Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutare.A facut cineva revizia de ulei, filtre la Opel Iuliu Maniu Bucuresti anul acesta? eram curios cu cat au mai ridicat pretul de anul trecut cand era in jur de 600-700 lei o revizie.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Pentru ca nu a mai postat nimeni despre probleme cu cureaua de distributie, desi in reprezentante se schimba multe pe garantie, revin cu niste statistici:
1. Majoritatea situatiilor problema a fost la cei care au facut reviziile la 15k si au folosit preponderent benzina 95. Riscurile se pot deci atenua prin revizii la 10k si benzina re 98.
2. Opel suporta remedierea problemei in limita a 6 ani si 200k, chiar fara servisare in reprezentanta, daca clientul dovedeste cu facturi ca a respectat intervalele de revizie si tipul de ulei recomandat. Deci pastrati facturile chiar daca mergeti la service de cartier.
Deja sunt multe Grandland/Crossland din loturile 2017-18, cu revizii la 10 k, care au atins 100k si schimba distributia la termen, fara probleme.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
D5343 a scris:Salutare.A facut cineva revizia de ulei, filtre la Opel Iuliu Maniu Bucuresti anul acesta? eram curios cu cat au mai ridicat pretul de anul trecut cand era in jur de 600-700 lei o revizie.

Am schimbat eu in ianuarie, odata cu distributia. A crescut cu vreo 75 de lei fata de octombrie. A fost 4900 revizie, distributie, placute si discuri fata. (Inclusiv s-a remontat baia pentru inspectare si curatare sorb pompa ulei).
Oricum nu uitati sa cereti reducerea de 10% pentru masinile mai vechi de 2 ani.
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
A mea este din 2019, nu stiam despre aceasta reducere, o sa le mentionez, multumesc frumos pentru informatie.
Skip ads

  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut, am fost si eu azi la revizie, 40.000km, 2019 , alimentat exclusiv cu benzina 100 si totusi se va inlocui acea curea fiindca prezinta uzura...ma gandesc sa nu mai alimentez cu benzina 100 fiindca daca ar fi fost atat de buna fata de cea standard cred ca nu aparea uzura atat de repede la aceasta curea...cunosc posesori care alimenteaza cu benzina 95, inclusiv de la acel brand de care se spune ca are apa in combustibil si nu au avut probleme...
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Inlocuirea ar trebui sa fie in garantie.
Problema e des intalnita la masinile din 2019. Eu zic sa ramaneti pe benzina 100....si sa cereti sa vi se curete si sorbul. Resturile din curea pot obtura sorbul.
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Se inlocuieste pe garantie cureaua, iar curatarea sorbului ma va costa 500 lei, am inteles ca nu era obligatoriu sa fie schimbat, dar asa recomanda tuturor care schimba cureaua.
Inteleg de la alte persoane carora le-a fost curatat sorbul pe garantie ca s-a facut acest lucru fiindca au ajuns cu martorul aprins, la mine s-a sesizat acum problema cu aceasta curea, eu am verificat-o vizual si nu pareau probleme, dar masurat cu acel aparat special s-a constatat problema.
Cat despre combustibil nu stiu ce sa zic, am inteles in unele cazuri ca benzina cu cifra octanica mai mare este mai uscata si dauneaza, alte pareri zic ca de fapt e mult mai buna decat cea standard...vad ce fac.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
La acest motor au fost probleme cu distrugerea curelei de distributie. S-a scris mult despre asta aici.
Desi s-a optat pt alt producator, iar noua curea nu ar mai fi cu probleme, Opel a recomandat in tarile vestice
- reducere interval revizie
- folosire alt tip de ulei
- benzina de min 98.
Drumuri bune!
Skip ads

  • valissimov

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,
îmi puteți recomanda un service auto in București? Mentionez cã mașina nu mai este in garanție. Multumesc
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutare.

Aveti idee la cati km se schimba uleiul din cutia de viteza automata (8 rapoarte) ?
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce insistati cu benzina de 98 sau 100. Eu absolut niciodata nu am bagat altceva decat 95 si a mers perfect.
Asa o fi cum spuneti voi cu distributia ca o schimba Opel si atunci eu de ce am platit-o la Craiova? Mi s-a spus ca se schimba gratuit doar daca o cer martorii din bord. Altfel se considera ca se face la cerere si o platesti. Asta a fost explicatia la mine.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Dcrst75: Recomandarea alimentarii cu min 98 o da producatorul, pt masinile dupa 2020. Oare de ce?
La fel cum tot de atunci si in vest s-a redus intervalul de service de la 30 sau 25 la 15k. Plus ca s-a trecut pe un nou model de ulei din 2021. Motivatia e ca din cauza prafului si a combustibilului slab uleiul poate ajunge sa deterioreze cureaua de distributie. Poate. Probabil se aplica la o masina din 1000 sau chiar 10000. ....poate mult mai rar. Cert este ca PSA a decontat schimbarea a cateva sute de motoare din acest model in ultimii ani. Plus mii de distributii.
Fiecare alimenteaza cu ce vrea, recomandarea tinand de preventie.
Eu unul merg cu incredere la un dealer din Bucuresti care a schimbat multe curele in garantie, inclusiv fara lumini si senzori, iar in unele cazuri stiu ca au schimbat intreg motorul, datorita efectelor asupra altor componente din cauza uzurii curelei de distributie si am certitudinea ca nu vor face jocuri cu clientii.
Disponibilitatea de a face lucrari in garantie tine de modul in care reparatorul stapaneste procedurile birocratice de decontare a reparatiei, in caz contrar ramanand cu paguba. Da, le trebuie sa puna la dosar codul de eroare specific, dar e suficient sa faca si foto cu uzura piesei si sa masoare fisurile.
Atata timp cat o curea de distributie, care trebuie sa tina 4 ani sau 100k are uzura mare dupa 40-50k, la 2-3 ani, un dealer serios o va inlocui pe garantie. La mine s-a urmarit acest lucru inca din anul 2, cand s-a auzit de problema si mi s-a spus clar ca se va interveni in garantie, indiferent de momentul in care apare problema. S-a schimbat la termen, dupa 3 ani si 100k.
Ps: Plus ca am si garantie extinsa.
Skip ads

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Aveti idee cat mai e o revizie cu schimbarea de ulei + filtre ulei,aer,habitaclu +bujii?
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Dcrst75: Recomandarea alimentarii cu min 98 o da producatorul, pt masinile dupa 2020. Oare de ce?
La fel cum tot de atunci si in vest s-a redus intervalul de service de la 30 sau 25 la 15k. Plus ca s-a trecut pe un nou model de ulei din 2021. Motivatia e ca din cauza prafului si a combustibilului slab uleiul poate ajunge sa deterioreze cureaua de distributie. Poate. Probabil se aplica la o masina din 1000 sau chiar 10000. ....poate mult mai rar. Cert este ca PSA a decontat schimbarea a cateva sute de motoare din acest model in ultimii ani. Plus mii de distributii.
Fiecare alimenteaza cu ce vrea, recomandarea tinand de preventie.
Eu unul merg cu incredere la un dealer din Bucuresti care a schimbat multe curele in garantie, inclusiv fara lumini si senzori, iar in unele cazuri stiu ca au schimbat intreg motorul, datorita efectelor asupra altor componente din cauza uzurii curelei de distributie si am certitudinea ca nu vor face jocuri cu clientii.
Disponibilitatea de a face lucrari in garantie tine de modul in care reparatorul stapaneste procedurile birocratice de decontare a reparatiei, in caz contrar ramanand cu paguba. Da, le trebuie sa puna la dosar codul de eroare specific, dar e suficient sa faca si foto cu uzura piesei si sa masoare fisurile.
Atata timp cat o curea de distributie, care trebuie sa tina 4 ani sau 100k are uzura mare dupa 40-50k, la 2-3 ani, un dealer serios o va inlocui pe garantie. La mine s-a urmarit acest lucru inca din anul 2, cand s-a auzit de problema si mi s-a spus clar ca se va interveni in garantie, indiferent de momentul in care apare problema. S-a schimbat la termen, dupa 3 ani si 100k.
Ps: Plus ca am si garantie extinsa.


recomandarea cu benzina de 98 de catre Opel unde s-a facut? Sincer eu acum aud prima data asta in afara de cativa colegi de aici carora li s-a recomandat doar de reprezentanta asta. La mine nu a specificat nimeni acest aspect. Pentru mine doar vorbele nu ajung. Sunt lecuit de multe recomandari verbale pe banii tai nu pe banii celui care recomanda.
Din pacate nu suntem toti norocosi cu reprezentante interesate de meseria lor. Pot spune chiar ca te invidiez. Very Happy
  • skitty

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019 B12xHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe capacul de la rezervorul de benzina este o eticheta (autocolant) pusa de producator. La mine scrie "98 Only" (Crossland X 1.2/130 din 2019)
  • Daridan003

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2020

  • Mesaj Privat
In manualul de utilizare de la 2020 Grandland X scrie recomandata 95 si admise 91 si 98. Iar pe capac scrie E5 si E10.

  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut!

Tocmai ce am completat nivelul la ulei(dupa ce am primit mesaj de avertizare), 500ml au incaput (nivelul era o gradatie peste MIN si acum e o gradatie sub MAX). In 4 ani si 50k km facuti, e prima oara cand am un astfel de episod. E posibil sa fi consumat inca de la inceput, dar sa nu fi ajuns la MIN incat sa declanseze avertizare.

Ps: de la ultimul schimb de ulei am facut ~6500km, 90% doar oras.
Ulei folosit inca de la prima rezivie: Ravenol DXG 5w30, benzina de la Mol 95.
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut!

Mai nou, Ravenol sugereaza 0w-30 pentru B12XHT(EB2DTS), motorul meu.

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Recomand tuturor sa mai treaca pe la dealer. Unele masini au rechemari sau buletine tehnice, ce pot necesita reparatii, chiar daca a expirat garantia.
Altfel spus consumul de ulei este normal, mai ales la noul tip de ulei 0w30. Toate masinile de litraj mic si cu turbo ajung aici. Consumul acceptat e de 1 litru la 10.000 km.
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Sa fie curea?🤣
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR