Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • emilian_emilian2018

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Detin un Grandland X 2019, motorizare 1.2, 130 cp, km actuali 25.000. Absolut nici o problema pana acum.

Insa este foarte deranjant scartaitul plasticului de pe usi (fata, spate), care trosneste la cea mai mica atingere.

Cum a-ti rezolvat problema?



MODEL: Grandland X 2019
MOTOR: 1.2 130cp
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din câte am înțeles, nu a rezolvat nimeni pânã acum.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
problema nu are rezolvare fiindca are o priectare proasta.
Astazi am aavut revizia si am adus in discutie problema. S-a recunoscut proasta proiectare si ca "toate face la fel" sau cel putin vor face in timp.
Explicatie: intre imbinarile elementelor de la fata usii dintre diferite plastice se afla un silicon, care in timp se usuca si apare acel "scartait".
Deci problema nu are rezolvare ci doar o ameliorare. Au dat cu silicon si acum nu mai face asa rau. Chiar este acceptabil.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poate in timp gãsește cineva o rezolvare permanentã și o posteazã aici. Românii sunt inventivi. 😀
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
chiar nu ai cum....
dar daca esti roman pur sange....le lipesti intre ele si sigur nu mai scartaie Smile
  • emilian_emilian2018

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Sal
La ce reprezentanta au aplicat siliconul?
Au desfacut fetele de usi?
  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Se aud si in mers pe drumuri mai putin bune ? Sau doar cand inchizi / pui cotul acolo ?
  • emilian_emilian2018

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Sal
Doar cand impingi cu cotul in portiera
Skip ads

  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu aceeiasi problema la Opel Grandland X din 2018, toate portierele scartaie la atingere, la revizia anuala am pomenit de ele, astept raspuns oficial de aproape o luna. Am tot insistat telefonic cu un raspuns legat de problema dar inca nimic, astept raspunsul lor iar daca va fi negativ/ca nu face obiectul garantiei, voi merge catre ANPC/OPC.
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Eu am deschis caz de garantie pentru aceasta problema, defectul este cunoscut de Opel si exista un "kit de reparare" format din cateva baghete de spuna de densitate mare care se lipesc in anumite zone pentru a tine plasticul in tensiune. Am beneficiat de aceasta solutie dar fara a aduce beneficii (zgomotul e acolo ca inainte). A ramas sa las masina 1-2 zile in service sa verifice mai bine problena, urmeaza sa o duc cand se va elibera o masina de schimb.
Eu va incurajez sa cereti sa va rezolve problema, nu va resemnati - mai multe plangeri inseamna o presiune mai mare pentru a livra o solutie eficienta.
Nu accept placa cu "asa face toate " - asta se traduce cu defect de fabricatie - inlocuieste masina sau returneaza banii. Plus ca masinile din showroom nu au scartaitul decat daca fortezi foarte tare plasticul - la mine se aude la cea mai mica presiune inclusiv daca sprijin cotul de usa.
Am garantie extinsa deci o sa umplu portierele cu spuma pana se termina garantia. Smile
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspuns. Da, așa am fãcut și eu, am fost sãptãmâna asta la ei pentru încã o constatare și urmeazã sã primesc rãspuns oficial, am primit și o foaie la mâna cu acestã problemã, am cerut expres în ideea cã dacã voi avea un rãspuns negativ sã am dovadã scrisã pentru ANPC/OPC.
Sper sã îmi rezolve problema pânã la urmã.
Sãnãtate.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am modelul 2020, am facut aprox 8700 km si nu am aceasta problema. Ma indoiesc ca se intampla la toate.
Skip ads

  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Masina mea este model 2018 acum am 16.000 km dar scartaie de mult, ei au zis ca singura solutie este cea aplicata deja la mine dar care nu are nici un efect. Pentru ca cele noi expuse nu fac asa le-am dat eu solutie sa schimbe usa sau toata fata de usa.
Probabil ca au reproiectat / modificat acele plastice pe noile modele.
De problema asta se plang foarte multi care au masina din primi ani de productie, este chiar sesizata si intr-un rewiew facut la masina de cei de la Cavaleria.ro (si acolo au o masina de test drive - deci cu doar cateva mii de km).
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Spook a scris:Eu am deschis caz de garantie pentru aceasta problema, defectul este cunoscut de Opel si exista un "kit de reparare" format din cateva baghete de spuna de densitate mare care se lipesc in anumite zone pentru a tine plasticul in tensiune. Am beneficiat de aceasta solutie dar fara a aduce beneficii (zgomotul e acolo ca inainte). A ramas sa las masina 1-2 zile in service sa verifice mai bine problena, urmeaza sa o duc cand se va elibera o masina de schimb.
Eu va incurajez sa cereti sa va rezolve problema, nu va resemnati - mai multe plangeri inseamna o presiune mai mare pentru a livra o solutie eficienta.
Nu accept placa cu "asa face toate " - asta se traduce cu defect de fabricatie - inlocuieste masina sau returneaza banii. Plus ca masinile din showroom nu au scartaitul decat daca fortezi foarte tare plasticul - la mine se aude la cea mai mica presiune inclusiv daca sprijin cotul de usa.
Am garantie extinsa deci o sa umplu portierele cu spuma pana se termina garantia. Smile

tu ai dreptate cu insistatul si a nu accepta "asa face toate" doar ca eu personal ma gandesc si pe partea celalta. la cat de meseriasi sunt cei din reprezentante...mai mult fac rau decat bine la problema ta. SI decat sa faca experiente pe masina mea...mai bine ma lipsesc
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Așa mam gândit și eu sã ignor dar parcã cu timpul tot mai tare scârțâie și te apucã nervii când ști cã e mașinã nouã în garanție și ai mai dat și peste 20.000 euro pe ea.
Încã nu am primit rãspuns de la ei. Aștept rãspuns pentru scârțâitul din portiere și exfolierea volanului, pentru exfoliere am scris pe subiectul deschis special pentru asta, acolo au hotãrât sã îmi repare pe garanție.
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Problema cu scârțâitul o am și eu an fabricație ianuarie 2019.Scârțâie și când trag de mâner sã închid ușa. E foarte enervant. Am fost la munte cu 4 persoane și când se rezemau cei din spate pe cotiere îmi fãcea pe creier așa de enervant era. Vorba unui coleg:"dai peste 20000 euro și ai niște așteptãri".Sunt curios sã vãd ce faceți cu garanția.
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut,
Dcrst75 sa o strice mai tare de atat nu se poate.
Si acum sa revenim la subiect am fost sunat ieri de reprezentanta ca au o noua solutie de la Opel : vor inlocui fata de usa. Si am fost iar la reprezentanta sa constate care din usi scartaie - si le-am aratat ca toate cele 4 usi au aceasta problema asa ca mi-au redeschis caz pentru toate cele 4 portiere. Acum astept sa vina fetele de usi si sa le monteze. Va tin la curent cu rezultatul.
  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut, problema usilor fata a fost rezolvata pe garantie prin inlocuirea fetelor de usi (nu mai este nici un greieras acolo) Smile.
Legat de inteventie nu am nimic de reprosat si sunt montate pe 01.10.2020 si nu se vede ca au umblat la usa, este totul ca inainte.
Nu am rezolvat pentru usile din spate - au zis ca nu este in sistem rezolvare de la opel pentru ele dar ca voi primi un raspns in urmatoarele zile.
Oricum cele mai deranjante erau cele din fata, si in spate fac zgomot dar mai slab decat faceau cele din fata.
  • Vasi1982

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Grandland X 2018 W0VZRHNS3JS3762
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salutare, și la mine sa hotãrât schimbarea fețelor de uși pe garanție. Chiar azi, luni la prima orã voi merge pentru schimbarea lor. Au fost comandate și într-un final au ajuns. Mai scriu dupã rezolvare cum se prezintã 😊 "scârțâitul"
Sãnãtate.
  • murasys

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Spook a scris:Salut, problema usilor fata a fost rezolvata pe garantie prin inlocuirea fetelor de usi (nu mai este nici un greieras acolo) Smile.
Legat de inteventie nu am nimic de reprosat si sunt montate pe 01.10.2020 si nu se vede ca au umblat la usa, este totul ca inainte.
Nu am rezolvat pentru usile din spate - au zis ca nu este in sistem rezolvare de la opel pentru ele dar ca voi primi un raspns in urmatoarele zile.
Oricum cele mai deranjante erau cele din fata, si in spate fac zgomot dar mai slab decat faceau cele din fata.


La ce service s-a rezolvat? Am depus si eu sesizare in Pitesti, inca nu am primit vreun raspuns pana acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR