Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Am deschis acest topic pentru Bucresti, pentru a ne face o imagine mai buna despre consum, avand in vedere ca exista diferente foarte mari in special in mediul urban intre orase. Putem face discutii separate pentru fiecare oras sau doar Bucuresti si Provincie.

Motor: 1.6 Turbo benzina
Cutie: AT8
Start/Stop: dezactivat (vezi topic)
Kilometraj: 422
Consum: 12.3 l/100 condus doar in Bucuresti si Ilfov
Sunt curios ce consumuri mai sunt pe alte motoare in Bucuresti.




MODEL: Grandland X 2019
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca e prematur sa discuti despre consum cu doar 422 km la bord si mai ales cu o medie de 17 km/h.
Consumul se stabilizeaza undeva dupa 10k.
Eu la viteza asta am in jur de 10% 07.30-08.00 si 17-18.00 dar prind si portiuni mai libere gen Splai.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Asa sa fie. ce motor ai?
Sunt curios si ce economie faci cu Start/Stop-ul in Bucuresti. Eu ma astept la o reducere de 30-40% bazat pe masini anterioare.
Am uitat sa mentionez ca eu merg aproape mereu la ore de varf dimineata si seara.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
1.2 Manuala, Benzina, 130 CP: Intre 9,5 si 10,5 in functie de trafic, nu chiar la cele mai de varf ore. Folosesc start stop doar dupa ce se incalzeste motorul, dar nu cred ca face cine stie ce economie. Nici in weekend nu cred ca scot sub 9. (viteza medie intre 15 si 16km/h)
Skip ads

  • deleted-94154

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Dupa ce am preluat masina, am facut trei drumuri lungi de vreo 200-250 km fiecare, cu intentia clara de a nu o introduce direct in traficul greu de oras. Vad ca ai intrat cu ea direct pe campul de batalie!

In principiu, dupa ce vei trece pe cauciucuri de vara si va creste temperatura, va ajunge pe la 11 si cam acolo va ramane.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Probabil cauciucurile fac diferenta. Acum am all-season cu care a venit masina. Nu mi-au dat de ales avand pachetul allweather.
Oricum comparand cu motorul de 1.8 de la cealalta masina cred ca e ok. Eu mai stau si in zona mega aglomerata si conteaza si asta.

Cu privire la primele drumuri, e mai bine sa fie facute in oras, pentru ca trece prin toata gama de viteze si regimuri ale motorului. Oricum si prin afara e ok, atat timp cat nu bruschezi masina sau mers constant cu pilotul automat mereu.
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
1.2 benzina 130 CP manuala - mers doar in Bucuresti, 80% la orele de varf (8-9, 18-19)
Am atasat consum computer vs consum calculat la pompa




  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Wow! Deobicei diferența dintre cele 2 consumuri e sensibil mai mare, dar în cazul tãu poți considera cã nu existã...
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Am fãcut de curând un drum București - Budapesta. Total 850km din care aprox 600 autostrada (130km/h - pilot), consum final 7.8L/100km
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR