doua galeti sau un aparat profesional altfel ramane inca mizerie/praf pe ea.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Blue_maniak oricum trebuie sa intervi cu o manusa de MF si 2 galeti pentru a spala masina prin metoda celor 2 galeti, asta in cazul in care ti la masina ta, pot sa ai presiune si 300 litri pe secunda, road filmul tot va ramane pe caroserie, numai sa dai cu spuma activa- road film remover dar aia poate sa atace vopseaua. Spalarea cu metoda celor 2 galeti si o manusa de mf e sfanta!
Skip ads

  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
de folosit vreau sa il folosesc pentru a spala masina....
si eu m-am gandit la un bosch aquatak 100...
ce ziceti si-ar face treaba?lancea pentru spumare trebuie neaparat schimbata?(normal daca vreau spuma calumea Smile )si daca da cam la ce pret este o lance cat de cat buna?
mersi
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai ii vad pe cei de la spalatorie care baga spuma activa la greu, "sa iasa curata dom'le". Cu un aparat profesional si spuma iese ok dar asa cum ai spus si tu e clar ca afecteaza straturile de protectie ale vopselei si sunt sanse sa albeasca si plasticele.
Orientativ, pe undeva pe la 200 de lei e o lance ok.
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@blue_maniak: cei de la spalatorie baga spuma la greu cu ajutorul unui compresor, niciodata nu o sa obtii aceeasi spuma acasa. Ca sa iti curete destul de bine incat sa nu fii nevoit sa folosesti manusa, iti trebuie un aparat cu o presiune minima de 120 bari. La aparatele bosch nu se gasesc in magazine lanci de schimb, doar in service-uri si numai pe comanda.

@bn-04-amj: Lancea nu are nicio legatura cu spuma, ea doar curata. Pentru spuma trebuie sa folosesti bidonasul din dotarea aparatului (il umpli cu spuma activa, diluata sau nu, depinde de caracteristicile aparatului), care se pune in locul lancei.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Spuma activa nu deterioreaza nici lacul si nici plasticele.Ci doar soda care o pun cei de la spalatorii in aceasta spuma pentu a spala.
Spuma activa se foloseste doar pentru prespalare.Deaceea nu are putere de curatare prea mare.Dar cum la spalatorii se poarta cantitatea si nu calitatea se adauga soda caustica pentru ai mari puterea de curatare.
Cu un aparat de presiune si aditionalele speciale se poate crea o spuma activa la fel ca la spalatorie daca nu chiar mai buna.
Skip ads

  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@alexandru_ionut@ scuze eu la ala ma refeream dar nu m-am exprimat corect Laughing imi cer scuze Embarassed
dar am citit pe topic ca sunt unii care si-au schimbat lancea si am crezut ca este vorba de acel bidonas Laughing
si apropo de ce sa schimbi lancea?
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Spuma activa ataca lacul si plasticele daca este lasata mai mult de 2-3 min pe masina (si daca este foarte concentrata), mai ales daca nu este curatata inainte cu un jet de apa. Eu nu am mai vazut nicio spalatorie care sa foloseasca "materiale auxiliare", totul tine de presiunea aparatului si de lancea care o folosesc ei la momentul respectiv.
@bn-04-amj: nu ai de ce sa schimbi lancea la un aparat de 400 lei , el are din dotarea standard 2 lanci, fiecare cu un anumit tip de jet.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Lancea de spumare care vine la pachet cu anumite aparate de spalat cu presiune nu este suficienta pentru obtinerea unei spume de tip "spuma de ras" ca la spalatorii (unde se folosesc in general nebulizatoare dedicate). Deci, daca se urmareste obtinerea acelui gen de spuma trebuie achizitionata o lance dedicata (~200ron) universala si cu adaptor dedicat aparatului de spalat detinut.
In ceea ce priveste felul "spumelor", am sa reiau si eu putin, desi au mai descris si alti colegi inainte: spumele zise "active", folosite la spalatorii, sunt foarte dure cu tot ce inseamna mizerie dar si finisaje. Nu li se adauga soda caustica - ele o contin deja. Scopul lor este sa grabeasca procesul de spalare - evident spre profitul spalatoriei - timp scurt - mai multe masini "spalate". Nu mai intru in polemici despre felul in care sunt respectate sau nu dozajele indicate de producatori.
Pe de cealalta parte exista si "spume" dedicate PRE-spalarii - de care nu stiu cate spalatorii au auzit vreodata. Si nici nu prea au de ce. Acestea nu au proprietati puternice, nici acide nici alcaline, si ca atare pot fi folosite fara grija intr-un proces de spalare corect. Rolul lor este acela de a inmuia mizeria de pe caroserie (ele se aplica fara a uda masina inainte) si a indeparta cu jetul ulterior mizeria grosiera - facilitand o spalare 2BM mult mai in siguranta.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca exista sampon prespalare caci acesta este termenul corect care are un PH neutru.(Ex:ValetPRO)
Acestea nu sunt caustice.Deci nu au soda.
Cei de la spalatorie adauga soda ca acesta sa aive o putere de curatare sa nu mai fie nevoie sa speli masina dupa aceea.
Aceasta spuma normal trebuie folosita doar pentru presalare.Apoi masina trebuie spalata cu metoda 2BM(2 bucket method)
Dar cum cantitatea si nu calitatea primeaza in spalatorii cine stie ce mai adauga pentru a avea un efect de curatare mai mare.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pt completari @cangri (btw eu sunt mrwayne pe d-club).
Cam asta am spus si eu - exista solutii pt spumare de tip TFR (traffic film remover) care sunt mai puternic alcaline sau chiar acide (am incercat si eu de la kimicar, roadmate), dar si solutii cu ph neutru pt prespalare(am momentan de la Valet Pro - Orange pre wash si super snow foam). Personal eu raman fan-ul ONR-ului oricum.Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu stai la curte si nu ai unde sa speli masina cu apa destula ONR`ul este cel mai indicat.Dar nici acesta nu face fata daca e noroi mult pe masina.Eu prefer OMV Self Service.
ONR e asa sa o speli la cateva zile doar de praf.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut..nu are cineva un video sau ceva poze sa vad asa orientativ cam cum merge un bosch aquatak 100?.....
mersi...
si daca ati avea video-uri sau poze facute de voi nu dealea de pe youtube
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Daca nu stai la curte si nu ai unde sa speli masina cu apa destula ONR`ul este cel mai indicat.Dar nici acesta nu face fata daca e noroi mult pe masina.Eu prefer OMV Self Service.
ONR e asa sa o speli la cateva zile doar de praf.


OMV self service e aceiasi chestie ca si o spalatorie de cartier, poate chiar mai slaba, o singura data am fost la o spalatorie omv self service, am bagat doar o fisa, fugeam pe langa masina de zici ca eram la maraton, spuma aia nici macar nu are timp sa isi faca efectul. Daca ar fi sa te duci la omv self service sa dai noroiul jos dupa care sa intervii cu 2bm atunci da.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR