Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • ASindila

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare.Stie cineva de ce ar scartai franele la 1500 km? Sunetul se aude doar cand masina este la viteze foarte mici(gen treapta1).Sunetul l am intampinat ieri prima oara,masina o am de 3 luni si pana acum nu s a mai auzit.O zi buna!



MODEL: Opel Grandland X 2019
MOTOR: 1.2 130
Skip ads

  • DMax
  • **
  • 75 mesaje
  • din 17 Aug 2019
  • Grandland X 2019 HN05
  • Constanta
  • DMax

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Depinde de scârțâit. Poate fi și din cauza materialului din care e fãcutã plãcutã, poate fi și din cauza uzurii (defect de fabricație). Arunca o privire la starea lor.
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Si la mine scartaie, in acelasi context. E de la rugina ce se pune pe buza discului. Dispare la spalat sau cateva franari, apoi reapare. La vremea de afara, nu ma mira...
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
E de la calitatea slaba a placutelor. Din pacate a ajuns sa se intample cam la toate marcile de volum, inlusiv la Ford si Honda. La Skoda placutele au inceput sa imi scartaie pe la 60 000km, cand a trebuit sa le schimb. La Honda Civic, la 9000km deja au inceput sa scartaie, exact in felul in care se descrie aici, La fel si la Ford, scartaie de mama-mama, calitatea placutelor de frana a scazut mult in ultimul timp.
Nu ne ramane decat ca atunci cand se uzeaza de tot si le dam jos, sa fim atenti cu ce le schimbam.
Skip ads

  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Si la mine au scartait cel mai des atunci cand eram aproape de oprire si daca aveam volanul rotit. Dupa ce am depasit 11-12. 000 Km sunetul a disparut, sper sa nu mai reapara.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Daca este un scartait foarte ascutit este indicatorul de uzura, semn ca trebuie schimbate. Este o mica tablita, care scartaie in momentul in care s-a dus toata carnea de pe placute si a ajuns la ea.
Este un pic diferit de sunetul dat de rugina si de obicei nu dispare, chiar devine din ce in ce mai accentuat.
Cel de la 1500km clar nu este cazul, dar la 60000 km, este foarte probabil sa fie asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR