Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • LBosoanca

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Admiral 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
cum am zis mai devreme spanu e de aluminiu nu de la curea , tb dat jos tot si vazut de la ce este , s-a rezolvat local doar efectul nu si cauza .... tb sa vad cand drac au piese (e un delay de 7-20 zile la piese opel) sa schimb tot pompa ulei pompa apa distributie curea si ce mai e pe acolo , bujii daca is de alea vechi ....etc ... si apoi sa speram ca nu e altceva .... cei de la dealer concurent imi ziceau sa ma iau de ei desi nu mai am garantie sa platesc manopera si piesele sa fie pe spinarea opel ca nu mi-au facut rechemare in service pt nimic ... acu masina e luata din brasov reviziile facute pe la craiova, constatarea cu spanu pe la arad ... unde as putea face o astfel de solicitare ....?




Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Pare LSPI. Cred ca ai fi preferat sa fie spam de curea.
LSPI e determinat de ulei necorespunzator (in principal) sau de bujii(favorizant) si adaptari eronate ale ecu pe fondul unui combustibil prost. Motorul puretech e predispus la lspi si asta se evita prin ulei special schimbat des.
Am auzit de cateva cazuri de opel cu asa ceva pt ca au pus ulei castrol in loc de dexos...dar acolo a cedat cureaua de distributie iar pistoanele au fost putin ciupite. Frumos pt ca acelasi motor de pe Citroen are ulei castrol recomandat.
Din cauza detonarilor aiurea, cauzate fie de ulei fie de calitatea scanteii, concret, acest motor poate deteriora pistoanele. Bucatile de aluminiu sunt probabil spanul gasit de la pistoane. Sunt mai multe efecte posibile pt lspi: depuneri de carbon pe supape, uzura pistoane sau pompa ulei. Dupa diagnoza rezolvarile posibile indicate de producator sunt in ordine:
Schimb ulei si bujii
Cutatare supape
Schimbare distributie
Schimbare motor(asta nu e pt Ro, ca noi reparam...de fapt se schimba pistoane si eventual camasi.....si chiulasa).
Am pus o poza cu piston deteriorat de lspi. Pare ca in acest caz intervalul de service de 20k si combinat cu bujiile si uzura ulei sa fi dus la acest rezultat.
Asteptam vesti bune

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Lspi-low speed post ingnition ,intradevar poate cauza dezastru in motor dar totusi e motor premiat atatia ani la rand, deci inclin sa cred ceva ulei necorspunzator folosit la revizie, noi suntem oricum campioni la lasa ca merge.Sincer sunt pus tare pe ganduri de ce a patit colegul. Sigur garantie extinsa la 5 ani bujii schimbate la 30k si despre ulei maxim 15k..Asteptam vesti bune
  • LBosoanca

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Admiral 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
deci in afara de a scapa de ea ce solutii ar fi ? schimbarea pompei de apa pompei de ulei distributiei in integralitate si bujiilor etc m-ar salva de schimbarea motorului ?
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Sincer daca acela este span metalic nu scapi fara pistoane si cuzineti deoarece nu stiu cata ungere si-a facut cu pompa infundata, probabil si supape etc etc.Deci tu hotarasti functie de cat inseamna reparatia , cat inseamna motor nou sau poate gasesti la dezmembrari unul lovit sa iei motorul de pe el.Bazate incepand cu ce serie au rezolvat problema la bujii?Colegul spunea ca nu a schimbat bujiile darreprezentanta Opel la revizia de 30k ce face? Doar ulei si filtre?Asta insemana revizie la reprezentanta?
Sa auzim de bine
  • LBosoanca

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Admiral 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Stiu ca s-a schimbat modelul de bujii si cele noi se schimba la 30k. Aparent cele vechi se puteau dezintegra in mers, lucru ce ducea la avariere motor...sau puteau da lspi....cu acelasi rezultat. A mea e din octombrie 2018 cu filtru particule si am avut notificare pt bujii.


se gasesc undeva minunatele bujii sau doar la ei la reprezentanta ? oricum o duc sa o faca cap coada dar intreb ...
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Obtineti codul de la dealer si le puteti lua de oriunde.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
https://www.onlinecarparts.c...osch-8445665.html , secțiunea OEM Number. Poate te ajuta asta, dar cel mai sigur la dealer.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
LBosoanca a scris:deci in afara de a scapa de ea ce solutii ar fi ? schimbarea pompei de apa pompei de ulei distributiei in integralitate si bujiilor etc m-ar salva de schimbarea motorului ?

Important e sa se faca diagnoza corect.
Daca bujiile sunt intacte, e probabil LSPI si se schimba o serie de piese (scenariul cu perspectivele cele mai negre). Daca bujiile sunt ciobite...probabil au trimis cioburi in cilindru si se intervine altfel la pistoanele afectate. Daca tot e motorul desfacut se poate schimba si distributia, si antigelul (care are prevazut 60k sau 2 ani). Cum s-a mai spus, dupa constatare, e posibil sa fie mai ieftin de luat un motor din dezmembrari, existand deja masini cu kilometri putini.
Ulterior, mentinerea se face din ulei de calitate si bujii inlocuite la timp. E un motor premiat dat nu intamplator reviziile sunt prevazute la 10k. Si cu ulei dedicat anti LSPI.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
LBosoanca: Intrebare: ce combustibil folositi? 95 sau 98?
In afara de ulei, urmatoarea cauza pt LSPI este folosirea de combustibilului de proasta calitate....care poate duce la depuneri pe cilindri, ce compromit pelicula de ulei, sau la murdarirea injectoarelor, ceea ce duce la missfire. E un fel de oul sau gaina. Ar fi fost interesant de vazut trimurile de la momentul producerii erorilor....cei din service ar putea sa le extraga daca au un tester bun. LTLF ar trebui sa fie 0-5% si STFT sub 10. Datele despre amestec sunt foarte utile in diagnosticarea injectoarelor, care altfel sunt mai dificil de testat in Romania.
Deci la lista de operatiuni trebuie adaugata si verificarea injectoarelor....la motoarele cu injectie directa injectoarele se murdaresc mai repede si pot da probleme insa nu e recomandata curatarea injectoarelor daca acestea sunt curate (solutiile chimice sau mecanice fac uneori mai mult rau.)

PS: Eu am si un Crossland din 2020, practic acelasi motor, si la el e obligatorie benzina de 98. Nu cred ca e ceva intamplator!....dupa asta am trecut si la Grandland tot la benzina de 98....mai precis Petrom 99.
La ambele masini mi-am propus ca la intervale de 30 k sa folosesc cate un flacon de aditiv pentru curatare injectoare injectie directa, de la reprezentanta. E undeva la 60 lei si se adauga la un plin. Culmea ca le a Opel acest produs e dezvoltat pentru curatarea injectoarelor la motoarelor turbo cu injectie directa produse de GM (acum avem practic motoare PSA), pt ca la 1,4 Turbo de pe Astra K au fost astfel de probleme.
  • Daridan003

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Manualul de utilizare Opel recomanda benzina de 95.


  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu doar am subliniat ca acelasi motor, pe Crossland, are recomandata benzina de 98 in 2020...desi in 2018 cerea 95. Nu am inteles de ce dar am trecut pe 99 la Grandland, doar e admis.
Calitatea combustibilului e importanta pt prevenirea LSPI iar din punctul meu de vedere problema e ca in Ro nu sunt sigur ca 95 e chiar 95....in plus, benzina proasta si mers preponderent urban cu viteze mici pot dauna si injectoarelor.
Eu am vazut injectoare murdare la acest motor la masini de test pt omologare gpl.
Prin intrebare incerc sa inteleg preconditiile....daca colegul a folosit doar 95 eu as vedea asta ca un indiciu pt trecerea la 98-100.
Skip ads

  • MBolovan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Bunã ziua am un GLX 2020 motor 1.2 benzina distribuția e pe curea sau pe lanț când am luat mașina au zis ca e pe lanț
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Motorul puretech 1.2 existent pe Grandland si de provenienta PSA are curea de distributie uda. Concret, aceasta e dispusa in blocul motor, asemeni lantului, fiind imersata in uleiul motorului.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Deasemeni folosesc numai benzina de 98 in speta super100 de la lukoil.Foarta punctual a pus colegul Bazate problema.La aceste motoare cureaua imersata in ulei are durata de viata egala cu a distributiei pe lant(aici nu intra vestiltele tsi de la vw care la 40 k is gata),conditia principala fiind folosirea unui ulei adecvat si schimbat la timp.Aici cat suntem in garantie suntem acoperiti.Alta solutie pentru injectoare s-a mai incercat?
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cam toate motoarele cu injectie directa impun mai nou tratamente preventive cu aditivi de injectoare...incepand cu 30k. Oare o fi intamplator? Opel vad ca are un produs marca proprie pt asta ce e de fapt un aditiv Liqui Molly. Nu cred ca e un capat de tara un astfel de remediu.
PS: In regim urban cu trafic si cu AC automat motorul meu atinge temperatura de regim iarna abia dupa vreo 10km. ...in lipsa unor turatii mari si la aceste temperaturi mi se pare ca e logic ca pot sa apara si depunerile, in special la injectoare, nefiind atinsi parametrii de autocuratare. Se aplica cred si solutia mersuluu sportiv extraurban periodic.
  • LBosoanca

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Admiral 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Eu doar am subliniat ca acelasi motor, pe Crossland, are recomandata benzina de 98 in 2020...desi in 2018 cerea 95. Nu am inteles de ce dar am trecut pe 99 la Grandland, doar e admis.
Calitatea combustibilului e importanta pt prevenirea LSPI iar din punctul meu de vedere problema e ca in Ro nu sunt sigur ca 95 e chiar 95....in plus, benzina proasta si mers preponderent urban cu viteze mici pot dauna si injectoarelor.
Eu am vazut injectoare murdare la acest motor la masini de test pt omologare gpl.
Prin intrebare incerc sa inteleg preconditiile....daca colegul a folosit doar 95 eu as vedea asta ca un indiciu pt trecerea la 98-100.


DOAR 100 PLUS DE LA OMV si mai rar de la MOL EVO tot 100 plus ....
Nu am bagat niciodata 99 98 95 ....
Sa vad luni cand si unde o programez uit de ea 2-3 saptamani si sa speram ca sunt in stare sa schimbe tot ce e defect .... o sa le dau si eu o lista dupa scenariul cel mai negru dar poate scapam mai ieftin ... nu e neaparat ca costa x sau y lei dar se pare ca si motor mic si condus mai forjat nu merge la masinile astea asadar o sa o vand unei babe din germania care merge cu ea prin oras doar si ma duc spre 2.5 mai sigur 3.0 tdi .... audi q5 ma bate gandul cat mai nou si asta e .... Am avut Lancer 2008 nou nout 10 ani nu am stiut ca are motor ... stiu consuma de rupea dar si zburam prin europa sau spre macedonia grecia etc . cu 180 - 200 la ora pe unde puteam si permitea drumul (am ajuns si in kosovo de retard ce a fost GPS ul dar a fost experienta ok ca eram eu si autostrada .... nici drac de alta masina sau politie ) .... fara sa imi fac griji ca moare motorul la 140 la ora ca cu asta ..... Tot citesc si vad ca 2,5 - 3.0 mai ales TDI is ok ... nu ma sperie impozitul f tare asta e daca vrei sa si mearga tare si sa consume putin nu vei gasii mare branza ........

Ce imi place la Grandland ca am urcat si coborat Ranca de N ori si Kopaoniku la sarbi (60 km de gheata) fara allgrip si alte porcarii si masina s-a comportat remarcabil .... odata nu a intrat vreun sistem de avetizare sau sa derapeze sau alte chestii ... doar cauciucuri bune .... si am prins si -20 grade acu 2 ani pe la sarbi ...
  • LBosoanca

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Admiral 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2018

  • Mesaj Privat
se pare ca nu sunt singurul , astazi a iesit pe portile celor din craiova unul cu belele identice total deviz cu motor inlocuit si toate piesele noi 11000 lei piese si 5000 lei manopera .... as prefera dupa ce l demontez si vad exact ce e la mine sa comand unul SH adus din GER si care costa 4000 lei .. la care se adauga distributie si alti draci .... voi ce ziceti ? Motorul SH are putini km si are si garantie cateva luni ....
Mi se pare aberant ca sa dai un motor jos si sa l pui la loc sa coste 5000 lei ....

Italianul din Arad cu span de la curea a scapat cu 3100 lei ..... 1500 lei manopera si 1600 lei piese ...
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Motoarele second pot fi o loterie din moment ce cauza defectului e servisare necorespunzatoare, partial din cauza reprezentantelor si nu stii prea bine istoricul produsului second. Risti sa castigi doar cateva mii de km si sa ajungi tot cu span. Cat despre pret...o schimbare de motor e destul de complexa, mai ales ca presupune, pe langa inlocuit fluide si cuple si multe resoftari si reglaje....iar preturile de reprezentanta nu sunt mici. Eu as da un telefon la Opel. In uk au fost ceva cazuri similare la 2 + ani si s-a invocat o lege locala cu durata minima de viata de 6 ani sau n km la motoare, desi expirase garantia. Unii au platit manopera partial unii nimic, in functie de cat de mult noroc au avut. Eu zic ca merita incercat si OPC.
Motorul acesta are de altfel multe versiuni ce desi arata parca identic difera mult...abia dupa septembrie octombrie 2018 cand s-a trecut la filtru de particule s-a pastrat o anumita linie ....difera injectoare, pompa de injectie, calculatoare si multi senzori.
Bafta!
  • cmsorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2017 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un opel grandland x din 2020 si am incercat sa prelungesc garantia la el. Am sunat la reprezentanta Opel si mi s-a transmis ca deocamdata nu se mai fac prelungiri de garantie.

Voi ce stiti?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR