Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare!
Încep prin a menționa faptul cã posed o INSIGNIA B, motor 1.5 benzinã, 165CP, cutie de viteze automatã, în 6 trepte.
Știe cineva dacã se poate rezolva acea micã "întârziere" care apare atunci când calci accelerația la podea / kickdown. La început mi-a fost cam greu, dar acum m-am obișnuit. Apãs la blanã puțin mai repede și e ok. Totuși, mã gândeam cã existã o soluție, eu știu ceva genul vreo resoftare... Și dacã da, oare e ok? Nu știu... Întreb, poate s-a mai lovit cineva de treaba asta... Mulțumesc anticipat!


MODEL: Insignia 2018
MOTOR: 1,5 / 165 CP / AT6
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred. Am aceeasi masina. Aceeasi intarziere insa se observa si la VW Touareg si la alte automate. E pur si simplu timpul cat ii ia sa schimbe viteza.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se poate rezolva. Eu am acum Peugeot 508 cu aceesi cutie cu 6 rapoarte. Ca sa scap de timpul mort, dau o treapta sau douai nferioare din padela (cea de langa volan).
  • Pavilion8373

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Sunt etajate prost(aka pt economie) plus ca nu sunt cele mai rapide la donwshift
Motorul sta la 1500-max 2000 -> pana apesi tu pedala -> pana se gandeste -> pana retrogradeaza 2-3 trepte ca sa ajunga cu turatia la +4000 trec 2 secunde
Asta e, trebuie sa va invatati cu ele si sa anticipati din timp sau sa folositi modul manual in anumite situatii
Nu e panica, si la firme mai "begoase" cam tot asa se intampla
Vedeti pe carwow la drag races masini mult mai potente(si mai scumpe) care stau in mod auto la 50mile si cand le calca aia stau si dorm. Apoi le pun in manual la 4000rpm si zboara cand le calca
Daca n-aveti tesla sau ferrari/lambo ae ae Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR