Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
In final am primit si eu de peste ocean unitatea multimedia pe care sa o pun in locul celei originale, la o Zafira b, 1,7 cdti, 2011.
Mufa de la unitate se culeazã foarte bine cu cea de la masinã, functioneazã tot mai putin portul AUX, in care daca cuplez telefonul nu se aude nimic.
Nu stiu cum sã rezolv urmãtoarele:
- la antena exista un fir cu care nu stiu ce sã fac unde trebuie conectat; radioul doar cu mufa in el functioneazã, dar ce e cu acel fir? Pe net am gãsit diverse explicatii de genul, e pentru antenele cu motoras care se ridica când se cupleazã radioul, se conecteazã la nu stiu ce fir si se " întãreste" calitatea receptiei...
- mai sunt cabluri etichetate cu"brake-in, reverse-in, amp" so pe care my îmi dau seama unde sa le conectez; tot de pe net, am aflat cum cã reverse-in ar fi pentru a da de stire unitãti sa comute pe video când dau înapoi, dar aparatul functioneazã în acest fel deja; cablul cu brake-in ar fi de conectat la frana de mana, dar nu îmi dau seama unde?

Daca stie cineva sa mã îndrume.... Dau un bax de bere Smile
Atasez si poze.

Multumesc!
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Asa cum ti-ai dat seama deja, ceea ce ai comandat tu (si ai si primit), nu este un HU dedicat masinii tale.
Unele functii pot fi dublate Analogic si pe CAN, pentru a putea fi compatibil (HU) cu mai multe mașinuțe. Asa ca nu te astepta sa gasesti corespundent la toate conexiunile. Oricum, ma gandesc ca ai o schema cu detalii de conectare (asa ar trebui).
In principiu, urmaresti functiile dorite si vezi sa ai indeplinite conditiile pentru ele.
Stiu, stiu, nu acesta este raspunsul pe care il asteptai. Poate vine un coleg cu ceva mai aproape de asteptarile tale.
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
@Sebage

Absolut adevarat, nu este dedicat, am gasit dedicat pentru limuzina mea, dar la un pret exorbitant!
Oricum, urmare a mai multor "sapaturi", am gasit ca firul de brake-in trebuie legat la un contact electric care e pus la frana de mana, si se pare ca atunci mai apar cateva functii suplimentare ..., ramane de vazut..
Schema de conectare exista, dar la fel ca si HU, este generala...

Continui cautarile, si la final cand mai aflu ceva sau testez ceva, voi posta poate candva va fi de folos cuiva.

O zi frumoasa!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In general, semnalul pentru frana de parcare, se foloseste pentru deblocarea functiei de vizualizare continut video. Fiind o masura de siguranta aceea de a nu te uita la filme in timp ce conduci Smile
Skip ads

  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Corect, siguranța pe primul loc 😁
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Așa cum spunea și @Sebage, in momentul in care este conectat firul cu brake-in cu cel de la frana de mana, se deblocheazã partea de video, adicã se poate urmãri un material video care altfel este blocat la redare. Firul cu pricina de la frana de mana este accesibil prin scoaterea suportului de priza destinat celor din spate.

Din pãcate încã nu am reușit sã conectez telefonul prin mufa AUX la HU; port sã ascult muzica din telefon doar prin BT, dar mai caut și mai sper.

Firul albastru de la antena l-am conectat la un fir tot albastru din mufa quadlock, care cam corespundea cu mufa vechiului HU și se aude impresionant de bine; sau e placebo.
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Si in final, succes! Am gãsit firele corespunzãtoare conexiunii AUX, 3 la numãr, și le-am legat la 2 mufe RCA mamã, firul negru de la AUX, comun pentru amândouã mufele RCA, și câte unul pentru fiecare mufa RCA, și totul funcționeazã!
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR